PanPan
Forumveteran
Nej en daglön Är det straffbart att köra utan körkort? Att köra bil utan att överhuvudtaget har ett giltigt körkort är ett brott som kallas olovlig körning (3 § Trafikbrottslagen). Vanligtvis är straffet böter på 1500.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Nej en daglön Är det straffbart att köra utan körkort? Att köra bil utan att överhuvudtaget har ett giltigt körkort är ett brott som kallas olovlig körning (3 § Trafikbrottslagen). Vanligtvis är straffet böter på 1500.
kanske har han druckit tillsammans med den lokala polisen, då blir det problem med växelförarna![]()
Ser ut som om han har problem med att få in en högre växel.
Jodå , ganska många som har regskyltar/bok på både Traktorer och Tuk Tuk lastbilar , Kollade nu , vi har på både familjen Tuk Tuk samt vår Traktor, Nu var frågan om vad lagen kräver, men som vanligt så skall du försöka glida undan vad du felaktigt påstårHej
Försök få Thailändarna att efterleva detta, dålig koll säger du, själv är jag övertygad om att det finns mängder av fordon som inte är vare sig registrerade, försäkrade eller besiktigade.
Här nedan är lite exempel på vad man kan möta i trafiken, tror du att dom är registrerade, besiktigade och försäkrade?
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Mvh isan lover
![]()
Det är 1 och halv dagslön, vad är boten på i Sverige?
12-15 är vad dottern tjänar på sitt jobb i Laem Chabang, då jobbar hon skift och har ju extra pga natt jobbFör den som undrar så ligger medellönen i Thailand på drygt 15k/månad.
Tror att du har koll på det men vissa verkar tro att alla thailändare tjänar minimilön / 8-9000/månad.
Thailand Average Monthly Wages
Wages in Thailand increased to 15737.61 THB/Month in the fourth quarter of 2024 from 15715.16 THB/Month in the third quarter of 2024. This page provides - Thailand Average Monthly Wages - actual values, historical data, forecast, chart, statistics, economic calendar and news.tradingeconomics.com
/ SatanG
12-15 är vad dottern tjänar på sitt jobb i Laem Chabang, då jobbar hon skift och har ju extra pga natt jobb![]()
Vad jobbar hon som, utbildning, kan engelska?
Bra att hon jobbar, lycka till.
/ Satan
Hon har jobbat här i fyra år nu Sc Wado Co.,Ltd. (Nidec Group) บริษัท เอสซี วาโด จำกัด, Dom tillverkar vad jag förstått någonting , tror det är krockkuddar men ej säker. Nej , hon kan ingen Engelska , lite Svenska samt dyslektiker , men en djäkel på att jobba, omtyckt arbetsmyra gissar jag på 25 år.Vad jobbar hon som, utbildning, kan engelska?
Bra att hon jobbar, lycka till.
/ SatanG
Hon har jobbat här i fyra år nu Sc Wado Co.,Ltd. (Nidec Group) บริษัท เอสซี วาโด จำกัด, Dom tillverkar vad jag förstått någonting , tror det är krockkuddar men ej säker. Nej , hon kan ingen Engelska , lite Svenska samt dyslektiker , men en djäkel på att jobba, omtyckt arbetsmyra gissar jag på 25 år.
Hennes syster 26 år jobbar på Transportstyrelsen i Phon , kan lite Engelska , kan skriva och tala Svenska , Grym på matte samt duktig på data , Hon tjänar ca 7 k /månad 8-5 jobb lediga lördagar och söndagar , där ser man att allt inte är utbildning i detta land. Men självklart skall det löna sig att jobba natt samt helger och 6 dagars vecka
Under medellön har hon då och lågavlönad.12-15 är vad dottern tjänar på sitt jobb i Laem Chabang, då jobbar hon skift och har ju extra pga natt jobb![]()
Gött att ungarna du slängde ut från sverige blivit jävlar på och jobba fast fortsatt i Thailand lägsta lön.Hon har jobbat här i fyra år nu Sc Wado Co.,Ltd. (Nidec Group) บริษัท เอสซี วาโด จำกัด, Dom tillverkar vad jag förstått någonting , tror det är krockkuddar men ej säker. Nej , hon kan ingen Engelska , lite Svenska samt dyslektiker , men en djäkel på att jobba, omtyckt arbetsmyra gissar jag på 25 år.
Hennes syster 26 år jobbar på Transportstyrelsen i Phon , kan lite Engelska , kan skriva och tala Svenska , Grym på matte samt duktig på data , Hon tjänar ca 7 k /månad 8-5 jobb lediga lördagar och söndagar , där ser man att allt inte är utbildning i detta land. Men självklart skall det löna sig att jobba natt samt helger och 6 dagars vecka
Jag vet inte om något företag här behöver den typen av kunskap, Hon har även en 4 årig son som gör det lite svårare att flytta på sig , hennes man kör långtradare och super som en galning emellan körningarna , har fått symptom från nervbanor av supandet , 27 år , skrämmande, djäkla problem med alcohol i detta land ,Jag gick in på Nidecs hemsida lite snabbt, verkade även tillverka motorer av något slag. Kul med döttrar, och söner, som jobbar och klarar sig på egna ben. All respekt för de som gör det.
Hennes syster kan skriva och tala svenska, det finns ingen chans till att utnyttja det jobbmässigt på något vis? Inte så vanligt tänker jag.
/ SatanG
kanske har han druckit tillsammans med den lokala polisen, då blir det problem med växelförarna