kolla här alla klimatskeptiker

 
Det är välkänt att trycket vid ett vulkanutbrott orsakar markhöjning. Skulle nog tro att det sjunker något när trycket lättat.
Sedan så är det efter de senaste stigningsdata av havsnivån jag sett så är det mindre än hälften av de åren du nämnde.
Oavsett vilket så är jag troligen död när havet nått den nivån.
Hej

Vi som är vuxna nu är säkert döda när havet stiger så att stora arealer, länder och miljonstäder blir obeboeliga, men ett varmare klimat hinner vi ju få uppleva eftersom det redan har inletts, alla som är över 50-60 år vet ju hur vintrarna var förr.

Men dom som verkligen kommer att märka av vad människan har ställt till med är våra barn och barnbarn, det är för deras skull vi bör lyssna på vetenskapen och vidta dom åtgärder som anses nödvändiga.

Mvh isan lover
 
Vadå ser till vetenskapen??! Tittade du inte på OsoPolars:s länk?
Den här:
Den är på norska, men det är jag helt säker på att du klarar.

Det där med konsensus, "forskare", "vetenskapen", de allra flesta, majoriteten, 97 eller 98% o.s.v. är ju bara munväder och skitsnack.
De som använder sig av dessa uttryck i klimatdebatten gör sig bara löjliga och borde skämmas!
Hej

Visst försöker förnekarna misskreditera och slå hål på det som vetenskapen presenterar, ifrågasätta kompetensen hos dom som framför det beska budskap som kräver omställning och åtgärder, det råder ju egentligen ingen som helst tvekan om var vetenskapen står i dessa frågor.

Sen att det finns en liten klick som påstår motsatsen är väl bara väntat, så har det alltid varit, när vetenskapen konstaterade att jorden var rund så fortsatte några vetenskapsmän ändå envist hävda att jorden var platt o.s.v, så kommer det nog alltid att vara, en del tror ju ex.vis nu att covidvaccinet innehåller microchip men även här rör det sig om en väldigt liten del, den stora majoriteten skrattar ju åt dom.

Det enda som enligt mig är osäkert är väl hur stor andel av dom förändringar i klimatet vi alla upplever som egentligen beror på människan eftersom klimatet alltid har varierat och haft kallare och varmare perioder, men det vetenskapen påvisar är att dessa förändringar nu går mycket fortare p.g.a mänsklig påverkan, det råder det ju ingen tvekan om.

Mvh isan lover
 
Hej

Visst försöker förnekarna misskreditera och slå hål på det som vetenskapen presenterar, ifrågasätta kompetensen hos dom som framför det beska budskap som kräver omställning och åtgärder, det råder ju egentligen ingen som helst tvekan om var vetenskapen står i dessa frågor.

Sen att det finns en liten klick som påstår motsatsen är väl bara väntat, så har det alltid varit, när vetenskapen konstaterade att jorden var rund så fortsatte några vetenskapsmän ändå envist hävda att jorden var platt o.s.v, så kommer det nog alltid att vara, en del tror ju ex.vis nu att covidvaccinet innehåller microchip men även här rör det sig om en väldigt liten del, den stora majoriteten skrattar ju åt dom.

Det enda som enligt mig är osäkert är väl hur stor andel av dom förändringar i klimatet vi alla upplever som egentligen beror på människan eftersom klimatet alltid har varierat och haft kallare och varmare perioder, men det vetenskapen påvisar är att dessa förändringar nu går mycket fortare p.g.a mänsklig påverkan, det råder det ju ingen tvekan om.

Mvh isan lover
Tror jag ska gå över till jorden är platt anhängarna 555
 
Klimatkänslighet är inom klimatologin ett mått på hur mycket jordens medeltemperatur påverkas av förändringar i energ-inflödet från solen eller energiutflödet från jordytan. IPCC menar att om CO2 fördubblas kommer temperaturen att stiga minst 1,5 grad. Idag har vi 415 ppm CO2 i atmosfären och koldioxidhalten ökar konstant med ca 1,7 ppm/år. Hur många år det tar innan CO2 har fördubblats?

(830 - 415) ppm/ 1,7 ppm/år = 244 år.

Det är ingen ko på isen! Idag är det val i Tyskland och Greta är där för att påverka valutgången. Hade det inte varit bättre om Greta ägnat sig åt studier? När jag studerade kärnkraftsteknik var det inte aktuellt med toriumreaktorn. Det är det idag. Kina kommer 2030 att ta toriumraeaktorer i drift. De kommer att använda torium istället för uran som bränsle. Toriumreaktorer behöver inte vatten som kylmedel, och den kan därför placeras på andra ställen än i kustområden (ingen tsunami). Tekniken är baserad på en blandning av smältsalt som kan användas i ökenregionerna i västra Kina för att ge en ren och stabil strömförsörjning i kombination med vind- och solkraftverk. Den nya tekniken kommer att bidra till att skapa lovande nya typer av kraftverk som kan användas på hangarfartyg och ubåtar.
I Tyskland gör man tvärt om och stänger de sista kärnkraftverken under nästa år. Istället blir det naturgas från Ryssland eller eventuellt från Norge. Framtiden för Europa med dyr väderenergi ser dyster ut. Att räkna hur många vetenskapsmän som tror det ena eller det andra leder INGENSTANS.

