Då facket kom upp till diskussion kan jag bara inflika att jag gick ut tidigt 90-tal då facket motsatte sig en ganska kraftig lönehöjning jag hade förhandlat fram. Om inte alla skulle gå den skulle inte ja få den. Jag gick ur facket och fick min lönehöjning och har klarat mig själv sedan dess.
Facket har haft en stor påverkan på arbetsmiljö och löner historiskt sett men deras tid är över. Samhället har ändras och det skulle idag finnas andra organisationer som skulle sorgs för de anställda som är fria från skuld av att slösat bort de fattigast pengar på resor, fester etc. Fackets förtroende är helt borta och handlar idag bara om makt.
Det är ju enkelt att förstå varför sossarna vill regera, spelar inte längre någon roll vilken politik bara man har makten och myndigheterna som kan vilseleda. Kan man skapa felaktig statistik ger det makt.
Samma sak med politik som fack. Bara makt inte bryr sig längre om medborgare eller medlemmar.