Utlänningar ligger bakom majoriteten av dom brott som begås på Phuket

 
Oj nu kom det svulstigt bombastiska uttryck som påminner brölandet från förr.
Likheten är slående, spottar du saliv och har fradga runt munnen när du skriver det där? :clap_tranparent:
Nä bara ett konstaterande. Många människor i detta land som kallar sig för svenskar som jag tycker är snubblade nära landsförräderi. Min ståndpunkt helt enkelt. Jag är patriot och stolt svensk men inte så stolt över många landsmän.
 
Nä bara ett konstaterande. Många människor i detta land som kallar sig för svenskar som jag tycker är snubblade nära landsförräderi. Min ståndpunkt helt enkelt. Jag är patriot och stolt svensk men inte så stolt över många landsmän.
Ja det var den jag reagerade på, din ståndpunkt och ordvalet var som ett eko från 30-talets Tyskland.
 
Så nu kom rasse kortet, slår aldrig fel. Vad är det för fel på att älska och värna om sitt hemland?
Ja, det har jag aldrig fattat heller.

Det är få länder (om nåt) jag hellre skulle vilja basera mig i än Sverige. Möjligen om jag hade obegränsat med stålar, men är inte där riktigt än ;)

Det jag älskar med Sverige är det Sverige jag växte upp i med årstider, nära till landet/havet, säkert och ganska lågmält/återhållsamt beteende i allmänhet.

Mycket av sånt man sett när man rest och som man varit jäkligt glad över att slippa (institutionaliserat) i Sverige börjar nu finnas i Sverige oxå, och på vissa ställen känner man inte igen sig.

För mig är det viktigt att göra rätt för sig, lär dig skyldigheter före rättigheter, ligg ingen till last i onödan, respektera samhället (och människor i stort) etc.
Det har alltid funnits folk som "brutit" mot ovan, det är naturligt att vi är olika. Men det har inte varit nåt kulturellt problem, det har varit en stor övervikt som följer de värderingarna jag räknade upp.

Nu känner jag att det förändras, och ovan är inte längre självklart. Det kastas gatsten på poliser, hotas på socialkontoren, samhällsinstitutioner respekteras inte (brandmän/poliser/ambulans/sjukhus). Homofobin ökar, den religiösa intoleransen ökar, den religiösa påverkan på samhället ökar mm.

Exempel: När jag växte upp och gjorde sig illa kanske man åkte till akuten. På sin höjd hade man mamma med sig (eller pappa). Nu är det klanmöten på akuten för förkylningar (ofta 10 plus personer på en patient), och ofta jäkligt aggressivt om personalen inte "lyder" klanen. Detta händer, om inte varje dag, så flera ggr/vecka hos oss. Jag har släkt som jobbar med detta och får ta sån skit hela tiden. Bara ett exempel.

Jag säger inte att skit inte fanns på 70-80-talet, men det har blivit bra mkt sämre, och mer kulturellt. Förr pratade man om enskilda dårar (alla visste vilka de få var i samhället). Nu är det kulturellt och nästan "accepterat" att bete sig hur respektlöst som helst.

Det jag vill ha sagt är att man får komma varifrån man vill. Men jag gillade att växa upp i lilla Sverige med de värderingar vi odlade. Hade vår familj velat växa upp med regler från en krigszon, så hade vi flyttat dit.

Så för mig är alla välkomna. Men gör rätt för dig, försörj dig själv om du är frisk (även om du inte blir miljonär), respektera myndigheter och institutioner, och försök att anpassa dig lite till hur det funkar:afro:
 
Senast ändrad:
 

Liknande trådar

 
Tillbaka
Topp