Skärmavbild 2021-09-25 kl. 07.46.51.webp
 
Man skall nog vara medveten om att idag kan vilken forskare som helst påstå sig vara "klimatforskare". Han på Chalmers, som är avlönad för att förfölja de som förespråkar vetenskaplig metod, är t ex samhällsvetare. Denne inkvisitatör* ges utrymme medan en världsberömd israelisk fysikprofessor, som förklarar uppvärmningen med bl a solaktiviteter, är totalt ignorerad.

Inka anser ju att allt som står i Samtiden per definition måste vara falskt, men i det här långa debattinlägget av idéhistorikern Lars F Eklund finns bl a en underbar argumentation för varför vi skall äta kött för klimatets skull.


Han belyser verkligen hur vänsterblivna, såsom miljöpartister, inte förstår sig på komplexa system och varför de är ett hot mot vårt samhälle.

"... När våra myndigheter, SLU, olika organisationer och politiska partier talar om att animaliska livsmedel är mer klimatproblematiska än vegetariska, så bortser de från att den hållbara växtodlingen behöver gödseln från de kött- och mejerivaruproducerande djuren. Växthusgaserna från djuren hamnar så att säga i fel kolumn vid jämförelsen. I stort sett.

Dessutom är växhusgaserna från djuren metan, som efter ett tag försvinner i atmosfären. De är alltså inte alls så klimatproblematiska som koldioxid från fossila bränslen, som inte försvinner på det sättet. Om växthusgaser från idisslare varit ett stort problem skulle ju utrotandet av Amerikas mångmiljonhövdade bisonhjordar i slutet på 1800-talet varit en av de klimatsmartaste åtgärderna i mänsklighetens historia. Det hävdar inte ens miljöpartiet. ... " o_O



*En inkvisitor var tjänsteman i en inkvisition - en organisation eller ett program som avsåg att eliminera kätteri och andra saker som strider mot den katolska trons lära eller läror.
 
Hej

Lite läsbart om klimatforskarnas syn på klimatkrisen och om hur många dom är.


Mvh isan lover
Du kan ju läsa lite i den länk SatanG visar, den ser väldokumenterad ut. Under en av de många flikarna hittar man:

Purpose of Petition

The purpose of the Petition Project is to demonstrate that the claim of “settled science” and an overwhelming “consensus” in favor of the hypothesis of human-caused global warming and consequent climatological damage is wrong. No such consensus or settled science exists. As indicated by the petition text and signatory list, a very large number of American scientists reject this hypothesis.

Publicists at the United Nations, Mr. Al Gore, and their supporters frequently claim that only a few “skeptics” remain – skeptics who are still unconvinced about the existence of a catastrophic human-caused global warming emergency.

It is evident that 31,487 Americans with university degrees in science – including 9,029 PhDs, are not "a few." Moreover, from the clear and strong petition statement that they have signed, it is evident that these 31,487 American scientists are not “skeptics.”

These scientists are instead convinced that the human-caused global warming hypothesis is without scientific validity and that government action on the basis of this hypothesis would unnecessarily and counterproductively damage both human prosperity and the natural environment of the Earth.


Om man ( för de som inte orkar igenom den engelska texten) och kör den genom Google Translate blir det:

Syftet med framställningen

Syftet med framställningsprojektet är att visa att påståendet om "fast vetenskap" och en överväldigande "konsensus" till förmån för hypotesen om mänsklig orsakad global uppvärmning och därmed klimatologiska skador är fel. Någon sådan konsensus eller fast vetenskap finns inte. Som framgår av framställningstexten och undertecknande listan, avvisar ett mycket stort antal amerikanska forskare denna hypotes.

Publicister vid FN, Al Gore, och deras anhängare hävdar ofta att det bara finns några få ”skeptiker” kvar-skeptiker som fortfarande inte är övertygade om förekomsten av en katastrofal nödsituation som orsakas av den globala uppvärmningen.

Det är uppenbart att 31 487 amerikaner med högskoleexamen i naturvetenskap - inklusive 9 029 doktorer, inte är ”några”. Dessutom är det uppenbart att dessa 31 487 amerikanska forskare inte är ”skeptiker” från det tydliga och starka framställningsuttalandet som de har undertecknat.

Dessa forskare är istället övertygade om att den mänskligt orsakade globala uppvärmningshypotesen är utan vetenskaplig giltighet och att regeringens åtgärder på grundval av denna hypotes onödigt och kontraproduktivt skulle skada både mänskligt välstånd och jordens naturliga miljö.
 
Senast ändrad:
Det verkar göras även på andra sidan, det kan du väl inte ha missat :)

/ SatanG
Hej

Så görs det, skillnaden är väl att dom är relativt få och att dom blir utskrattade och betraktade som oseriösa av en i princip enig omvärld, några av dom har dessutom gjort avbön i media, hoppat av och ångrat sitt tidigare ställningstagande.

