Macke's husbygge

 
Status
Ej öppen för ytterligare svar.
Dom står inte uppe på varandra det är 2 ringar till varje toallett och dom står jämter varandra med ett rör imellan. Så iden är väl att innan ring nr 1 blir översvämmad skall vätskan rinna över i ring nr2.
 
"Jonas " sa:
Dom står inte uppe på varandra det är 2 ringar till varje toallett och dom står jämter varandra med ett rör imellan. Så iden är väl att innan ring nr 1 blir översvämmad skall vätskan rinna över i ring nr2.
En Thailändsk tvåkammarbrunn ;D Det skall nog fungera.
 
När vi byggde for fyra år sedan grävde vi en 6 cementringar djup brunn for de två toaletterna tillsammans.

Lade även in några avrinningsror kring de ovre ringarna, och vattnet går till korsbärsträden som finns nära brunnen.

Våra två toa spolar 6 liter per gång, och vi är fyra personer.

Har aldrig behovt tomma brunnen.

Eftyer fyra år nu är den halvfull.
 
När stommen var klar och man började mura väggar gjorde man också klart stolparna som skulle bära taket. Allt var manuellt och man byggde formar runt de uppstickande armeringsjärnen, klättrade upp på stegar och hällde i betongen. De fungerade bra, kvinnorna blandade och bar som vanligt och männen balanserade på stegar. Arbetarskydd, nej tack. Vi hade faktiskt en dam som ramlade ner från 1:a våningen och slog i huvudet men det gick bra och hon var tillbaks efter några dagar. Inget allvarligt alltså. Murarna runt huset för att hålla landhöjningen på plats påbörjades också, en av gubbarna gnällde lite, han hade begärt 100 Baht per hål (1 meter) men fick bara 80, tuffa villkor.

När stolparna som virades i plast för att inte bränna för fort var klara så påbörjades taket. Två U-balkar svetsades ihop till en fyrkantsbalk och målades med rostskyddsfärg. De fick sedan sammanbinda betongstolparna och restes också i mitten mot taknocken och bildade de bärande delarna till taket (se bilder). På dessa svetsades sedan tunna fyrkantsstavar som skall bära betongplattorna. Eftersom hela konstruktionen är av metall så kommer den ju också att röra sig i solvärmen, detta har jag hört i efterhand är ett problem som gör det svårt att få taken täta vilket också besannats i mitt fall. En uppgift att ta tag i till nästa regnperiod.

Takbeläggningen fick vänta, vi var bara inne i Mars och det var ett tag kvar till regnperoioden. Någonstans i detta skedet började jag att köpa Lao Khao och öl till gubbarna som vi drack tillsammans efter arbetet någon dag i veckan. Till sist blev det så mycket tjat om det att jag fick spika en speciell dag för detta. Torsdag kl 17 blev det Lao Khao och öl vilket vi körde resten av tiden. En fantastiskt bra och billig investering för att få som jag ville med mina konstiga västerländska ideer. Mitt ord gick före byggherrens :thumbsup:

Nästa avsnitt tar vi itu med infrastrukturen. El, Vatten och avlopp är ju något helt annat än Thailändarna är vana vid. Dessutom finns inget system i byn för att ta hand om det, dränering är ett okänt begrepp och det lilla avloppet som blir går rätt ut på tomten. Vid regnperioden är tomterna rena lervällingen eller sjöar eftersom man inte har dränering eller gräs att binda upp jorden med. Detta måste ordnas! Men eftersom jag har en teknisk bakgrund såg jag det som en utmaning.

IMG_0944.JPG


IMG_0961.JPG


IMG_1010_2.JPG


IMG_1016_2.JPG


IMG_1038_2.JPG
 
Kan bara hålla me B-tung där kul som fasen o läsa o sen se lite bilder
men va fan Lao kao bara på torsdagar me grabbarna snåljåp
 
Kanontråd Macke, mycket inspirerande och bra information. Kul se hur det blir när det börjar likna ett färdigt hus!

hittade företaget som du köpte ritningen på huset av på facebook. dom har mycket andra bilder där från riktiga projekt osv.

https://www.facebook.com/banpatan2006
 
Infrastruktur, för mig handlar det om att få saker att fungera enkelt och med automatik vilket inte varit så lätt i en by med väldigt primitiv infrastruktur. Men detta var något jag visste om när jag flyttade hit, en utmaning! En god vän som var här menade att detta är och kommer att förbli ditt största problem under överskådlig framtid och jag får nog ge honom rätt. Det blir en lång text idag men jag försöker täcka allt.

