Äh du gnäller ju på när det är oordning och inte lagarna följs samt när det är ordning och lagarna följs, du bara letar efter nåt att gnälla på så du får klaga på styret, bra eller dåligt spelar ingen roll.
Hej
Det tycker jag inte man kan säga, men det har varit ganska ont om positiva nyheter under dom 5 senaste åren, men däremot väldigt gott om negativa sådana, tänker då på sånt som jag listar nedan.
Först en militärkupp och införande av diktatur som resulterade i att militären fick gripa vem dom ville utan åtal eller rättegång, man införde attitydjustering, ökade censuren, förbjöd möten med mer än 5 personer, drog in yttrandefriheten o.s.v bara för att nämna något.
Sen kom det här med förbud mot solstolar, parasoll och försäljning av glass, mat och öl på stränderna, detta trots att både turister och Thailändare ville ha tillgång till detta på stranden, dessutom tappade ju tusentals människor sin inkomst, här fick ju juntan delvis backa efter hård kritik.
Sen började juntan riva strandnära restauranger och barer på populära turistorter, detta trots att en del av dom hade funnits i över 20 år, även här protesterade dom turister som besökte dessa populära ställen, sen förlorade ju ägarna allt dom satsat samt deras personal jobben.
Nästa steg var att förbjuda gatuhandel och försäljning av gatumat, detta beslut blev lika hårt kritiserat, bara i Bangkok beräknades flera miljoner människor äta på gatan varje dag, var skulle dessa nu äta, vad skulle dom som blev arbetslösa ta vägen o.s.v.
Sen började juntan intressera sig mer för utlänningarna i landet som nu ansågs utgöra en fara och risk, man dammade av en gammal bortglömd lag införd av en tidigare militärjunta 1979 och krävde att alla utlänningar i landet skulle rapportera om dom övernattade på någon annan plats än hemma eller på hotell, inte heller detta mottogs positivt.
Juntan krävde också att utlänningar i landet skulle börja bära med sig sina pass när dom lämnade hemmet, på stranden, i affären, baren och på promenaden o.s.v, inte heller något som mottogs positivt.
Sen beordrade juntan immigration att börja jaga utlänningar med overstay eller som arbetade med något i landet, tillsatte ”Big Joke” som chef och han lovade att spåra upp och gripa varenda utlänning i landet som vistades i landet olagligt, sov över hos en kompis eller släkting, även under denna kampanj framställdes utlänningar som ett problem, risk och något negativt.
Sen ändrades olika regler för visum och förlängning, krav på försäkring, krav på mer pengar på banken under längre tid o.s.v, inte heller detta sågs som något positivt.
2019 höll juntan ett val som gick till historien som det sämsta hittills, omfattande fusk, felräkningar på 100 000 tals röster, oklarheter vem som egentligen vann, ändring av regler för mandatfördelning även efter det att valet redan hade hållits o.s.v, detta kan knappast heller ses som något positivt ens med största vilja.
Detta var bara några axplock av det som har skett och kritiserats dom senaste 5 åren.
Mvh isan lover