Micke.T
Forumveteran
Varför jämföra trafikdöda å mördade?? Räcker att jämföra med vanlig influensa, där det dör fler än i Corona. Men det nämns aldrig.Och vad är statistiken över trafikdödade och mördade över samma period.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Varför jämföra trafikdöda å mördade?? Räcker att jämföra med vanlig influensa, där det dör fler än i Corona. Men det nämns aldrig.Och vad är statistiken över trafikdödade och mördade över samma period.
Såg att en skola börjat med hälsokontroller på inpasseringen. Antagligen för att lugna oroliga föräldrar. det var temperaturmätning och muntlig hälsodeklaration.Finland stänger skolor så nu är det bara Sverige kvar. Vi har våra barn hemma nu. Ansökan är inte formellt beviljad. Min fru har varit lärare. Sen bakade hon kanelbullar efter skoldagen slut.
Timanställda och okvalificerade sitter löst. Med löftet att staten betalar halva lönekostnaden så har övriga bättre sits. Hemserviceföretagen har fått en ny inkomstkälla med att hjälpa till med att handla så där kan kanske bli mer jobb. Såg att blivit mer efterfrågan på att få maten hemburen.Ja det finns en risk för otrevligheter framöver. Var ganska splittrat och kokade under ytan innan och nu blir tusentals arbetslösa samt ett skuggsamhälle som lär krypa fram.
Arbetslösheten oroar mig faktiskt mest även om jag inte är i riskzonen. Folk som suttit och varit förbannade innan har i alla fall haft ett jobb att gå till om de ville, nu får en hel del av dessa en massa ofrivillig fritid samt kass ekonomi. Ska man tro på experter som inte är tillsatta efter partiboken så lär vi få en hel del dödsfall framöver också vilket inte lär bidra till ett bättre humör bland de anhöriga.
Vad det gäller influensa så vet vi att många inte bryr sig om att besöka vårdcentral, så där har vi ett mörkertal. Själv brukar jag gå dit först när det är dags för läkarintyg.Den vanliga säsongsinfluensan ser ut att vara mildare än de senaste vintrarna. – Det verkar inte bli en stor epidemi i år, säger epidemiolog Anna Sara Carnahan på Folkhälsomyndigheten.
Hittills i år har 5 800 fall av vanlig influensa registrerats. Under det svåraste influensautbrottet 2017-2018 rapporterades drygt 20 000 insjuknade.
Det kan finnas många skäl till att årets säsongsinfluensa verkar bli mindre allvarlig i år.
– Fler kan ha blivit immuna och även den milda vintern i vissa delar av landet kan spela in. Viruset sprids lättare i torr och kallt väder, säger epidemiolog AnnaSara Carnahan till SVT Nyheter.
![]()
Antalet registrerade fall av den vanliga säsongsinfluensan verkar bli färre än de senaste åren, visar statistik fram till och med vecka nio. Foto: SVT Design/Folkhälsomyndigheten
I år är det tre olika sorters influensavirus som florerar. Dessa förändras och symtomen är likartade. Till skillnad från coronaviruset finns det vaccin mot vanlig säsongsinfluensa.
– Det är svårt för individen att veta skillnaden på sjukdomarna. Man kan få allt från lindriga förkylningssymptom till en klassisk influensa med feber och hosta. Vaccinets skydd mot den vanliga influensan varierar olika säsonger. Man kan bli smittad trots vaccinering men man blir oftast mindre sjuk, säger AnnaSara Carnahan, Folhälsomyndigheten.
Antivirusläkemedel
Hon betonar att det är viktigt att vården tillhandahåller antivirusmediciner som hindrar viruset att föröka sig i kroppen. Ju tidigare en patient i riskgruppen får antivirusmedicin desto bättre. Dessa läkemedel kan även ges förebyggande vid ett utbrott till exempel på ett äldreboende.
Många med influensasymtom söker inte vård och blir därför inte registrerade i statistiken. Mörkertalen är stora. Det gäller även siffrorna över antal döda av influensa.
65 dödsfall i år
Det värsta utbrottet i Sverige under de senaste fem åren var vintern 2017/18 då drygt 20000 människor rapporterades insjuknade i vanlig influensa med en topp i februari och mars. Den säsongen dog 1012 människor av sjukdomen, de flesta äldre. Hittills under vintern (vecka 44-03) har 65 personer registrerats som avlidna i den säsongsrelaterade influensan i Sverige.
Redan där har vi lite att jämföra med. De som dog kanske hade dött ändå på grund av deras bakomliggande sjukdomar. historien säger bara att de hade andra sjukdomar. Så dödsstatistiken är hittills rätt så låg. tycker att det är lite överdriven hysteri. Sunt förnuft vettig försiktighet räcker långt.Varför jämföra trafikdöda å mördade?? Räcker att jämföra med vanlig influensa, där det dör fler än i Corona. Men det nämns aldrig.
Nä har funderat en del. Vad är det egentligen som gör Corona så farligt och skrämmande? Har någon flunsan så rycker vi på axlarna då det är vardagsmat. Vad skiljer en flunsa och Corona, någon som vet? Varför skall vi vara så ”rädda” för just Corona?
HejVarför jämföra trafikdöda å mördade?? Räcker att jämföra med vanlig influensa, där det dör fler än i Corona. Men det nämns aldrig.
10,000Nu får vi hjälp från från Kina och Sydkorea.
![]()
Ja det finns en risk för otrevligheter framöver. Var ganska splittrat och kokade under ytan innan och nu blir tusentals arbetslösa samt ett skuggsamhälle som lär krypa fram.
Arbetslösheten oroar mig faktiskt mest även om jag inte är i riskzonen. Folk som suttit och varit förbannade innan har i alla fall haft ett jobb att gå till om de ville, nu får en hel del av dessa en massa ofrivillig fritid samt kass ekonomi. Ska man tro på experter som inte är tillsatta efter partiboken så lär vi få en hel del dödsfall framöver också vilket inte lär bidra till ett bättre humör bland de anhöriga.
Håller helt med... så det enkla svaret blir... Follow the money... någon tjänar/tjänade på denna panik. Om det så var politiska, ekonomiska eller något annat vet jag inte.
Men har sagt det hela tiden. Reaktionerna har varit helt opripertionella. Stängda gränser, karantän, nedstängda företag... är helt orimliga åtgärder...
Vad gjorde vi när fågel- och svininfluensan gick? Inget! Hur många drabbades och avled då?
Proportionerna på åtgärder är orimliga, det finns något annat syfte.
Jag brukar normalt skratta åt foliehattarna men de kanske är något på spåret i denna "kris"...
Just det, men på samma nivå som USA förra veckan.10,000
Ni är över 100,000,000.
Just det, men på samma nivå som USA förra veckan.
Hur många tror du Thailand har?
Timanställda och okvalificerade sitter löst. Med löftet att staten betalar halva lönekostnaden så har övriga bättre sits. Hemserviceföretagen har fått en ny inkomstkälla med att hjälpa till med att handla så där kan kanske bli mer jobb. Såg att blivit mer efterfrågan på att få maten hemburen.