Isan Lover
Forumveteran
Kan ju hoppas du har rätt men de senaste två veckorna har ju dödsfallen tredubblats per vecka. För två veckor sedan 27, för en vecka sedan 146 (blev en femdubbling) och idag 477. Så på två veckor 17 gånger fler. USA har också 17 gånger fler idag än för två veckor sedan. Spanien har haft en ökning med fem gånger och Italien med knappt tre gånger. Damark med knappt åtta gångers ökning.
Hoppas Sveriges regering vet vad dem gör, jag är inte så säker då det tar ca tre veckor innan man ser åtgärder av det man gjort. Vilka nya restriktioner har vi haft de senaste tre veckorna?
Hej
Vid en vanlig influensa brukar ju ca 1000 personer avlida men sen brukar ju ytterligare 2000-3000 avlida i lunginflammation till följd av influensan, så totalt blir det ju ganska många.
Det är bara att hålla tummarna för att Folkhälsomyndigheten har gjort en hyfsad bedömning och lagt sig på en lagom nivå, förtroendet för Folkhälsomyndigheten är fortfarande väldigt stort, tidigare låg förtroendet bland Svenskarna på 80% men nu uppges det ha ökat till 90%.
Mvh isan lover