Förutsättningarna var inte enkla, vattnet i husen i byn kommer normalt från regnvatten som samlas in från taken och när det är slut från en reservoar vid byns tempel där man pumpar upp vattnet i ett torn och fördelar det helt orenat ut i husen i hela byn. Det görs via ett ledningsnät av klena PVC rör, vilket medför att trycket i vår ända är i stort sett obefintligt, det rinner lite sakta, inte ens tillräckligt för att driva en dusch. Den vanliga proceduren vid tvätt och toalett är ju en skopa med vatten. Under de stora helgerna när stadsborna kommer hem till byn stannar oftast vattnet helt, i alla fall för oss som inte bor nära templet. Tvättavloppet går rätt ut på marken, toaletten brukar ha en betongring för uppsamling, där vätskan sjunker ned i marken och det fasta innehållet töms med tankbil när den är full.

Redan innan vi började bygga, när jag byggde vår första toalett och dusch inhandlade jag ett filter för att rena byvattnet, det var inte bara smutsigt, det var också fullt med smågrus vilket inte var så trevligt i duschen. Jag valde ett 20 liters Mazuma filter med aktivt kol och backspolning, d v s att man vrider om lite kranar någon gång i veckan och kör vatten baklänges genom filtret för att spola ut all uppsamlad smuts. Fungerar ypperligt, tar bort smuts, lukt och missfärgning och kolet räcker i ca ett år. Pris ca 10 000 Bath.

Det mesta av vatten och avlopp var med i byggritningarna vi köpt och därmed i avtalet så det blev inte så mycket diskussioner om den biten. Jag lade till 4" PVC för tvättavloppet ut från tomten och ner på risfälten, därmed hade vi ett slutet avloppssystem och vi var tvungna att sätta vattenlås på alla avlopp som inte redan hade det som golvbrunnar i dusch. Vattenlås hade många av byggarna aldrig sett tidigare men de tyckte det var smart. Toaletterna fick var sin 1000 liter trekammartank med ett 5 m långt nedgrävt infiltrationsrör av 4" PVC med borrade hål för att bli av med vätskan. Båda systemen fungerar bra förutom att lastbilarna knäckte min avlopps PVC flera gånger under byggtiden, den skulle nog grävts ner lite djupare…

För vattnet ville jag ha en 50 kubiks betongtank för att kunna vara självförsörjande med vatten men det ville inte byggaren, han menade att han byggt några sådana och att de aldrig hållit någon längre tid vilket säger mer om hans kunskaper än om betongtankar. Hursomhelst så fick han som han ville och det blev två stycken 2 kubiks PVC överjordstankar för regnvatten, nergrävda halvvägs samt en på 1,5 kubik som bufferttank för byvattnet (se bild). Byvattnet är det största problemet eftersom tillgängligheten på det är ca 50% och vi gör slut på ca 1 kubik om dagen (8 personer), framförallt i duscharna. Så mitt råd: Större buffert tankar, jag funderar själv på att utöka.

För att få upp detta i huset körde vi byvattnet först genom en väl tilltagen Mitsubichi pump och därefter genom filtret fvb upp till toaletter, kök och duschrum. En trädgårdstapp tog vi också ut innan filtret. I duscharna sitter genomsströmningsvärmare på 4 kW, har ingen i köket än men det finns behov för en för disk. Dricksvatten samlar vi från taket med hängrännor och stuprör som mynnar ut på de två dricksvattentankarna. Vid ett ordentligt regn fylls tankarna (4,4 kubik) på några timmar. Överskottet leds ut med tvättvattenavloppet eftersom det inte finns någon dränering på tomten. Man får tänka på att inte ta tillvara på det första regnvattnet efter en lång torrperiod då taken blivit smutsiga utan spola rent dem först någon timma.
Dricksvattnet har en separat pump som matar en extra kran i diskbänken samt en dricksautomat med ett 4-stegs filterpack för rening (se bild). Den levererar både normalt, kylt och hett vatten, en av de bättre investeringar jag gjort.

Vi beställde ny elmätare från elkontoret i distriktet och den kom på bara några veckor. El från stolpen utanför grävde vi ner in till huset och placerade en elcentral i förrådet under huset i gatuplan. Vi hade specat i avtalet att inga kablar skulle synas, allt skulle in i väggarna och allt skulle jordas. Det klarade el-entrepenören mycket bra, han skötte hela den biten med bravur med riktigt bra uttag som fungerar även för europeiska stickproppar. Gott om lampor och eluttag var specat, även utomhuslampor. De mesta av el-kablarna går ovanför undertaket. Där finns inget att klaga på där!

