Corona viruset sprider sig

 
Hej

Lika många är enligt polisen ute och festar nu mitt i veckan på Söder när dom får lön den 25 som en vanlig helg trots Coronaviruset, polisen märker även att gymnasierna har stängt för det är mycket ungdomar i den åldern ute och dräller på stan, dom ställer till en del elände säger polisen.
Detta verkar ju minst sagt ganska ansvarslöst och problematiskt i dessa tider.

På pubarna på söder festas det som om corona inte har hänt
PUBLICERAD: MINDRE ÄN 2 TIM SEDAN

1585251036842.jpeg

FOTO: ANDREAS BARDELL
Poliserna Viktor Adolphson och kollegan Niclas Lindqvist.

KOLUMNISTER
På krogarna på Södermalm är det party som om ingenting har hänt.

De som ännu har arbete har fått lön och Viktor Adolphson, områdespolis och twitterprofil med aktningsvärda 163 000 följare, tittar igenom nattens statistik.

Åtta omhändertagna för fylleri... Ett antal personer avvisade från krogen... Stor folksamling utanför McDonalds på Folkkungagatan...

Lika stökigt som en vanlig helg, summerar polisen. Mitt i veckan. Mitt i coronans tidevarv.


Mvh isan lover
[/QUOTE]

Minns att en viss politiker tyckte att stockholmare var smartare än lantisar.....hmmmm
 
Duterte hotar nu med att ta över privata sjukhus som nekar och skickar hem sjuka.
Tre fall i Quezon city som är landets största stad har gjort honom upprörd.
Tre som testats positiva skickats hem till de tätbefolkade fattiga delarna av staden.

Vidare är landets samtliga 115 vårdplatser för isolering fulla.
Den testutrustning som kommit från Kina och Sydkorea håller nu på att distribueras ut i landet. Många områden kommer inte få tillgång till tester, både logistik och brist på sjukhus med personal saknas.
Landet har bara sex lab som kan användas.
Därför är väntan på provsvar upp till 7 dagar.

Han ber folk att stanna hemma och respektera de lokala bestämmelser.

Trots allt tar nog de flesta det lungt, dom skulle ändå aldrig besökt ett sjukhus eller läkare för feber eller hosta. Dom har inga pengar.

Karantänanläggningen i Clark dit evakuerade OFW hamnar i 14 dagar fortsätter verka.
 
Hej

Smittan sker väl ändå mest genom droppsmitta vid hostningar och nysningarna om man ska tro på experterna?

Är så fallet borde ju risken att smittas på dom sätt du tar upp inte vara så stor.

Mvh isan lover
Många experter säger tvärtom att det sprids väldigt lätt genom luften, eg genom ventilations aggregat kan det sprida sig mellan lägenheter.
Jag nämnde att den hjälper, inte att den ger ett fullgott skydd.
De är inte synonymt.
Även ett papper hjälper, bara i mycket lägre grad.
Vad gäller ditt påstående om inte tät. Det är helt korrekt att de inte är tättslutande på samma sätt som en skyddsmask. Men det är inte sant att all luft går genom springorna om inte filtret är för tätt.
Ansiktsmask hjälper och kan hindra en eventuell smitta, men störst effekt har den för att försvårs spridning från smittad.
Även en näsduk upphängd framför ansiktet kan potentiellt hindra att virus tränger in i dina andningsorgan, även trots den inte var helt tättslutande.
Virus är fuktigt och fäster/fastnar lätt i fibrer.
När man har mask så utöver att det mesta man andas in går vid sidan om så pillar man sig i ansiktet stup i kvarten, man tar på föremål som kan vara smittade sen pillar man på masken och tar av den, kliar sig mm.
Nepp jag är rätt övertygad om att den bara hjälper åt andra hållet, att den som är sjuk inte smittar andra lika lätt.
 
Jag funderade också på alternativ, men svårt att finna. Kanske tomma hotell?

Men grundorsaken måste vi bli bättre på, nummer ett är ju att se till att dessa stannar hemma och inte träffar någon. De som har behov måste ju få träffa hemtjänst men om man kan smitta flera veckor efter man är symptomfri så kommer inget att funka.

Hej

Håller med, tomma hotell finns det ju gott om enligt media.

