besöksvisum behöver lite hjälp

 

stumpen

Nykomling
Hej jag är ny på denna sida och så tänkte vända mej hit för lite hjälp jag och min flickvän vill ha besöksvisum på tre månader och nyligen fick vi avslag. anledningen var att orsaken till besöket var oklart fast vi hade skrivit orsaken var just att träffa mej. och att hon inte hade bevis på hon är förankrad i thailand. finns det nåt sätt jag kan styrka dom två punkterna? kan säga hon är arbetslös och precis gått ut universitetet inga barn. papper som jag skicka in var:

*inbjudan
*ansökan om schengenvisa
*lönespec och besparningar
*konversioner på våran chat
*bilder på oss
*folkbokförningsuppgifter på mej

denna gången har jag skrivit personligt brev om vår historia osv. hon har skrivit ett eget med varför hon vill besöka Sverige. och papper på hon äger hus i thailand och folkbokföringsuppgifter på henne. skulle nåt annat papper eller behöver vi fler papper som kan styrka både hon ska hem och anledningen på besök.

förlåt om jag har startat en tråd på fel ställe här eller lagt upp den fel. som sagt ganska nu här. tacksam för hjälp
 
Hur länge har ni träffats på riktigt i Thailand, första gången och hur ofta?
Detta lägger dom stor vikt vid när man ansöker och där är kopior på dina inresestämplar från passet samt biljetter bra att bifoga.
 
vi träffades 10 dar i thailand hon var tvungen att gå tillbaka till skolan och jag var tvungen att besöka min morfar och morfar i Thailand. så i princip har det bara varit 10 dar vi har träffats. annars har vi varit ihop i ett år nu och i och med hon gått ut skolan nyss och inget jobb än så tänkte vi att vi kunde passa på och träffas en längre tid.
 
Ja, 10 dar är alldeles för lite numera. Du kan bättra på chanserna genom att göra en ny resa till Thailand och besöka henne.
Att hon just gått ut skolan och är arbetslös är ett dåligt läge för att få ett visum att beviljas.

Finns ju även proffshjälp att få som hjälper till mot ett arvode. Thaikonsult och Visa4Sweden hittar du på nätet.
 
Hej jag är ny på denna sida och så tänkte vända mej hit för lite hjälp jag och min flickvän vill ha besöksvisum på tre månader och nyligen fick vi avslag. anledningen var att orsaken till besöket var oklart fast vi hade skrivit orsaken var just att träffa mej. och att hon inte hade bevis på hon är förankrad i thailand. finns det nåt sätt jag kan styrka dom två punkterna? kan säga hon är arbetslös och precis gått ut universitetet inga barn. papper som jag skicka in var:

*inbjudan
*ansökan om schengenvisa
*lönespec och besparningar
*konversioner på våran chat
*bilder på oss
*folkbokförningsuppgifter på mej

denna gången har jag skrivit personligt brev om vår historia osv. hon har skrivit ett eget med varför hon vill besöka Sverige. och papper på hon äger hus i thailand och folkbokföringsuppgifter på henne. skulle nåt annat papper eller behöver vi fler papper som kan styrka både hon ska hem och anledningen på besök.

förlåt om jag har startat en tråd på fel ställe här eller lagt upp den fel. som sagt ganska nu här. tacksam för hjälp
Ingen fara, lycka till! Följ instruktionerna från Bangkokambassaden samt Migrationsverket, se till att allt finns med i ansökan. Det är noga att du bevisar att du har tillräckliga medel för att försörja henne samt att hon har en sjukförsäkring. Då bör hon få beviljat ett visum för 3 månader. Det gäller ju inte Uppehållstillstånd, då är det andra regler som gäller.
 
