Ni vet det pojkar att det kan vara stora problem med tull och andra myndigheter när ni väl ska hämta ut möbler o.dyl. här i Thailand.
De flesta förväntar sig att ni ska betala för detta,och för detta, vilket är backhand money som kan bli ganska dyrt. Och nör man börjar bråka med dessa,kan de göra livet väldigt surt för en.
En bekant skickade möbler från England,dessa stod i över 6 mån. i hamnen i en container.Han visade upp alla tullhandlingar och kvitton på avgifter,men de vägrade släppa containern till honom om han inte betalade vissa avgifter,vilket var rätt dyrt. När han väl fick sin container,var hans antika möbler fuktskadade och faner lossnat.
Han ligger fortfarande i rättstvist, vilken han aldrig kommer att vinna. Men som tur är har han gott om pengar,för detta kostar. Så överväg att kanske sälja hemma och köpa nytt här. Bara ett litet råd. M.v.h. Mickey