kurant
Forumveteran
Finns inte något sportfiske.Då jag aldrig varit i Filippinerna trotts flickvän därifrån men är extremt intresserad av sportfiske kanske du vet lite mer kurant.
Lite har jag läst online men vart ska man satsa på att åka om man ändå besöker landet och vilken tidpunkt om man nu som jag skulle vilja tajma fisket perfekt och även låta damen få privattid med sin familj utan mig om jag vill se och testa lite nytt fiske?
Jag ägnar mig åt både flugfiske och spinnfiske och allt därimellan.
Då flickvännen kommer från ett område helt utan kust så vet hon typ inget om just fiske och du som haft båtar och allt kanske kan ge en annan en massa tips. Jag är intresserad av allt oavsett vad för fisk man kan få.
Det fanns innan pandemin på några turistorter fiske efter makrill, tuna mm, men allt har upphört.
Men det är fritt att fiska i havet och har bottenmetat några gånger med några småfiskar som resultat.
Det är i städer med kajer man enklast kan fiska från land i övrigt är det väldigt långgrunt och svårt.