Mvh isan lover
 
För de som är intresserade att kanske vill fylla på sin kunskapsbank, det är de små detaljerna som gör det tillsammans med att tänka före
som minskar smittspridningen. Gjorde testet själv och lärde mig en del som jag inte tänkt på tidigare.
Utbildningen är för som det står för personal inom vård och omsorg och ger i slutet ett diplom som ni inte behöver gå vidare med.
Se det som att ni kan lära er mer än ni visste innan.

Basala hygienrutiner - digital utbildning
3ab52135e07f4800822c03249c93a0c5.aspx

All personal inom vård och omsorg ska arbeta för att bryta smittvägar och förhindra smittspridning. Gällande rutiner beskrivs i föreskriften SOSFS 2015:10, Basal hygien i vård och omsorg. För att möjliggöra detta används i Sverige arbetssättet Basala hygienrutiner.

Utbildningen är öppen för alla
Under mars 2020 är utbildningen kostnadsfri för alla oavsett avtal med Vårdhygien. Detta är en åtgärd för att öka kunskapen och minska risken för smittspridning.

Klicka här för att starta utbildningen
 
Vad gäller de rykten om ansiktsmaskens funktion som bland andra vissa experter som t.ex. FHM sprider, finns undersökningar som säger annat än dem.
Och som jag sagt tidigare, alla ansiktsmasker hjälper även om de inte ger fullgott skydd.

Mask.png
Förutsatt att dom hanteras rätt och sitter rätt men så är inte verkligheten.
Mycket som är bra i teorin om man inte räknar in faktorn om hur det används i verkligheten.
En mask är tänkt att sättas på och sen inte pillas på och när den tas av skall den kastas och en ny på. Funkar det så irl?...
 
Hej

I Thailand uppmanas nu människor att hålla sig hemma i 7 dagar, gör dom inte det hotar myndigheterna med ett utegångsförbud och det kommer inte bara att gälla nattetid utan dygnets alla 24 timmar.

CORONAVIRUS (COVID-19)
People ‘strongly advised’ to stay home for 7 days

Published March 27, 2020
By Anukul
People ‘strongly advised’ to stay home for 7 days | The Thaiger


“People nationwide are strongly urged to stay home and stop socialising for 7 days, starting this weekend, as the government steps up efforts to stem the coronavirus.”


Mvh isan lover
 
Slicka inte på varandra...?
Anteckning 2020-03-27 123439.jpg

Hennes Tui-flyg landade nästan samtidigt som ett annat flyg från Thailand.

– Sedan tänkte vi att de kanske skulle ta tempen på alla, men det gjorde de inte. Efter kanske 40 minuter ropar de upp att Tullverket bestämt att de ska ha kontroller. Då ska de gå igenom allas bagage, och vi alla får stå där jättetätt och gå myrsteg fram.

Polis: Slicka inte på varandra
När det efter en timme var deras tur att få bagaget igenomsökt frågade hon polisen hur de motiverade kontrollerna i och med att de nu inte höll avstånd och att det var fler än 500 personer där.

– Då sa han ”ja, det kan man fråga sig, men så länge ni inte slickar på varandra ska det gå bra”. Det var en massa äldre personer där också.
 
Hej

Enligt UD befinner sig fortfarande ca 40 000 Svenskar utomlands på charter eller paketresor, i Thailand uppskattar UD att det finns 15 000 svenskar, men alla dessa Svenskar utomlands vill inte hem, en del har frivilligt valt att vänta ut coronakrisen där dom befinner sig.

Men det har blivit väldigt svårt att ta sig resa och ta sig hem t.o.m piloter har svårt att ta sig tillbaka hem när flygen slutar gå och gränserna stängs.

1585287499834.jpeg



Mvh isan lover
 
Hej

Ser på TV just nu beskriver en dokumentärfilmare Sverige som något av ett drömland i coronatider om man t.ex jämför med Italien, Sverige har t.ex flest ensamboende i världen, nästan inga äldre bor med familjen, i Sverige flyttar genomsnittligt ungdomar hemifrån vid 18-19 års ålder, snittet för Europa är 26 år, det sociala umgänget är väldigt begränsat i Sverige jämfört med andra länder, man äter och umgås mer hemma än på krogen o.s.v.

Mvh isan lover
 
Coronan leder till att konflikter och fördomar blossar upp. Från dagens SvT:

Politiker vittnar om hatstorm efter coronarapportering
PUBLICERAD IDAG 06:00
I veckan berättade region Stockholm att Järvaområdet har en allvarlig smittspridning av coronaviruset. Rapporteringen kring att flera av de avlidna är svensksomalier har skapat ett drev mot gruppen, vittnar lokalpolitikern Mohamed Nuur (S) om.
 
