Får man syfilis i foten man lär sej varenda dag nåt nyttTitus teori angående syfilis känns fortfarande som den bästa gissningen.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Får man syfilis i foten man lär sej varenda dag nåt nyttTitus teori angående syfilis känns fortfarande som den bästa gissningen.
Får man syfilis i foten man lär sej varenda dag nåt nytt
HejOch om ni skiljer er, eller din fru dör så kommer de fortsatt att umgås med dig?![]()
Vadå familjen, han visade bekanta på gatan dom bor.Hej
Ja garanterat om man har etablerat sig i familjen och blivit accepterad.
Mvh isan lover
Svenska kronan är inget vidare men den har tappat 7% mot Euro och 2% mot THB de senaste 5 åren så har man inte råd att flytta idag så hade man nog inte råd tidigare heller.Thailand, och Spanien, ter sig kanske inte lika lockande längre? Den svaga kronan, resekostnaderna och sjukförsäkringen gör ju Thailand allt mindre attraktivt och spanska solkusten börjar väl bli rätt överetablerad, samt att det säkerligen börjar kännas tufft med växelkursen och prisutvecklingen?
Illa dock när Albanien börjar te sig lockande för svenska fattigpensionärer!
-------------------
Svenskarnas flyttdrömmar: Albanien och franska ruckel
Stigande priser på den spanska bostadsmarknaden och längtan efter det autentiska har fått fler svenska husköpare att söka sig bort från turistorterna vid solkusten.
Nu vill fler bosätta sig i Madrid och Albanien – eller i ruckel på den franska landsbygden.
Publicerad: 15 februari 2025, 10:08
Lovisa Åslund
![]()
Albanien har seglat upp som en allvarlig utmanare till Spanien när det gäller vart svenskar kan tänka sig att flytta. Foto: Julian Peters
Det är inte bara den försvagade kronan som ställer till det. Mat och annat har väl blivit betydligt dyrare för oss. Vad kostar ett ägg i Thailand idag, jämfört med för 5 år sedan? Ett restaurangbesök i Spanien känns på ett helt annat sätt i plånboken numera än för 20 år sedan.Svenska kronan är inget vidare men den har tappat 7% mot Euro och 2% mot THB de senaste 5 åren så har man inte råd att flytta idag så hade man nog inte råd tidigare heller.
Det är inte bara den försvagade kronan som ställer till det. Mat och annat har väl blivit betydligt dyrare för oss. Vad kostar ett ägg i Thailand idag, jämfört med för 5 år sedan? Ett restaurangbesök i Spanien känns på ett helt annat sätt i plånboken numera än för 20 år sedan.![]()
Thailand, och Spanien, ter sig kanske inte lika lockande längre? Den svaga kronan, resekostnaderna och sjukförsäkringen gör ju Thailand allt mindre attraktivt och spanska solkusten börjar väl bli rätt överetablerad, samt att det säkerligen börjar kännas tufft med växelkursen och prisutvecklingen?
Illa dock när Albanien börjar te sig lockande för svenska fattigpensionärer!
-------------------
Svenskarnas flyttdrömmar: Albanien och franska ruckel
Stigande priser på den spanska bostadsmarknaden och längtan efter det autentiska har fått fler svenska husköpare att söka sig bort från turistorterna vid solkusten.
Nu vill fler bosätta sig i Madrid och Albanien – eller i ruckel på den franska landsbygden.
Publicerad: 15 februari 2025, 10:08
Lovisa Åslund
![]()
Albanien har seglat upp som en allvarlig utmanare till Spanien när det gäller vart svenskar kan tänka sig att flytta. Foto: Julian Peters
Har du varit där?Om man nu hade haft planer på att flytta någonstans utomlands så hade Albanien kommit väldigt långt ner på listan.
Sist hade Nordkorea, Vitryssland, Ryssland och alla länder i Afrika kommit och sen Albanien. Något mindre exotiskt får man väl leta efter.
BTT
Ca 4 baht för 1 ägg på Big-C om köper 30 pack, sist jag var hemma.Det är inte bara den försvagade kronan som ställer till det. Mat och annat har väl blivit betydligt dyrare för oss. Vad kostar ett ägg i Thailand idag, jämfört med för 5 år sedan? Ett restaurangbesök i Spanien känns på ett helt annat sätt i plånboken numera än för 20 år sedan.![]()
Det är ju faktiskt 40% dyrare! Kombinerat med en växelkurs som har gått från kanske 4,25 till 3,10 så märks det att man inte är så flott längre och kan håna de som försöker spara in lite.Ca 4 baht för 1 ägg på Big-C om köper 30 pack, sist jag var hemma.
I Början av pandemin 2,85 baht.
Men vissa saker har gått ner igen, griskött var ju svindyrt ett tag men gått ner rejält i pris.Det är ju faktiskt 40% dyrare! Kombinerat med en växelkurs som har gått från kanske 4,25 till 3,10 så märks det att man inte är så flott längre och kan håna de som försöker spara in lite.
Tror Albanien idag är ett fint ställe. Kompisens dotter bor där med sin Albaniske man och de trivs med barna. Bor vid havet och äger typ hotell.Om man nu hade haft planer på att flytta någonstans utomlands så hade Albanien kommit väldigt långt ner på listan.
Sist hade Nordkorea, Vitryssland, Ryssland och alla länder i Afrika kommit och sen Albanien. Något mindre exotiskt får man väl leta efter.
BTT
Det är ju faktiskt 40% dyrare! Kombinerat med en växelkurs som har gått från kanske 4,25 till 3,10 så märks det att man inte är så flott längre och kan håna de som försöker spara in lite.
55 Baht for en stor Chang , og jeg drikker bare ca 2 fl .Häftigt med vänner, vad kosta notan?...
Det er skrevet mye om singelliv og overvekt i Norge . Skal du ha ei norsk dame som er singel så har ho kansje overvekt , for 51 % av singel damerna i Norge har overvekt . Rett meg om jeg har feil .Fattiga nordmenn har ikke råd att bli överviktiga.
En vakker person kan være fin å se på , men å leve sammen er heilt noe annet . Folk sier att alt handler om utsende , i virkligheten hander det om utsende ? Vær ærlig .Det er skrevet mye om singelliv og overvekt i Norge . Skal du ha ei norsk dame som er singel så har ho kansje overvekt , for 51 % av singel damerna i Norge har overvekt . Rett meg om jeg har feil .
![]()
Tillhör du de 51 procenten?Det er skrevet mye om singelliv og overvekt i Norge . Skal du ha ei norsk dame som er singel så har ho kansje overvekt , for 51 % av singel damerna i Norge har overvekt . Rett meg om jeg har feil .![]()