Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Hej
Prayut fortsätter att låna och kritiseras för att vara oansvarig eftersom det med största sannolikhet kommer att bli framtida generationer som får ärva dessa skulder, under åren 2014 till 2019 har han lånat i genomsnitt 356 miljarder per år, kanske kommer detta att påverka kursen positivt för ex.vis Svenskar.
![]()
Thailand's irresponsible runaway debt
A major lasting damage Prime Minister Prayut Chan-o-cha will eventually leave behind is his government's co-optation and capture of autonomous agencies that used to safeguard and uphold Thailand's macroeconomic well-being and political level-playing field.www.bangkokpost.com
Mvh isan lover
HejJa det är väl alla bidrag som kostar en massa pengar.
Bästa vore väl om han trollade fram pengar istället.
/ SatanG
Det beror nog på vem som lånar ut och vilken valuta.Hej
Ja att låna varje år sedan 2014 lär ju inte hålla i längden sen kan man ju anta att lånen har ökats på rejält nu under 2020 och 2021. detta borde kunna vara positivt för kronan i förhållande till bathen.
Mvh isan lover
Skulle sedan inflationen bli högre än räntan så blir det kanske plus i kassakistanDet beror nog på vem som lånar ut och vilken valuta.
Se på Reagantiden i USA. Då lånades mycket av internationella investerare och det fick Dollarkursen att rusa. Efter när Reagan efterträddes så skulle det betas tillbaka av en annan president och då föll dollarkursen.
Det blir lite annorlunda när långivarna finns inom landets gränser. då behöver kursen inte påverkas.
Men nu lånar dom väl på låg ränta och rör inte sparandet, Thailand har ju som sagt stort sparkapital.Hej
Ja att låna varje år sedan 2014 lär ju inte hålla i längden sen kan man ju anta att lånen har ökats på rejält nu under 2020 och 2021. detta borde kunna vara positivt för kronan i förhållande till bathen.
Mvh isan lover
Men nu lånar dom väl på låg ränta och rör inte sparandet, Thailand har ju som sagt stort sparkapital.
Kan man låna till 0 ränta och hålla sitt kapital som ligger i guld och olika valutor kan det och blir oftast en win win.
Det finns tillfällen då låna är bättre än att röra kapitalet.
Innan låg Sverige på 22 plats och Thailand 29 plats på gdp 2020 under corona.
Här vi bor byggs det fortsatt, börjar precis med andra fabriken, kanske inte så lycklig över det, var nöjd med betande kor utanför.
Påbörjade sträckan på snabbtåget genom här för par veckor sen.
Det är mycket pengar som går till utveckling och utveckling ifrån att bara ha turismen i ryggen.
Vi får se, vissa länder utvecklas andra vill ha inhemska pengar som rullar runt på servicetjänster.
Thsiland ligger i April 2021 på 12 plats i världen bland länder med störst valuta reserv.
När räntan är så låg som den är nu så lånar man.
![]()
List of countries by foreign exchange reserves - Wikipedia
en.m.wikipedia.org
![]()
Thailand har en lag på lån så man inte skall hamna i samma ekonomiska kris som under Asien krisen.Hej
Visst är räntan låg men om man jämför med tidigare Regeringar (då både civila och militära) så är det ingen som har finansierat sin politik med så stora lån, så jag har förståelse för att ekonomer oroar sig i Thailand, nu är i princip lånetaket nått och ska Prayut fortsätta skuldsätta landet så krävs det inom det närmaste lagändringar eftersom man enligt lag inte får låna mer än 60% av BNP.
Man ska ju också notera att det här rör sig om lån som togs under åren 2014-2019, alltså före pandemin, nu under pandemin lånas det av förklarliga skäl ännu mer.
Sen kan ju en Regering använda lån till något som kan ses som en investering för framtiden som kommer att ge avkastning framöver, men att låna för att sen dela ut till medborgarna för ren konsumtion lär ju knappast få den effekten. Sett i ett längre perspektiv innebär nog inte den här upplåningen någon fördel.
Mvh isan lover
HejVart mycket gnäll i tidningarna att Thailand kommer gå på knä, vi får se om dom går mer på knä nu under corona än andra länder, dom lånar, det gör många länder, så det funkar i världen man rör inte reserven, den investeras.
USA är ett av världens mest skuldsatta länder, man lånar.
Thailand har inte lånat över det man har vilket många länder gjort.
Men corona kan bli långvarigt så får se hur det slutar.
Men ni målar ju upp en bild på biaffra barn som svälter.
Hus och mat för dagen är inte fattigdom.
Och jag såg mer uteliggare på Söder i Stockholm November förra året än vad jag sett i hela stan här.
Thailand har en lag på lån så man inte skall hamna i samma ekonomiska kris som under Asien krisen.
Dom pengarna rörs inte och börjades bygga upp redan under din favorit regering.
Nu lånar man istället för att använda egna pengar precis som ditt favoritparti i Sverige gör och majoriteten av länderna i världen.
Sen betalar vissa av och skryter om det, men dom lånar för det är lönsammast nu.
Jag skriver ju varför man lånar, för det är ekonomiskt det smartaste och billigaste sättet att göra det med dagens ränta.Hej
Om folk har det så bra undrar man ju varför staten lånar pengar och delar ut i kontanter och subventionerar mat till 14.7 miljoner människor?
Mvh isan lover
Kolla på nätet och jämför Thailands bnp och deras valutareserv, dom har rätt mycke plus på fickan.
Nu blandar du ihop det helt, vad har ett lands ekonomi med att folk har det så bra att göra?Hej
Om folk har det så bra undrar man ju varför staten lånar pengar och delar ut i kontanter och subventionerar mat till 14.7 miljoner människor?
Mvh isan lover