Lagar poliser du slingrar och försöker skylla på lagar som skall ändras. Jag glädjer mig åt all skit som diktaturen slappar för er som förespråkar hårdare regler. Jag håller fast vid att du är inte ärlig. Utan en ryggradslösa människa som inte vågar stå upp för dina åsikter. Har träffat din sort många gånger.
Åsikter utan värde.
Lagen är det som styr ett civiliserat samhälle med ordning. Utan en lag har vi vilda västern där människor lider utan kontroll.
Polisen fäster inga lagar. Polisen kan inte påverka lagarna.
Är det bra att polisen börjar upprätthålla lagar, ja!
Är det rätt utveckling, ja!.
Är adressrapporteringen rätt utveckling, nej! Varför? Därför att den är ineffektiv och når inte sitt mål.
Har Thailand generellt en rätt utveckling? Ja!- Mot betraktande att laglöshet (brottslighet minskar) är det rätt utveckling.
Är det rätt att juntan styr? Det är en helt annan fråga. Ur demokratisk synpunkt är det inte rätt, jag stödjer demokrati.
Oavsett vem som styr, juntan eller demokratiskt skick, kan vi påverka demokratiskt genom att framföra kritik och peka på brister. Det är så det fungerar i en demokrati.
Sedan kan vi alla önska att Thailand också tar steget vidare till ett demokratiskt styre, valt av folket. Men det har inget med adressrapporteringen att göra. Det du gör är att lägga alla olikfärgade brickor i en bunt och slänga ut dem. Jag svarar korrekt och rakt med begränsning till sak.
Du blandar och slänger ut på nytt.
Det blir rätt rörigt.