Olika handläggningstider

 

thaikonsult

Medlem
På Migrationsverkets hemsida kan man läsa att pappersansökningar handläggs snabbare än elektroniska ansökningar när man ansöker om uppehållstillstånd. På min fråga till Migrationsverket varför det inte är samma längd på handläggningstiderna svarar Migrationsverket så här:

"Hej,

Tack för ditt mejl.
Tiden till beslut som finns på hemsidan är baserad på tidigare liknande ärenden.
Det brukar inte skilja så mycket i handläggningstider om ärenden är kompletta när de skickas in.
En orsak om att i detta fall kan vara så att det har lämnats in fler pappersansökningar än internet som det fattats beslut i, när det togs statistik.

Med vänlig hälsning

Ann-kristine Lind
---------------------------------
Migrationsverket"

Min kommentar: En myndighet ska enligt 1 kap. 9 § regeringsformen i sin verksamhet beakta allas likhet inför lagen (likhetsprincipen) samt iaktta saklighet och opartiskhet (objektivitetsprincipen). Av bestämmelsen följer att lika fall ska behandlas lika och att en myndighets prioriteringar mellan ärenden i samma ärendeslag måste kunna motiveras med objektivt godtagbara skäl.

Mvh Roffe
 
 
 
Tillbaka
Topp