andrejsdenruskige
Forumveteran
E väl typ det jag kommer få från staten brutto.
Jag får väl en kupong som kan användas på Mc Donalds
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
E väl typ det jag kommer få från staten brutto.
Skräp vill jag inte kalla det något som har ett värde som är beständigt. Om biljett till thailand kostar 20 tusen i juli så kan jag lika gärna umgås med min son i sverige istället som jag gjorde förra året.Köp en flygbiljett till Thailand vetja, varför skippa åka till Thailand i Juli om man funderar slänga bort pengarna på skräp.
Nej det är skräp och inget värde som består om den används och slits.Skräp vill jag inte kalla det något som har ett värde som är beständigt. Om biljett till thailand kostar 20 tusen i juli så kan jag lika gärna umgås med min son i sverige istället som jag gjorde förra året.
@andrejsdenruskige Chanel Boi får jag ta nästa år när jag tjänar miljoner på crypto...
![]()
![]()
Frugan har ju bara köpt 2hand hittills. Och 100.000 i väskor för ett år sedan är värt mer idag än 100.000 i valfri cryptoNej det är skräp och inget värde som består om den används och slits.
Ren skit att kasta pengarna på och borde ligga i en tråd "om du vill bli pank och köpa onödig skit.."
Hade du däremot köpt en väska.......Matic -15% idag så swappa till mig fler från miningen.
Och ser nu att gjorde det i tid för då hade inte det jag minar gått ner så mycket, gått ner mer nu.
Nu är jag på break even gällande elkostnad och mining pga nedgången.
Men hoppas går upp i framtiden, säljer ju inte det jag minar.
Ok, köp väskor istället för krypto om du tror på det, man skall bara investera i sånt man tror på.Frugan har ju bara köpt 2hand hittills. Och 100.000 i väskor för ett år sedan är värt mer idag än 100.000 i valfri crypto![]()
Man köper på rött, men finns ju dom som bara går in på grönt.Hade du däremot köpt en väska.......
Har du kollat in priserna på stålrolex, typ Daytona eller Sky-Dweller?Frugan har ju bara köpt 2hand hittills. Och 100.000 i väskor för ett år sedan är värt mer idag än 100.000 i valfri crypto![]()
Jag sprättar pengarna innan inflationen hinner göra avtryck.Man köper på rött, men finns ju dom som bara går in på grönt.
Jag sprättar pengarna innan inflationen hinner göra avtryck.
Frugan hamstrar pengar och jag sprätter domJa det är bäst att skynda sig spendera innan pengarna tar slut
/ SatanG
Javisst 5555555... Och hon sliter och du bara glider runt på en räkmacka också, eller hurFrugan hamstrar pengar och jag sprätter dom
Om jag tar en ny bild när ja ligger på soffan, nästa gång så kan det bli mer baht på magenJavisst 5555555... Och hon sliter och du bara glider runt på en räkmacka också, eller hur![]()
Nej jag spenderar minimum nu, får försöka få råd med en flygresa hem.Ja det är bäst att skynda sig spendera innan pengarna tar slut
/ SatanG
Förökar dom sig dåOm jag tar en ny bild när ja ligger på soffan, nästa gång så kan det bli mer baht på magen![]()
9k finns det flygresor för i Juli. Fanns någon för 7900 med den dag jag sökte.Skräp vill jag inte kalla det något som har ett värde som är beständigt. Om biljett till thailand kostar 20 tusen i juli så kan jag lika gärna umgås med min son i sverige istället som jag gjorde förra året.
@andrejsdenruskige Chanel Boi får jag ta nästa år när jag tjänar miljoner på crypto...
![]()
![]()
Nej jag spenderar minimum nu, får försöka få råd med en flygresa hem.
Investerade i ett nytt DP cert i Maj, den investeringen har redan betalt sig.
Funderar på hur länge jag skall köra på, var för länge i sträck i Thailand sist så har ingen direkt längtan till själva landet, var rätt trött på Thai det sista, var gött komma ombord och snacka med skandinaver igen.
Skall jobba på ett tag och lite kommer gå till investera och lite hålla i fiat.
Han inte ordna nytt valutakonto i NOK innan jag åkte på sjön så går ju direkt till baht, får se om det är rätt valuta.
Hårda krav nu på banken, trots att man vart kund länge och har aktier, fonder, konton, kreditkort så är det nu intyg från ambassaden för varje nytt konto man öppna, så han inte, mitt gamla hade dom stängt.