Fortsättning följer...

Filter.jpg


Pump.jpg


Tanks.jpg


Kitchen.jpg


El.jpg
 
Du har haft fullt upp förstår jag.
kul att följa dina äventyr i bygg svängen.
En sådan pum har jag med, men den är bara på 150W så vi ska byte den mot en större, för att få lite sprutt i duscharna.
Bra jobbat, du har stenkoll verkar det som :thumbsup:
 
Intressant att følja din tråd bra nær man sjælv bygger så man kan ta vara på råden och jæmføra med sitt eget bygge.

Finns det inte tillræckligt med vatten i marken så ni kan borra ett djupt hål och ta vatten dærifrån?
Har tænkt anvænda brunns vatten iallafall till toaletetterna.
 
"Jonas " sa:
Finns det inte tillræckligt med vatten i marken så ni kan borra ett djupt hål och ta vatten dærifrån?
Har tænkt anvænda brunns vatten iallafall till toaletetterna.

God ide, har faktiskt inte tänkt på det, hur tar man reda på det? gräva?
 
Nej vi hade folk som kom dit och borrade før 500 baht. Dom hade en lång hand borr som dom kopplade samman i sektioner, tjock som en slang, borrade djupt ner førde ner pvc rør och sen hade vi fint vatten som vi kunde pumpa upp har samma hos sværførældrarna alldrig haft problem med vattentillførsel dær det 1 1/2 år jag har bott hos dom alltid haft god tillgång ur brunnen .
 
"Jonas " sa:
Nej vi hade folk som kom dit och borrade før 500 baht. Dom hade en lång hand borr som dom kopplade samman i sektioner, tjock som en slang, borrade djupt ner førde ner pvc rør och sen hade vi fint vatten som vi kunde pumpa upp har samma hos sværførældrarna alldrig haft problem med vattentillførsel dær det 1 1/2 år jag har bott hos dom alltid haft god tillgång ur brunnen .

Ha ha, det måste ju testas, risken är väl att det är för torrt här i slättlandet...
 
"Jonas " sa:
Nej vi hade folk som kom dit och borrade før 500 baht. Dom hade en lång hand borr som dom kopplade samman i sektioner, tjock som en slang, borrade djupt ner førde ner pvc rør och sen hade vi fint vatten som vi kunde pumpa upp har samma hos sværførældrarna alldrig haft problem med vattentillførsel dær det 1 1/2 år jag har bott hos dom alltid haft god tillgång ur brunnen .
Vi har me borrat eget o fast det vatnas gräsmattor , blommor mm mm så har det hitills inte sinat en endaste gång
O så har vi samma pump som Macke har funkar klockrent :)så inga baljor här inte
 
Då tar vi ett steg tillbaka igen från infrastrukturen och tittar på murandet. Jag försöker beskriva till bifogade bilder så gott det går. Den enda förändring vi gjorde från originalritningarna var att förlänga det lilla köket med en glasstensvägg och ta bort en vägg så vi fick ett gemensamt matrum och kök. Det är en liten balkong bakom huset i anslutning till köket om man vill laga mat ute, den syns på sista bilden med putsad utsida. Muren på baksidan syns också där med den lilla köksingången.

Det murades upp till takstommen, det gick väldigt snabbt och alla väggar var på plats ungefär samtidigt med takstommen i slutet av Mars, nu hade det gått tre månader. Som ni kan se så var det ordentligt tilltagna fönster vilket jag gillar, familjen som inte var vana vid några fönster alls tittade förundrat på dessa stora hål, var det verkligen inte farligt för barnen? Barnen, som för övrigt for omkring som apor i huset hela byggtiden. Jaq fick bita ihop både en och två gånger för att inte förbjuda, jag kom ju ihåg från min barndom hur himla roligt det var just på byggarbetsplatser och man är inte mycket för förbud här.