Hej jo vi hade medel som täckte för hela vistelsen och även sjukförsäkran glömde nämna det. nu har jag även tagit kopier på stämplarna på passet. och som sagt tagit uppgifter på hennes personuppgifter och kopia på kontrakt på hennes hus. så nu är det bara det som kurrant skrev att visst vi har bara träffats 10 dagar detta året och rädd som han säger att det är för liten tid. kan även passa på att berätta om det skulle underlätta att hon även har en stora syster som är bosatt här?
 
Hade min tjej på 2 veckors besök precis för första gången.
Något som kanske hjälper är om du sätter in pengar på hennes konto och tar bank statement. Förutsatt att hon inte redan har massa pengar då...jag satte in 40 000 baht bara för att öka våra chanser.
Personliga brev hjälper också som du redan är igång med.
Hade du du flygbiljetter reserverade?

Annars ser det ut som du har med allt.
Problemet kan vara dessa 10 dagar. Vi hade bilder från 8 mån tillbaka. B la på mig och hennes familj.
 
Vi hade bara träffats en månad innan hon hälsade på första gången och det var inga problem. Hon hade intyg från arbetsgivare, kontoutdrag, flygbiljetter som hon hade köpt själv och visade upp kvitto/kontoutdrag på och jag med lönespecar för 6 månader bakåt för att helgardera och kopia på mitt pass och stämplar ihop med en massa kort som hon hade tagit. Var inga som helst problem.
 
Som sagt, det är helt andra regler som gäller vid ansökan om Uppehållstillstånd, då är det mycket strängare krav på bevis om att man känner varandra och har träffats tidigare. Som jag ser det är försörjningskravet det viktigaste när man söker besöksvisum.
 
Och tänk på att inte köpa flygbiljetter innan ansökan är beviljad, det avråder även ambassaden ifrån. Då förlorar du pengar om ansökan inte beviljas.
 
Visumavdelningen i Bkk kan vara som lotteri ibland.

Kompis som för två år sedan sökte, fick avslag, sökte en månad senare med exakt samma handlingar fick okay...

Men läser man lite vad TS skriver så är det nog så att det höjs en del ögonbryn på kontoret i Bkk.

10 dagar tillsammans innan man säker 3 månaders visum...
Inget jobb, alltså anknytning att återvända...
Därtill, släktingar i Sverige, ännu mindre anledning att återvända...
Precis gått ut universitetet....

Nu vet vi inget om åldersskillnaden...
Inte heller fått svar på försäkring osv...
Inte heller skälet för avslag, det står tydligt i beslutet från ambassaden, varför man fått avslag.

Så till TS. Åk på semester 3 veckor. Spendera all tid tillsammans. Träffa hennes familj, semestra lite runt i landet. Ta bilder på dessa resor tillsammans. Sedan söker du igen. Se till att följa checklistan till punkt å pricka!
 
Och tänk på att inte köpa flygbiljetter innan ansökan är beviljad, det avråder även ambassaden ifrån. Då förlorar du pengar om ansökan inte beviljas.

Ja och nej.

Ja.
Ambassaden kräver inte längre bokad biljett.

Nej.
Får man avslag får man pengarna åter, iallafall av de Europeiska flygbolagen enligt någon EU-dom. Hjälpte en vän med just det för 4-5 år sedan. Till och med skatterna och avgifterna.
 
Är ju rätt solklart vad som är problemet och handlar inte om pengar.
Hon saknar tillräcklig anknytning till Thailand och har för mycket i Sverige som får dom att misstänka att hon inte vill lämna Sverige.
Ex släktingar i Sverige är en nackdel i det här fallet. Dom 10 dagar ni varit ihop är ju noll och ingenting.
Turistvisum tror jag är vägen att gå här, om du litar på henne nog att skicka henne pengarna som krävs...
 
Jag har följt några visumsidor på FB rörande detta och det är svårare nu än för några år sedan.
I dag verkar det som det mycket svårare att få ett 90 dagars turistvisum (Schengenvisum) än ett tidsbegränsat uppehållstillstånd för besök (MIG).
Det är två olika regelverk och söks via VFS Global resp Migrationsverket.

