Du använder en föråldrig webbläsare. Det får inte visa dessa eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare .
Lite blåsigt på Nordsjön, stadig vind på 20 m/s med byar upp till 25 m/s när vi låg och lasta/lossa.
Men nu har vi gått ifrån riggen lite och lagt oss och håller upp mot vädret.
Nu har vi fått ner nytt lappmögel och temperaturen sjunker. Det har kommit närmare 10 cm. Just nu har vi 2 minusgrader, det skall bli mellan 10 och 15 minus kommande natt.
För många år sedan visade en klimatforskare att man genom att studera två komponenter i solfläckarna kunde avläsa solens aktivitet. Den matematiska modellen stämmer väl med den lilla istiden.
Forskaren använder modellen för att spå framtiden.
Det blir nog snö nästa år också!
Vi upplever för närvarande problem med att det inte verkar fungera att logga in på forumet via Facebook, Google eller Twitter. Vi undersöker vad det kan bero på.
Denna webbplats använder cookies för att hjälpa till att anpassa innehållet, skräddarsy din erfarenhet och hålla dig inloggad om du registrerar dig som medlem.
Genom att fortsätta använda den här webbplatsen samtycker du till vår användning av cookies.