Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Härligt, kanske det inte regnar bort den här gångenDå är det dags igen för årets bästa show och på rätt månad nu igen, så nu är ordningen återställd.
![]()
Nej sist var det ju i helt fel månad, vet inte varför dom gjorde så den gången.Härligt, kanske det inte regnar bort den här gången
Klart du är!Vi får väl se hur mycket högsäsong det blir , jag är tveksam![]()
Fanns hur mycke plats som helst sist, man behövde ju inte sitta nere vid scenen för att se å höra braNej sist var det ju i helt fel månad, vet inte varför dom gjorde så den gången.
Nu är det tillbaks i rätt månad, bara att också när högsäsongen börjar, så då var man tvungen att ta platser i tid.
Fast nu är ju stranden så mycket större än när jag var på den sist, så borde inte vara problem nu.
Har börjat ovanligt trögt iaf enligt vänner som är där. Skitlite folk i barer hotell mmKlart du är!
Ja, och det får man ju inte vara , eller ? Med tanke på valutakurser ,mm varför vara så säker om detta. jag förstår att du är ute igen och hugger , men det biter inte på mig lille vänKlart du är!
Tittar man på live-kameror på olika ställen så är stränderna tomma mitt under bästa soltimmarna , bararna på Kho Samui och Phuket är i stort sett tomma , Pattaya har heller inte mycket folk rapporterar mina kompisar som bor därnereHar börjat ovanligt trögt iaf enligt vänner som är där. Skitlite folk i barer hotell mm
Nej jag bara skrev klart du gör, du ser ju det mesta i en negativ dager så varför inte denna gång, kanske har med ditt polackursprung att göra?Ja, och det får man ju inte vara , eller ? Med tanke på valutakurser ,mm varför vara så säker om detta. jag förstår att du är ute igen och hugger , men det biter inte på mig lille vänTurismen har gått upp påstår en del , konstigt att detta inte syns på ställen som Phuket , Kho Samui mfl .
5555 när 17 har stränderna vart fulla Maj-Nov?????Tittar man på live-kameror på olika ställen så är stränderna tomma mitt under bästa soltimmarna , bararna på Kho Samui och Phuket är i stort sett tomma , Pattaya har heller inte mycket folk rapporterar mina kompisar som bor därnere
Ja det var ju lågsäsong sist.Fanns hur mycke plats som helst sist, man behövde ju inte sitta nere vid scenen för att se å höra bra
Japp, har vi tur blir det inte mer än på lågsäsong, rätt skönt att ta sig runt i trafiken och slippa köer dåTiden far utvisa
Vännerna säger att även hotellen har ovanligt lite gäster. En bekant som har sin bas här men besöker Pattaya varannan vecka typ och alltid bor på samma hotell sa att det var rent ödsligt på hotellet nu.Kan tänka mig att en som hänger mest på girlie barerna och räknar antalet turister på antalet bargäster kommer nog se en nedgång.
Men jag var trots allt i Pattaya för 3 veckor sen och rätt normalt med folk för en September månad men inte bargubbe klientelet.
Butiker och köpcenters var rätt fulla men mer barnfamiljer och andra Asiater, Indier hade ju ökat markant men det var ju gubbar med fruar så barerna ser nog inte mycket av det![]()
Vi får se, det är bara 4 veckor sen jag var hemma och ödsligt var det inte i dom delar jag håller till men det är ju inte i barområdena så ingen aning hur det är där.Vännerna säger att även hotellen har ovanligt lite gäster. En bekant som har sin bas här men besöker Pattaya varannan vecka typ och alltid bor på samma hotell sa att det var rent ödsligt på hotellet nu.
Återstår att se om det bara var just då eller om det verkligen blir en dålig högsäsong.
Nej jag bara skrev klart du gör, du ser ju det mesta i en negativ dager så varför inte denna gång, kanske har med ditt polackursprung att göra?
Dom brukar vara lite negativa till vardags, iallafall polska snickrare.
Turismen har gått upp betydligt på 15 år, den har ju mer än dubblats på 15 år men i vanlig Thaianda så skall alla börja med samma buissines.
Så öppnar en bar Skall 100 till öppna jämter, till slut har man 1 bar per kund då ser det öde ut även när det ökat![]()
Ibland kommer det ett "dobra" ocksåHar du hört ett "samtal" mellan 2 polska byggare medan de arbetar?
Kuurva
.
.
Kuurva
.
.
Kuurva
.
.
Kuurva
.
.
Kuurva
Osv, osv.
I december 2012 hade jag en månadslön på 46 k , Inte nu men om en dryg månad så får jag samma igenVi får se, det är bara 4 veckor sen jag var hemma och ödsligt var det inte i dom delar jag håller till men det är ju inte i barområdena så ingen aning hur det är där.
Sen är Oktober Pattayas regnigaste månad på året, brukar inte vara överdrivet med folk då.
Jag flyttade till Pattaya första gången en Aug månad lär likadant då turisterna har slutat komma, sen var jag där i Okt lite folk, i Dec knökfullt.
Lät likadant på den tiden.
Sist jag var hemma var vi på akvariet i Pattaya, aldrig sett så mycket folk där innan men mest Indier.
Möjligt att dina vänner och dom nya turisterna inte hänger och bor på samma ställen
Jag tror barerna sliter mer för klientelet i stan förändras.