Till viss del kan jag hålla med dig men budskapet är väl förenklat "vad finns det för mening att utbilda sig ifall jorden ändå går under"
Vi "gamla gubbar" fostrades i en skola helt olik dagens. I läroplanen 1962 användes begrepp som att skolan skulle "fostra goda arbetare" Så är det inte längre.
Vi kan tycka vad vi vill om skolan men faktum kvarstår att Sverige i undersökning efter undersökning rankas bland toppländerna när det gäller innovation, patentansökningar med mera. Sveriges styrka är bland annat teknik och kreativitet.
Skolan idag har tack och lov inte den "korvstoppning" av fakta som vi hade. Jag kommer fortfarande ihåg min förtvivlan när vi fick i uppgift att lära oss "Fjärilsvingar syns på Haga". Jag kan fortfarande den där jäkla sången utantill!!
Greta är en mönsterelev ifall ni tittar på dagens läroplan...