Från Kim Wadström:
EN SVENSK DÖD, EN ALLVARLIGT SKADAD
De senaste dagarna har flera allvarliga motorcykelolyckor inträffat på Koh Lanta.
En svensk kvinna omkom i en mc-olycka den 29 december. Det finns ingen ytterligare information om olyckan.
Några dagar senare skadades en europeisk kvinna allvarligt. Hon bar inte hjälm och vårdas nu på Krabi sjukhus med omfattande frakturer.
Förutom dessa allvarliga olyckor har det inträffat många med skador som är mer eller mindre allvarliga, men inte livshotande.
Trafiken i Thailand, inklusive Koh Lanta, är särskilt riskfylld under högsäsong när vägarna är hårt belastade av många olika fordon som kör i olika hastigheter i olika grad av nykterhet.
I detta oförutsägbara trafikinferno hyr turister motorcykel – trots att de saknar både körvana, motorcykelkörkort och hjälm.
Thailand är inte ett land där man bör lära sig köra motorcykel. Att dessutom köra utan hjälm kan få livsavgörande konsekvenser.
Utländska turister är kraftigt överrepresenterade i olycksstatistiken. Att hyra motorcykel är det farligaste du kan göra på din semester.
Om inte för din egen skull – tänk på dem som väntar på dig hemma.
7 FARLIGA DAGARNA
Under de så kallade ”sju farliga dagarna” (30 december 2025 – 5 januari 2026) i Thailand rapporterade myndigheterna 1 511 olyckor, 1 464 skadade och 272 döda i trafiken över hela landet.