För ett Schengenvisum tror jag det varit lättare om storasyster stått som inbjudare.

Ni fyller alla kriterier för att få avslag så som det bedöms idag.

För kort tid tillsammans.
Inget arbete att komma tillbaka till.
Inga barn att återvända till.
Släktingar i Sverige.
Ung ålder kan vara försvårande.
Att den som bjuder in står för alla kostnader och har god ekonomi betyder ganska lite om den som söker är utan medel.

Finns det minsta misstanke att man inte tänker återvända inom 90 dagar så avslås ett turistvisum, misstanke att man ska jobba också.
Varje ansökan är individuell och en utfrågning får inte ha avvikelser mot det som står i inbjudan och ansökan.

Orsak till avslag brukar man få efter ungefär två veckor.

Följ checklistan till 100% vid ny ansökan eller ansök om ett uppehållstillstånd för besök hos MIG (Svenskt myndighet)
 
vi är lika gamla 27 års ålder och ja försäkringen är godkänd och i avslaget om det är kryssen ni menar i beskedet att dom tvivla på hon skulle lämna. och purpose and condition of the intended stay was not reliable. så skrev i ett brev vad hon skulle göra här. vi skrev åxå i brevet att jag ska följa med ner en månad med henne. och att hon har sina föräldrar där nere hon måste ta hand om. pga av den ena förälderna har varit med i en olycka och klarar sej inte så bra på egen hand. vi har som sagt tagit uppgifter och kontrakt på hon äger hus.har följt den checklistan och ganska noga. så vi tänkte testa en gång till med min ansökan, annars får väl systern göra ansökan eller blir det jag som åker ner. kan påpeka även förra gången var jag slarvig med inbjudan och glömde nämna en del information om hennes syster.
 
Bara att önska lycka till, men läs vad Du själv skriver, : och att hon har sina föräldrar där nere hon måste ta hand om. pga av den ena förälderna har varit med i en olycka och klarar sej inte så bra på egen hand. Hur kan hon då vara borta ifrån denna förälder? vidare skriver Du att hon har kontrakt på ett hus? äger? vadå för hus? en hydda ute på ett risfält? jag håller nog med andra skribenter, hon uppfyller samtliga kriterier för att erhålla ett avslag,
hur seriöst är det att vara slarvig? Du skriver själv: kan påpeka även förra gången var jag slarvig med inbjudan, och hur trovärdig tror Du att Du blir igenom att komma in med en ny ansökan? som hennes syster ska lämna in? kanske det vore bättre att hennes syster bjudit in i första läget? nu ska jag ta min kärlek till Sverige, är Du säker på kärleken? absolut, jag har sett henne i 10 dagar, åk Du ner några gånger i ett par år så tror jag säkert att din kärlek kommer att få sitt visa beviljat... 27 år, och klar med universitetet, utbildad till vad? kanske en kunskap i ett yrke som Sverige behöver? kan vara ett + i nästa ansökan? och varje gång nya handlingar kommer in till Ambassaden så sparas dom, återigen, lycka till.
 
Ja, detta med syfte och trovärdighet är viktigt och det kommer nog att följa med och belasta i en ny ansökan.
Själv misstänker jag att din/er plan är att hon ska på sikt bosätta sig med dig i Sverige och då är ett Scengenvisum inte tänkt som ingångssteg.
Det är tänkt för turism men missbrukas så mycket att bedömningarna blivit hårdare.

Prova med ett "svenskt" besöksvisum istället om det är vad du planerar för framtiden men då kan hon ju inte sköta sina föräldrar när hon är i Sverige.

Åk ner för att förbättra chanserna och jag tror inte att en ny ansökan inom en kort tid hjälper.

Läste någonstans att 2/3 av alla ansökningar av Schengenvisum avslås numera.
 
 

Liknande trådar

A
Svar
12
Visningar
3 K
Phirawan
P
L
Svar
4
Visningar
2 K
litto-58
L
 
Tillbaka
Topp