in-ka
Forumveteran
Å här i Sverige va då nån som sa byfånar och bonnläppar om sina röstare 5555555Lenin talade om "nyttiga idioter".![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Å här i Sverige va då nån som sa byfånar och bonnläppar om sina röstare 5555555Lenin talade om "nyttiga idioter".![]()
Inte lätt att vara vänstervriden.Å här i Sverige va då nån som sa byfånar och bonnläppar om sina röstare 5555555
Inga problem till ock med vänsterhänt 555, värre är det att vara bonnläpp och byfånen dvs vilseleddInte lätt att vara vänstervriden.
![]()
Jävla sätt att klanka ner på de sanna arbetarna, de som brukar jorden och ser till att vi har mat på borden, svenska råvaror dessutom, och att sedan klanka ner på de svagaste de mentalt funktions nedsatta.Inga problem till ock med vänsterhänt 555, värre är det att vara bonnläpp och byfånen dvs vilseledd
Ja du det var inte jag som sa det det var en företrädare för SD, du kanske har kontakt med vederbörande å kan fråga vad han menade, det jag gjorde var att citera men det kanske inte är tillåtetJävla sätt att klanka ner på de sanna arbetarna, de som brukar jorden och ser till att vi har mat på borden, svenska råvaror dessutom, och att sedan klanka ner på de svagaste de mentalt funktions nedsatta.
Fy fan säger jag.
För kommunister är människor en förbrukningsvara. De sinnesslöa blir kanonmat eller skickade till gulag. Kommunister och nazister är av samma skrot och korn de är bara de som kan bidra med kroppsarbete som är värda nåt. Hjärnan får de akta sig för att använda dock då blir de bindel o skott i pannan. Mysig ideologi den där inka harJävla sätt att klanka ner på de sanna arbetarna, de som brukar jorden och ser till att vi har mat på borden, svenska råvaror dessutom, och att sedan klanka ner på de svagaste de mentalt funktions nedsatta.
Fy fan säger jag.
O vad kommer näringen från när de växer med 20%.Nej det är inte mining eller verifiering som åsyftas.
Tänk istället hur hade världen sett ut om staten inte kunde trycka nya pengar?
Utvecklingen är att saker o ting automatiseras. Saker tillverkas i fler upplagor och blir billigare. Kvaliteten blir bättre o bättre.
När jag va ung kostade en big mac 39 kr nu 78 kr. Om det inte hade tillverkats nya pengar hela tiden hade samma vara kunnat kosta 20 kr idag. En bonde producerar lika mycket som 2 gjorde på 80talet och 100 gjorde för 200 år sedan.
Bitcoin gör att folk slipper jobba mer och mer för att kunna betala för samma varor. Snarare kan man jobba mindre och mindre om man har sparkapital som stiger i värde med 20% per år istället för att tappa 20% per år.
Folk som jobbar mindre bränner mindre koldioxid.
Detta är teorin
Gäller nog alla regeringar/länder....För kommunister är människor en förbrukningsvara.
HejVem har sagt att havshöjningen går så snabbt. alla som seriöst talar av havsnivåhöjning har femhundraårsperspektiv.
Den mest negativa talade om en meter till sekelskiftet. alla som tror på att det går snabbare har inte läst rapporterna utan möjligen bara sett rubrikerna, längre ner i texterna brukar det stå något om tempo.
Hejja televinken å jimmie försökte ju men det sket sig 555
Varför inte sätta ner fötterna och granska vår historia? För 20.00 år sedan var Sverige täckt av 3 km is. Isen smälte, dock inte på grund av ett CO2-moln, och medförde att havsytan höjdes 120 meter. Därefter lever vi i en mellanglaciär tid där havsnivån stiger mycket långsamt, ca 2 mm/år. Under denna tid har man hittat två tillfällen då havsnivån stigit ”mycket”. Det vet vi tack vare några forskare från Gran Canaria som studerat fossiler i sandstenarna på Fuerteventura. Innan pyramiderna i Giza, 2.200 f.Kr var det mycket varmare än idag. Det medförde att havsnivån tillfälligtvis steg 2,5 meter. I slutet av Medeltiden var det inte lika varmt, men havsnivån höjdes tillfälligt omkring 1.400 e.Kr med 2 meter. Vi har haft flera istiden och Al Gore demonstrerade att det när det ”blev” mer CO2 i atmosfären, ökade temperature. Hade han haft ett förstoringsglas hade han insett att det var värmen som kom först, därefter steg CO2.Hej
Problemet är väl att redan några decimeters höjning innebär stora problem, vi har ju redan nu problem i måmga länder och städer vid dom extrema högvatten som drabbas vid stormar och orkaner, där behövs det inga stora höjningar för att förvärra situationen avsevärt.
