Om du tror att jag eller du får respiratorn före Löfven eller Strandhäll så vet jag inte riktigt vad du har knaprat i dig till frukost
Vet faktiskt inte hur det kommer fungera i Sverige gällande privata sjukvården. Vi som har privata försäkringar ska ju enligt dessa vara garanterade vård vid privata inrättningar då vi betalat för det. Samtidigt såg jag att det var gnäll för något sjukhus hade gett sin plats till en med privat försäkring. Man har ju redan betalt för världens dyraste sjukvård när man ligger i den klassen så att då bli nekad (förutsatt att det fanns anledning och återhämtning var förväntad) lär inte vara något som är populärt. Oavsett hur man gör så blir folk förbannade.
Hur är det med information uppe i er by och liknande byar som enligt dig inte pratar, läser eller skriver thai? Får folk informationen angående försiktighetsåtgärder och vad som gäller i Thailand angående Corona?