Corona viruset sprider sig

 
Vet ju inte vad testet kostar men att det skulle vara resursslöseri har man ju svårt att se. Finns det någon annan sjukdom med så hög dödlighet som man sköter att testa ?

Dödligheten i sig är ju inte så "hög" jämfört med Ebola och annat... Tyvärr är ju det en av anledningarna till att detta är värre då det sprids utav bara helvete. Ebola är du ju typ döende nästan direkt så risken att du ger dig av på skidsemester är tämligen nära 0.
 
Har inte beställt själv utan bara sett att en del andra har beställt. Ärligt talat hade jag avvaktat eller gjort ordentlig efterforskning i dagsläget om jag skulle beställa från utlandet då många lär vara "fake" och försöka göra sig en snabb hacka.
Varför hänvisar Knugen då till detta?
 
Nu när vi inte får in säsongsarbetare till bärplockning och dylikt samtidigt som folk redan var arbetslösa i drivor och fler förlorar jobben kanske det skulle kunna gå att lösa lite problem här som överlappar?

Jag vet att det låter som en väldigt galen teori men det är galna tider ;)
 
Visst kan man köpa ett eget testset men det krävs ändå ett lab som analyserar.
Det är två stickor och två burkar som är ett set.
Man topsar en i näsan och den andra i halsen och sänder till ett lab.

Maskinen som ska analysera proverna är den svaga biten, så det behövs som regel en andra analys för att vara riktigt säker.
De första snabba resultatet ligger bara på 20-40% säkerhet men bättre är nog snart framtagna.

Finns inga för hemmabruk än, men det finns säkert säljare som påstår det.
 
En nackdel med viruset är ju att länder nu får igenom snabba lagstiftningar som ger staten rätt mycket kontroll och befolkningen i vartenda land jag sett har ju i mätningar fått ökat förtroende för regeringen oavsett om vi kollar USA, Sverige, Ungern eller något annat land i väst. Ganska mycket som går att trycka igenom när oppositionen inte vill "hindra" arbetet mot viruset.

En del som börjat reflektera över hur det kommer påverka långsiktigt om man accepterar allt för stora inskränkningar. I Sverige har vi ju i princip våra inbakade i lagstiftning som innefattar krig, inte nationella katastrofer. Det är ju ett par anledningar till att vi inte har och inte kan införa lika hårda åtgärder som större delen av världen, vi saknar den grundläggande lagstiftningen på plats samt saknar även polis/militär för att upprätthålla nedstängningar av den storleken.

Tar man det bara i lagom steg och plockar bort rättigheter och ökar statens inflytande så accepterar folk rätt så mycket i kris och rädsla.
Det där känns som om den svenska taktiken. Senare i veckan kommer mera paket. Mer stöd och en mindre inskränkning utöver tidigare
. Det här hed steg för steg kan vara en lyckad inskränkning för att slippa massiva protester.
 
Sveriges stoppande av Coronatester som köps in i andra länder stör mig faktiskt en hel del... Vill vi nu få återgå till någon form av produktion i landet där folk kan arbeta i "lugn och ro" så underlättar dessa tester något enormt mycket.

Vanliga förkylningar, pollenallergi, dammallergi och diverse andra anledningar till lite hosta och snuva stoppar ju tusentals om inte hundratusentals människor från att säkert kunna återgå till arbete. Större företag hade garanterat hostat upp pengarna för dessa testkit bara för att kunna sätta personalen i arbete...

Misstänker att det är väldigt få chefer, förmän och arbetsledare på lite större företag som chansar och låter personalen stå och vara snuviga och småhostandes. Ett negativt Coronatest hade lugnat både medarbetare och chefer samt troligtvis minskat belastningen på sjukvården hela vägen från 1177/vårdcentral till akutmottagningar...
hur är det med kapaciteten för att hantera test av alla som borde testas. Om jag förstått rätt så är labbet som skall hantera testen en del av flaskhalsen
 
hur är det med kapaciteten för att hantera test av alla som borde testas. Om jag förstått rätt så är labbet som skall hantera testen en del av flaskhalsen
Det stämmer, dessutom är det inte så många lab som kan användas.
Har sett siffror på något hundratal per dygn per lab. Varje prov tar 2-5 timmar.
Tillkommer också att proverna i många fall måste skickas lång väg.
 