Mvh isan lover
 
Idag introducerar jag ett nytt ord ”klimatpornografi” eller helt kort ”klimatporr”. Det är en sysselsättning som mestadels okunniga journalister ägnar sig åt. Man skriver om icke existerande klimatförändringar och klimatkriser, trots att klimatet just nu är synnerligen stabilt och gynnsamt för mänskligheten.

SVT har sin egen Erika Bjerström. Fru Bjerström beviljas med skattebetalarnas påtvingade avgifter göra många trevliga resor. SVT är nämligen ett politisk organ som liksom Sveriges Radio ägnar mycket utrymme åt klimatporr. Vid en resa till Afrika visar Erika upp en strand som eroderat och yrar om stigande havsnivåer. Samtidigt som Erika ägnar sig åt sina lustar, skapar det ångestkänslor hos barnen.
Borde inte Barnombudsmannen ingripa?

De journalister som sitter på kontoret förväntas leta upp något riktigt snaskigt som får läsarna att fantisera om Jorden nära förestående undergång. Sverige har två gedigna konspirationsteoretiker som man ofta anlitar, Greta Thunberg och agronom Johan Rockström.
Ja, dagens journalisterna dyker gärna ner klimatporrens kloaker och fiskar.
Hög tid att rensa kloakerna och bara publicera ”peer-review” material, dvs material som har granskats och godkänts av andra forskare! Idag är journalisterna det största hotet mot vår demokrati.

Källan.webp
 
Idag introducerar jag ett nytt ord ”klimatpornografi” eller helt kort ”klimatporr”. Det är en sysselsättning som mestadels okunniga journalister ägnar sig åt. Man skriver om icke existerande klimatförändringar och klimatkriser, trots att klimatet just nu är synnerligen stabilt och gynnsamt för mänskligheten.

SVT har sin egen Erika Bjerström. Fru Bjerström beviljas med skattebetalarnas påtvingade avgifter göra många trevliga resor. SVT är nämligen ett politisk organ som liksom Sveriges Radio ägnar mycket utrymme åt klimatporr. Vid en resa till Afrika visar Erika upp en strand som eroderat och yrar om stigande havsnivåer. Samtidigt som Erika ägnar sig åt sina lustar, skapar det ångestkänslor hos barnen.
Borde inte Barnombudsmannen ingripa?

De journalister som sitter på kontoret förväntas leta upp något riktigt snaskigt som får läsarna att fantisera om Jorden nära förestående undergång. Sverige har två gedigna konspirationsteoretiker som man ofta anlitar, Greta Thunberg och agronom Johan Rockström.
Ja, dagens journalisterna dyker gärna ner klimatporrens kloaker och fiskar.
Hög tid att rensa kloakerna och bara publicera ”peer-review” material, dvs material som har granskats och godkänts av andra forskare! Idag är journalisterna det största hotet mot vår demokrati.

Källan.jpg

Det värsta med SVT är ju ändå att man tvingas betala för dyngan.

”Statstelevisionen bedriver redan nu en omfattande valkampanj för fortsatt rödgrönt styre, och man söker med ljus och lykta i hela världen efter varje brand, översvämning, oväder eller annat väderrelaterat fenomen som kan ge ytterligare understöd åt den klimatagenda man har, i syfte att försöka skrämma Svensson in i Bolunds famn. Och om det inte finns något vevar man 2018 års bränder i repris…

Det är ett klassiskt skolboksexempel på bekräftelsebias, och propaganda blir faktiskt aldrig tydligare än så. Exempelvis toppade man häromdagen en nyhetssändning med ett tal av Klimat-Greta under den tyska valrörelsen, en ickehändelse som trumfade rapporteringen om valet i sig.

Det är en vänsterns propagandaapparat som du och jag betalar för, utan att ha något val.”


 
Redan för 49 år sen hade vi tio år på oss.

242891433_4467556479957581_5973111236114009560_n.jpg

Det går dock inte att bortse från de negativa effekterna på miljön som människan haft sedan 1972.

Listan över mindre bra saker människan hittat på för miljön är ganska lång med allt från idioter som ska förstöra korallrev för att ha en liten souvenir hemma till inavlade miljöpartister som ska elda så mycket olja och kol det bara går för att ladda cykeln de är för lata för att trampa och läkemedel som spolas ner lite varstans.
 
Det går dock inte att bortse från de negativa effekterna på miljön som människan haft sedan 1972.

Listan över mindre bra saker människan hittat på för miljön är ganska lång med allt från idioter som ska förstöra korallrev för att ha en liten souvenir hemma till inavlade miljöpartister som ska elda så mycket olja och kol det bara går för att ladda cykeln de är för lata för att trampa och läkemedel som spolas ner lite varstans.
Definitivt, miljö då, klimat idag. Miljön kan vi påverka.
 
 
 
Tillbaka
Topp