"borat " sa:
Så kul att du gillar kungahuset, det har även jag kommit att gjort de sista åren.
Vad anser du då om Thaksins tankar att avskaffa monarkin, och även det blå bandet i flaggan?
Han har ju helt tydligt tidigare utryckt sin önskan om att bli president!
Thaksin har aldrig uttalat att han ville avskaffa monarkin, utan det är de som var motståndare till Thaksin som gjorde en sådan tolkning, som skulle göra att han blev impopulär bland folket.
Det förstår du Thaksin är inte så dum att han skulle komma med något sådant uttalande.
Thaksin hade också motståndare man kan säga den thailändska adeln gillade inte Thaksin och hans politik.
Exempelvis genom sjukhusreformen var det många läkare som fick slå igen sina privatpraktiker som de tjänat grova pengar på, med sjukhusreformen blev det i princip fri sjukvård 30 Baht, många läkare vill gå tillbaka till det gamla och tjäna stora pengar på de sjuka.
Thaksin var den som såg till Lotus, Big C, Makro 7-11 etablerade sig i Thailand, genom de här kolossarna skapades bra och säkra jobb för thaiare och staten fick in skatter genom de anställda och momsen som Thailand har. Men de som drabbades var thaikineser som tidigare drev sina butiker och även var grossister till småbutiker på landet. Idag åker alla in till Lotus , Big C och handlar till sina butiker. Därför måste man inse att thaikineser som tidigare drev lukrativa rörelser blev drabbade.
Genom att skolutbildningen reformerades kan även nu de som inte har rika föräldrar skaffa sig en högre utbildning och få bra jobb, tidigare var sådana jobb reserverade i princip till de välbeställda som skickade sina barn till privatskolor. Idag är de statliga skolorna minst lika bra och bättre. I byn här där jag håller till där är exempelvis en tjej som inte har några rika föräldrar, hon läste juridik på universitet i Bangkok och är nu domare i Bangkok, han som kör skolbussen hans två döttrar är utbildade läkare, sådana här saker var helt otänkbart innan Thaksin och hans regering.
Thaksin hade planer att göra lagändring att utländska företag skulle få äga marken när de investerar i Thailand och det här mötte starkt motstånd bland thailändska företag, där ägarna är i huvudsak thaikineser. När de utländska företagen inte äger marken kan de höja hyran, och även måste ha thaipartner, som gör de kan inte konkurrera på samma villkor som de som äger marken.
Exempelvis IKEA de har gjort en stor investering i Thailand men de har thaipartners så Ikea äger 49% av complexet.
Man kan väl säga Thaksin hann ställa till mycket som var bra för många, men som inte alla tyckte om.
Vad jag tagit upp är en del, men han ställde till mycket mer.