Något positivt i det hela. Tydligen ska det införas lite nya rutiner där personal som hanterar mat ska tvätta händer osv. Att ingen tänkt på detta innan Corona!

hygien.jpg
Skrämmande at de tydligen sett så lätt på sina kunders säkerhet i alla år. Det finns andra sjukdommar som inte är så trevliga.
 
Jag har nämnt det innan..

Det har länge funnits vetenskapliga bevis för att D-vitamin minskar risken för "Acute Respiratory Distress Syndrome (ARDS) " vilket är det man dör av då lungorna lägger av...

Mörkhyade människor inklusive asiater har ofta D-vitamin brist i Sverige...

D-vitamin bildas när vi vistas i solen (som ni känner till) och kan lagras i kroppen då det är fettlösligt. Kvinnor har mer fett på kroppen än män vilket kanske kan bidra till den lägre dödligheten bland kvinnor..

Men se till att alla i familjen äter D-vitamin ifall ni vistas i mörka Norden...
Skulle nog kunna vara en delförklaring till somaliers överrepresentation av dödsfall
 
Har inte beställt själv utan bara sett att en del andra har beställt. Ärligt talat hade jag avvaktat eller gjort ordentlig efterforskning i dagsläget om jag skulle beställa från utlandet då många lär vara "fake" och försöka göra sig en snabb hacka.
Det som säljs till privatpersoner är med stor sannolikhet fake. Har för mig att seriösa företag ger sjukvården första tjing.
 
Ingen aning hur lång tid det tar. Att få resultatet är inte för att jag blir friskare utan för att se om jag bör hälsa på morsan och farsan, dra till jobbet eller annat.
Vad jag vet så måste du sända testet till ett labb. Postgång till labbet och labbet göra testet och sända tillbaka svaret. då har det gått minst tre dygn. Dessutom ger de flesta test inget resultat under inkubationstiden. Med det sagt så tvivlar jag på att du säkert kan hälsa på morsan även om testet är negativt så kan viruset mycket väl legat i inkubation. Enda sättet för att någorlunda säkert hälsa på morsan är tre veckors karantän. Då är det 90% säkert. att jag inte skriver 100 är att även då finns en viss risk att viruset kommit in med en fluga.
Dessutom så är det som så att de som gör test med helsäker träffsäkerhet har fullt upp med att leverera till sjukvården.
 
Politikerna vaknar. Har de börjat följa TS? Dagens DN.

Moderaterna vill införa masstestning för det nya coronaviruset för att fler ska kunna gå tillbaka till sina jobb. Kravet kommer att läggas fram för statsminister Stefan Löfven (S) när partiledarna möts på tisdag.
 
Politikerna vaknar. Har de börjat följa TS? Dagens DN.

Moderaterna vill införa masstestning för det nya coronaviruset för att fler ska kunna gå tillbaka till sina jobb. Kravet kommer att läggas fram för statsminister Stefan Löfven (S) när partiledarna möts på tisdag.
Man han skrev att det inte skulle påverka vården. Ok hur då?
 
Politikerna vaknar. Har de börjat följa TS? Dagens DN.

Moderaterna vill införa masstestning för det nya coronaviruset för att fler ska kunna gå tillbaka till sina jobb. Kravet kommer att läggas fram för statsminister Stefan Löfven (S) när partiledarna möts på tisdag.
Och hur skall det fungera när labben inte hänger med idag? Det här luktar politisk kampanj för att bli omskrivna i media.
 
Och hur skall det fungera när labben inte hänger med idag? Det här luktar politisk kampanj för att bli omskrivna i media.
Handlar om ansvarsfördelning. Politikerna anger vad de vill ha gjort. Förvaltningen/tjänstemännen anger lämpligaste sätt med en prislapp och vilka konsekvenserna är om det genomförs. Alternativt att det är ogenomförbart. Kanske finns labb som kan ställa om sin produktion.

Jag anser att man i denna kritiska tid måste försöka hitta lösningar som kanske ansågs otänkbara förra månaden.
 
 
 
Tillbaka
Topp