Mvh isan lover
Ah näring så att btc stiger menar du?O vad kommer näringen från när de växer med 20%.
Alla blir rika med andra ord? Nej, jag är inte inte itressesrad av att bli rik i Thailand.Ah näring så att btc stiger menar du?
Tänk om pojkar som jeff bezoz eller Elon Musk måste omvandla sina miljarder till bitcoin så kommer de stiga. Lägg till sedan resten av jordens befolkning...
Men sedan är det ju naturligt att när alla gått över stiger btc i takt med bnp
För mig handlar det om att slippa jobba och pensioneras vid 45Alla blir rika med andra ord? Nej, jag är inte inte itressesrad av att bli rik i Thailand.
Ja man behöver inte vara särskilt kunnig i matte för att förstå att du har rättUnder 2020 uppgick elanvändningen i Sverige till 134 TWh. Industrin stod för 36 procent, vilket motsvarar 48 TWh.
Northvolt kommer att kräva 2 TWh per år. Det är lika mycket el som 100 000 villor förbrukar på ett år.
Hybrit kommer att kräva 15 TWh per år, lika mycket el som hela Luleälven producerar. Sverige har ingen plan för landets strömförsörjning. Regionråd Nils-Olov Lindfors (C) i Norrbotten tycker sig se en okunskap söderut kring vad som pågår i norr.
– Det är otroligt viktigt att folk förstår att den ytterligare kraftproduktion (vindkraft) som byggs i Norrbotten krävs, inte för ytterligare export söderut, utan för vårt eget näringslivsbehov.
Maja du, Maja du, var ska vi ta't?
Kommande satsningar från LKAB och SSAB på fossilfritt stål kommer att kräva mycket mer el än vad Northvolt kommer att göra.Ja man behöver inte vara särskilt kunnig i matte för att förstå att du har rätt
Undrar om ledningen för Northvolt visste om de här planerna på Hybrit innan de bestämde sig.
Då kan det nog bli som så att det kan bli import av ström från Ryssland. Eftersom det planeras en batterifabrik som är minst lika stor i Finland så kan norrlänningarna inte kunna lita på att få el därifrån.
Kanske nästa reaktor från Blykalla placeras vid Hybritprojektet.
Ja utan inflation så skulle det kanske vara mindre slit och släng. Många skulle vänta med att köpa nytt tills grejerna är utslitna. Om jag tror att jag kan köpa billigare nästa år så väntar jag med att kasta mina grejer och köpa nytt till nästa år om grejerna är användbara. Antar att om det blir deflation så får många som arbetar med produktion bli arbetslösa.Nej det är inte mining eller verifiering som åsyftas.
Tänk istället hur hade världen sett ut om staten inte kunde trycka nya pengar?
Utvecklingen är att saker o ting automatiseras. Saker tillverkas i fler upplagor och blir billigare. Kvaliteten blir bättre o bättre.
När jag va ung kostade en big mac 39 kr nu 78 kr. Om det inte hade tillverkats nya pengar hela tiden hade samma vara kunnat kosta 20 kr idag. En bonde producerar lika mycket som 2 gjorde på 80talet och 100 gjorde för 200 år sedan.
Bitcoin gör att folk slipper jobba mer och mer för att kunna betala för samma varor. Snarare kan man jobba mindre och mindre om man har sparkapital som stiger i värde med 20% per år istället för att tappa 20% per år.
Folk som jobbar mindre bränner mindre koldioxid.
Detta är teorin
Hej har du missat att EU skall subventionera kärnkraftsutbyggnad i Polen. Polen har visserligen lovat att som motprestation skall stoppa några kolkraftverk vilket jag misstänker att de kommer att använda när det blir toppar.Kommande satsningar från LKAB och SSAB på fossilfritt stål kommer att kräva mycket mer el än vad Northvolt kommer att göra.
Tre nya stora anläggningar i Norrbotten och 10.000 nya jobb.
Då får södra Sverige importera sin el söderifrån samt öka sin egen produktion av el.
Ett utmärkt tillfälle att omvandla sopor till el I nya anläggningar.
Det är därför som jag hoppas på att det blir omsvängning av lagarna till förmån för Blykallas reaktorer. Betydligt billigare att producera vätgas direkt i anslutning till reaktorn än att gå omvägen över elström.Kommande satsningar från LKAB och SSAB på fossilfritt stål kommer att kräva mycket mer el än vad Northvolt kommer att göra.
Tre nya stora anläggningar i Norrbotten och 10.000 nya jobb.
Då får södra Sverige importera sin el söderifrån samt öka sin egen produktion av el.
Ett utmärkt tillfälle att omvandla sopor till el I nya anläggningar.