Någon som provat Tefal Actifry

 
Mankheao kan man äta rå, som morötter. Finns både röd och vit. Bättre än friterad skit.
 
Jag får väl ta ett snack med frugan om det här när jag har kommit hem igen. Är det fettsnålt och blir bra resultat så varför inte? Hon gillar ju att laga mat.
 
Dom som inte vill ha någon olja alls då är den bäst i test. Air fryer från Philips


Inlägget har redigerats av forumvärd/moderator
Forumvärden/moderatorn har gjort bedömningen att inlägget bryter mot användaravtalet/forumreglerna och har därför tagit bort de berörda bilderna.

Intrång i upphovsrätt
Det är enligt svensk lag i regel inte tillåtet att publicera bilder som du inte själv har upphovsrätten till. Se Lag (1960:729) om upphovsrätt till litterära och konstnärliga verk. För att använda en bild i ett inlägg måste du äga rättigheterna till bilden, antingen genom att det är du som är fotografen eller att du har ett skriftligt medgivande från fotografen. Om du publicerar en bild som du inte själv äger är det nödvändigt att i ditt inlägg ange att du har givits tillstånd till publiceringen av upphovsrättshavaren. Du anger tydligt vem som givit dig tillstånd för publiceringen och när det gjordes (i varje inlägg som bilden förekommer) enligt följande mall: Bilden är publicerad med tillstånd som skriftligen givits mig av upphovsrättshavaren Nils Nilsson den 2013-01-01. Om du utelämnar uppgift om tillstånd från upphovsrättshavaren och det bedöms att det inte är din egna bild tas den bort i förebyggande syfte.



FORUMVÄRDENS KOMMENTAR
Om du laddar upp bilder, se till att det är dina egna så blir det inga problem. Vi är skyldiga att ta bort uppladdade bilder om vi misstänker att den som laddat upp bilden inte äger rättigheterna att publicera den. I annat fall riskerar både vi och den som publicerat bilden att få betala skadestånd.

 
Senast redigerad av en moderator:
Hämtat ut min nu. Nu får frugan ta över ;)
Du får mer än gärna skriva här om hur din fru tycker om den, själv är jag sugen på att skicka efter en men är lite rädd att det är nyhetens behag. Ungefär som bakmaskiner som var poppis för ett antal år sedan. Hmm, kanske dags att ta fram den från källaren :)
 
Senast redigerad av en moderator:
Helt rätt men även fett. Har man problem med övervikt måste man hålla koll på det mesta även om man måste unna sig något extra ibland. En sådan apparat är mycket intressant.

Inuiter, förr ett av världens friskaste folk innan dom började äta skräpmat från västerlandet. Dom levde på en kost som bestod av väldigt mycket fett och nästan inga grönsaker (av förklarliga skäl). Inte var dom överviktiga. Varför? Jo tillgången till socker nästan obefintlig.

Kombinationen mycket kolhydrater och fett är helt riktigt fettbildande men det är sockret som triggar insulin (ett hormon) som i sin tur signalerar till kroppen att lagra in all energi för senare användning. Vi lagrar energi i form av mättat fett.
 
Recension kommer när hon testat den. Min fru har använt bakmaskinen lite då och då också. Synd bara att alla maskiner tar stor plats.
 
Nu har vi testat den, min fru lagade fläskkarré med pommes (fungerar ju med 2 in 1). Fläskkarrén blev klar ganska fort (var lite lätt marinerad innan, pommes tog nog ca 45 minuter. Men det var gott och knaprigt. Pommes färg vart ju lite blek dock!
 
 
 
Tillbaka
Topp