Badrummen fick ett extra fack för tvål och shampo redan vid murningen samt ett nersänkt golv med 2 cm i duschutrymmet för att slippa vatten på golvet i övriga badrummet. Den planen höll inte kan jag säga, jag vet inte vad ungarna gör men det är tydligen väldigt roligt att spruta vatten överallt i våtutrymmen. Här fick man också ligga på för att få det som man ville, om man tittar i hotellrum t ex så placeras ju alltid värmaren högt men vattnet kommer alltid ut i maghöjd med en slang upp till värmaren. Bara ett litet exempel. Ett litet missöde blev det med en toalettstol som kom för nära en planerad glasvägg framför duschen men det var inga problem att få det avloppet flyttat.

All el- och rördragning i väggarna gjordes efter murandet, jag tror faktiskt att det blr enklast så, det är väldigt lätt att bila upp kabelrännor i tegel och så slipper man planera :thumbsup:. Dörrfoder var också något som kom på plats i detta skedet. Jag valde att köpa alla dörrar inomhus själv med tanke på kvalitet, det fanns belopp specificerat för allt i avtalet så byggaren var bara glad att jag handlade åt honom. PVC-dörrar till badrummen och snidade trädörrar till rummen. När allt det var gjort så påbörjades putsen, här är det inte många som slår Thailändarna på fingrarna. För frihand med en brukspade och en lång aluminiumstång fick man spikraka väggar med knivskarpa hörnen, jag kan bara buga mig för den yrkesskickligheten!

Apropå pengar, byggaren hade nollkoll! Jag fick till och med tala om för honom hur mycket jag betalat honom. Det var också jag som stod för redovisningen av mina utlägg i slutet, han bara accepterade utan att fråga efter kvitto. Jag gjorde alla betalningar via banköverföringar, inga kontantbetalningar, han fick mösa sig iväg till en ATM om han ville betala gubbarna. På det sättet hade jag koll och papper på alla betalningar som var gjorda. Det fanns ett program med betalningar efter prestation i avtalet och det följde vi i princip.

fortsättning följer...

Bad.jpg


Hall.jpg


House.jpg


Kitchen.jpg


Livingroom.jpg


Puts.jpg
 
Då var murning och puts klart, dax för yttertak och eldragning. Samtidigt gjöt man trapporna mellan huskropparna och i entrén. Jag ville gjort en ingång i muren framför entrén men enligt seden här var det helt otänkbart, en grind framför ytterdörren var inte till att tänka på, jag vek mig och byggde en gångväg från biluppfarten istället. När det gäller religiösa och liknande argument så har jag liksom inget att komma med så det fick bli som Pen ville, men f-n ingen 2 meters mur och inga stora portar, där gick gränsen, jag vill inte leva i ett fängelse. Det blev en meterhög mur och en öppen infart, fungerar utmärkt.

Takbeläggningen började med en folie som lades över hela konstruktionen innan plattorna, jag vet inte riktigt vad den är bra för för där det läcker där läcker det rakt igenom allt och någon värmeisolering är det ju knappast, det är säkert uppemot om inte över 50 grader under yttertaket på soliga dagar. Men den ligger där med plattorna ovanpå och skarvar tätades med cement, som sagt med varierande resultat. Jag räknade till 10 olika läckor under värsta regnperioden. De försökte täta men lyckades mindre bra med det innan regnperioden var över. Dessutom finns inget ekonomiskt incitament längre eftersom bygget är slutbetalt och garantisumman 20 000 skall inte betalas förrän till hösten. Då lär de komma och fixa. Jag har hittat en variant där man sprutar ett tjockt lager med fogskum över hela insidan på yttertaket, det lär vara bra både mot vatten och värme men dyrt, tio gånger garantisumman i vårt fall. Tips mottaget tacksamt!

Elfirman kom också med 5 ungdomar med en gubbe som höll i det hela med järnhand, jag fick allt som på ritningarna plus lite egna önskemål som trappomkastning i hallen m m. Lampor inhandlade vi själva av samma skäl som med dörrarna, kvalitet och stil. Det blev ett antal takkronor med halogentypslampor runt omkring. Glödlamporna med halogen byttes i ett senare skede ut mot lysdiodlampor, de har kommit långt i utvecklingen nu och en 5 watts diodlampa lyser upp ordentligt med gult ljus och har dessutom extremt mycket längre livslängd. Jag hade innan bygget svurit på att det skulle inte komma in ett lysrör i huset och så blev det.

Nu var vi framme vid songkran (13 April) och arbetsstyrkan började tunnas ut, hade inte riktigt klart för mig varför men förmodligen på grund av andra större jobb som byggaren hade med viteskrav vid försening. Jag insåg att det här skulle inte bli klart på utlovade 5 månader men hade inga jätteproblem med det, jag skulle till Sverige några veckor och var nästan bara glad för att arbetstakten gick ned. Innertaket kom under tiden jag var borta men det styrde Pen upp med järnhand och det blev riktigt bra, hon stod för det mesta estetiska i bygget och jag tog det tekniska. Blev en bra kombination.

