Corona viruset sprider sig

 
tillverkning


Och frysa om fötterna skulle vi få göra över tid, med tanke på att Sverige har ingen egen tillverkning av skor och andra fotbeklädnader,

fast vissa skulle klara sig lite bättre, tänker närmast på dom som kan beställa en taxi av märket Toyota....

gillad 34 gånger :wai::reta:
Det är något som globaliseringen dödade. Det var ju ingen som ville betala för Svenskt. Vad jag vet så är det fortfarande produktion av träskor.
 
.

FB_IMG_1583679540060.jpg
 
Ja det skulle vara med ett stort avkall på standarden men att tala om stenålder är att överdriva. Orsaken til att det inte produceras mat i tillräcklig omfattning är att det är betydligt billigare att importera. Det är så billigt att importera så att den lilla svenskproducerade mat som finns i affärerna är kraftigt subventionerad. Under kriget överlevde vi och då användes betydande del av åkermarken till att förse hästarna med mat. Lägg därtill att med dagens odlingsmetoder återuppta odlingen på avställda marker så finns det en betydande potential. Idag får man ut flera gånger så mycket vete per hektar än under kriget så svenskarna kommer inte att svälta. Oberoende är inte gratis och dagens standard har betalats till priset av att vara beroende av omvärldens välvilja. Titta på Thailand som har sex gånger så många att försörja och ändå lyckas vara en betydande livsmedelsexportör.
Och hur lång tid tror du detta skulle ta? Grejar vi det på någon vecka innan den importerade maten i affärerna är slut? Knappast. Vi är nästan dubbelt så många i Sverige jämfört med 1940. Sedan krävs konstgödsel för att få den effektivitet som du talar om i jordbruket, och bränsle samt reservdelar till maskiner. Nej du, totalt stängda gränser för att förhindra en virusspridning är inte realistiskt. Betydligt fler skulle dö av det än vad viruset skulle orsaka.
 
Hotellets tv brukar funka bra om om man inte har plats i väskan för en monitor

Nu vet jag inte hur du jobbar, men det är inte riktigt aktuellt med att använda TVn, då sitter jag hellre med laptopens skärm, vilket jag måste göra ibland. Kör jag med dubbla skärmar så måste dom ha samma storlek och vara placerade bredvid varandra. Helst kör jag med 3 skärmar.
 
skall man jämföra Sverige kontra Thailand multiplicera med 6. så på papperet så är Sverige värre drabbat, Kan vara större mörkertal i Thailand. I Sverige springer folk till läkare för minsta nysning.

Jag tycker thailändare är dom som åker till sjukhuset för minsta lilla. Allt skall behandlas med medicin. Nä tycker svensken har bättre kunskap i ämnet.
 
En svensk Officer är smittad av corona i Mali,

nu får vi verkligen hoppas att smittspårningen fungerar...
 
Alldeles nyligen i Sverige var det 100, och nu skriver man detta...

Över 200 svenska virusfall - en smittad i USA...
 
Om man har blivit smittat med coronavirus och har återhämtat sig, är man då immun mot virusen ?
Någon, som har läst om det ?
 
Det verkar så men ingen vet väl ännu hur länge immuniteten varar och vad händer när viruset muterar?

Det, jag tänker på är, att vi syns nära en situation, där det inte längre går att stoppa viruset, och hur gör man då?
Det finns säkert många äldre medborgare i Sverige, som inte har hälsan till att stå emot viruset.

Bör man låta yngre människor bli smittade, så att de inte senare kan smitta dom utsatta grupperna ?

En hypotetisk situation, men det kunde bli verklighet.
 
Nu har vi 190 fall i Sverige enligt Aftonbladet.

Men enligt Tegnell nådde vi toppen i onsdags.. :rolleyes:
Jo men antal fall är ju ackumulerad siffra den kommer aldrig bli lägre, det som har hänt har hänt. Det är deltat dvs ökningen han syftade på. Den var kanske i fredags?
 
Praktiskt taget lika med noll... Den oerhört bistra sanningen är nog att sjukdomen klingar av först när de flesta människorna i Thailand (och Sverige) blivit smittade eller möjligen vaccinerade. Det går inte att få stopp på spridningen med smittspårningen längre. Smittovägarna är för många och oberäkneliga. ...
Man hoppas i Sverige hålla ut till sommaren, då tror man värmen gör att smittspridningen går ner, sen hoppas man på vaccin eller medicin tills det drar igång igen. Men det blir inte lätt.
 
Man hoppas i Sverige hålla ut till sommaren, då tror man värmen gör att smittspridningen går ner, sen hoppas man på vaccin eller medicin tills det drar igång igen. Men det blir inte lätt.

Men var är problemet, värmen gör att smittspridningen går ner, jag som lekare skulle nog rekommendera folk att sätta sig i en bastu,

problemet löst....
 
 
 
Tillbaka
Topp