Saab i konkurs

 
Status
Ej öppen för ytterligare svar.

Khuntan

Forumräv
På Thailändska nyheter går de nu ut med att Saab har gått i konkurs. Kollar då på svenska nyheter där finns inget om detta men jag tror faktiskt att de har rätt.
 
Ja de skulle ju inte förvåna mig direkt om dom gör de synd om dom som arbetar där bara

R.I.P :angel:
 
Har inte heller hört något på nyheterna om detta, men är det sant så är det ju inte oväntat.

Jag har både positiva och negativa SAAB-minnen. Min första bil, som jag köpte 1978, var en begagnad SAAB 96 V4 av 1974 års modell. Den hade gått 2900 mil och var orange. Det var en superbil som bara gick och gick, den största reparationen var ett byte av koppling. Och precis som legolas skriver så var den en veritabel snöplog, jag hade inga större problem att ta mig fram under dom stora snöstormarna -79 tack vare den.

När farfar dog 1982 så tog jag över hans 99:a av 1977 års modell. Och den var en veritabel skitbil som kostade mig en förmögenhet i reparationer de två åren jag hade eländet i min ägo. 1984 bytte jag bort den mot en VW Golf, och därmed var min SAAB-era tillända.
 
Och SAAB är vad?!?

Har aldrig ägt en ,men lyckats med konststycket att provköra, men kommit till insikt att det är något som inte skulle stå på min gård...
 
"Khuntan " sa:
På Thailändska nyheter går de nu ut med att Saab har gått i konkurs. Kollar då på svenska nyheter där finns inget om detta men jag tror faktiskt att de har rätt.

Har du någon källa till detta ?
 
Tyvärr tror jag att en konkurs för saab är oundviklig, men jag betvivlar att nyheten om att saab redan gått i konkurs är riktig. Om jag inte är helt ute och cyklar krävs det väl ett domstolsbeslut för att konkursen ska bli ett faktum, och eftersom ingen konkurs skedde i fredags, så tror jag inte heller att nån jourdomstol har fattat nåt beslut i helgen.

Mats
 
Nej den e inte riktig inte än i varje fall enligt Rapport ska medlemar ur regeringen till Kina för att försöka skynda på dom kinesiska myndigheterna

glimten66
 
Status
Ej öppen för ytterligare svar.
 
 
Tillbaka
Topp