Skickar med några bilder från songkranfirandet, hela familjen samlade (7 syskon) med pengabuketten till Buddha i mitten, karaoke på nya bilplatsen och en spökbild på värdparet, vatten och puder i en härlig blandning. Det är vad songkran går ut på.

fortsättning följer...

Tak.jpg


Front.jpg


Finish.jpg


El.jpg


Songkran.jpg


Karaoke.jpg


Ghosts.jpg
 
Hä bli bra det där :) Kul att följa, skulle också a velat byggt själv men va f@n har det bra ändå.
Ang taket så har jag ju stenkoll på hur dom byggt vårt. Dom bygger ju tvärs över gatan. Tackteglet liksom spårat på längden där läggs en sträng tätning så att varje vågrät rad med tegel blir en enhet. Under finns inget utan innertaket består av några mystiska sivor som har folie på ovansidan för att spegla bort värmen.
Fogskum av nån sort kanske funkar, men passa så det inte blir för tätt.
Du löser säkert det också :thumbsup:
 
Mackes,

Du som har koll på det mesta i trakten: går det att få tag på borax i färghandeln i Thailand? Borax är ett starkt basiskt boratsalt som används för att göra organiskt material oätligt för insekter. Tänkte lägga en tunn trossbotten över innertaket när vi bygger och eftersom jag har tillgång till sågspån skulle det vara lämpligt, om man bara kan göra det oätligt för termiter.
Skälet till trossbottnen är förstås att jag vill ha tyst inomhus -vi bygger nära en väg och ett tempel.
 
I början på maj åkte jag hem på besök i Sverige och var borta 3 veckor, bygget gick på lågvarv och det enda som hände var i stort sett innertaken. Det tog Pen hand om så jag har inte så mycket att berätta om det men det blev väldigt tjusigt med fomationer i Gips som gick upp i taket. Allt hängdes i yttertakettaket med ståltråd och skenor på väggarna. Det blev väldigt bra och där har vi inte haft några problem.

Nästa steg var golvläggning och fönster. Vi hade valt och ha sten på alla golv i huset utom sovrummen där det ursprungliga budet var parkettgolv. Dock kom byggaren tillbaka och menade att det skulle bli väldigt dyrt för honom och undrade om vi kunde välja laminat istället. Man får ju välja sina strider och dessutom är ju laminat mer lättstädat så det gick vi med på, dock hade byggaren aldrig lagt laminat tidigare så jag sa ja under förutsättning att jag fick lägga det själv vilket jag också gjorde i de tre sovrummen.

När det gällde fönstren hade jag varit i valet och kvalet mellan trä, som är så mycket vackrare och aluminium som är så mycket mer underhållsfritt. Efter upprepade våndor och besök i hus med båda sorterna valde vi aluminium, de skulle levererats med myggnät inbyggda men så blev det inte. Dock är huset så pass högt att vi har väldigt lite problem med mygg. Vi fick svart tonade rutor med 50% överallt och det såg riktigt exklusivt ut.

All material till golv och kakel i badrum och kök valde vi själva och det mesta köptes på Home Pro som hade det bästa utbudet här i stan. Det var en lång och jobbig process att välja utseende på samtliga rum på en gång, så här efteråt önskar jag att vi börjat med det tidigare. Vi var nu framme i mitten på Juni och det var bra för att inte säga nödvändigt att vara med på golv- och kakelsättning.

Köket innehåller ju normalt ingenting men vi hade kommit överens med byggaren att han skulle bygga en köksbänk med marmorskiva. Den murades upp från schratch och vi valde skåp för inbyggnad i den murade bänken. All köksutrustning levererade och satte jag upp själv efter det att köket var klart. Trapporna inne i huset och entre trappan gjordes också klar i detta skedet och man började måla. Först en vit grundfärg och sedan en gul nyans som vi valt att ha överallt både ute och inne för enkelhetens skull. Fondväggar kan man ju alltid måla själv senare.

Fortsättning följer...

sealing.jpg


kitchen.jpg


Bath.jpg


floor.jpg


stairs.jpg


window.jpg
 
Status
Ej öppen för ytterligare svar.
 
 
Tillbaka
Topp