Isan Lover
Forumveteran
De hade ju kollat upp mobildata och de flesta verkar ju ha ju stannar hemma.
Du är ju för frivillighet och inget som stänger. Du är ju för folkimmunitet och är mer oroad för ekonomin än folk som kämpar för sina liv.
Så fattar inte varför du reagerar, eller var det ett jubel jag hörde. Bra att vi också fick det nu. När vi hade det som värst i Sthlm berättade ju lärarna i skolan att det inte var något att oja sig över.
Hej
Det är väl mer frihet under ansvar som Folkhälsomyndigheten går ut med, det i förhoppning om att detta ska räcka för att få folk att agera ansvarsfullt, dom har ju även hotat med ta till hårdare tag om folk i stor omfattning struntar i dom uppmaningar som ges.
Jag ojar mig inte över att folk i hela Sverige med största sannolikhet kommer att få sin beskärda del av coronaviruset förr eller senare, men jag ogillar när man medvetet skiter i dom råd och uppmaningar som Folkhälsomyndigheten ger ut för att skydda utsatta grupper och för att hålla smittspridningen på en hanterbar nivå.
Mvh isan lover