Ska inte statliga företag föregå med gott exempel. Här är vad SJ gör när det gäller de omdiskuterade skidresorna. Är staten ansvarstagande? Från dagens SvT:

Nattåg till fjällen körs som vanligt i påsk – trots coronaviruset
PUBLICERAD IDAG 06:29
Svenskar uppmanas av Folkhälsomyndigheten att begränsa sina resor inom landet.
Trots det går nattåg till populära skidorter som vanligt under påsklovsveckorna.
Då finns risk att coronaviruset sprids – när flera personer sover i samma kupé, enligt Anders Wallensten, biträdande statsepidemiolog.

Påsklov brukar innebära fullbokade liggvagnar på nattågen till fjällen.
Folkhälsomyndigheten har uppmanat alla som har en skidresa inbokad att fundera på om de verkligen måste åka.
Trots det kommer nattågstrafiken till populära skidorter som Åre och Duved i Jämtland att rulla på som vanligt under lovveckorna. Detsamma gäller för nattågen till övre Norrland.
 
De svagaste i samhället verkar få problem p g a dåliga förberedelser och brist på utrustning. Vad gör kommunerna i dagsläget? Från dagens SvD:

Höga sjukskrivningstal och brist på skyddsutrustning. Trycket på en redan hårt ansatt hemtjänst ökar när coronaviruset fortsätter spridas i Sverige.

Samtidigt märks en oro hos personalen, säger Elisabeth Antfolk från fackförbundet Kommunal.

– Jag tror tyvärr vi kommer se problem med att personal är livrädd för att gå in till kunderna i hemtjänsten.
 
Hej
Vill bara meddela att från mannen med tempmätaren på Ekkamai-busstation så går minibussarna sina turer. Från Sai tai mai, och Morchit likaså...Nu frågade jag iofs bara Pattaya-BKK-Ratchaburi, men dessa turer fortgår.
Mvh
 
Ska inte statliga företag föregå med gott exempel. Här är vad SJ gör när det gäller de omdiskuterade skidresorna. Är staten ansvarstagande? Från dagens SvT:

Nattåg till fjällen körs som vanligt i påsk – trots coronaviruset
PUBLICERAD IDAG 06:29
Svenskar uppmanas av Folkhälsomyndigheten att begränsa sina resor inom landet.
Trots det går nattåg till populära skidorter som vanligt under påsklovsveckorna.
Då finns risk att coronaviruset sprids – när flera personer sover i samma kupé, enligt Anders Wallensten, biträdande statsepidemiolog.

Påsklov brukar innebära fullbokade liggvagnar på nattågen till fjällen.
Folkhälsomyndigheten har uppmanat alla som har en skidresa inbokad att fundera på om de verkligen måste åka.
Trots det kommer nattågstrafiken till populära skidorter som Åre och Duved i Jämtland att rulla på som vanligt under lovveckorna. Detsamma gäller för nattågen till övre Norrland.

Hej

Att ställa in allmänna transporter som tåg och bussar i linjetrafik skulle ju även drabba andra som inte ska åka skidor eller fira påsk på annan ort, så det är svåra avvägningar man måste göra, men det verkar ju inte heller fungera så bra att be folk stanna hemma och inte åka iväg till fjällen eller sommarstugor på västkusten, Öland och Gotland m.m.

Kanske blir det nödvändigt med hårdare tag och förbud, det lutar väl åt det hållet när folk agerar så här.

Mvh isan lover
 
Hej

Ser på TV just nu beskriver en dokumentärfilmare Sverige som något av ett drömland i coronatider om man t.ex jämför med Italien, Sverige har t.ex flest ensamboende i världen, nästan inga äldre bor med familjen, i Sverige flyttar genomsnittligt ungdomar hemifrån vid 18-19 års ålder, snittet för Europa är 26 år, det sociala umgänget är väldigt begränsat i Sverige jämfört med andra länder, man äter och umgås mer hemma än på krogen o.s.v.

Mvh isan lover
Bilden kanske inte är helt entydig. På en annan plats beskrivs ju hur rika överklassyngel går på krogen på Söder i Stockholm. De lämnade det goda omdömet hemma. Söder är befolkat av journalister, influencers, allmänt rika och många som begriper allt bättre än alla andra.
 
 
 
Tillbaka
Topp