kurant
Forumveteran
Du får skaffa ett deltidsboende visum så slipper du räknas som turist.Tur man inte är turist då, har man familjen där så kanske man räknas annorlunda, men tveksamt![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Du får skaffa ett deltidsboende visum så slipper du räknas som turist.Tur man inte är turist då, har man familjen där så kanske man räknas annorlunda, men tveksamt![]()
Hur långt är det ifrån att”Det ser ljust ut” till att hundratals miljoner är vaccinerade?Alla diskuterar som om vaccin eller botemedel inte finns på kartan, trots att det ser ganska ljust ut inom snar framtid
Varför svara en DickHur långt är det ifrån att”Det ser ljust ut” till att hundratals miljoner är vaccinerade?
Jag vill ha ett svar eftersom du e den ende som vet.
Njaa, klarar mig nog, har ju adress, husbok samt lite kontakter, men finns andra länder som Kyckling skrev, men gillar ThailandDu får skaffa ett deltidsboende visum så slipper du räknas som turist.
Blev jobbigt för farbror nu?Varför svara en Dick

He he!Hade varit kul att se dig resa omkring i S.e.a i gasmask o vuxenblöjaNjaa, klarar mig nog, har ju adress, husbok samt lite kontakter, men finns andra länder som Kyckling skrev, men gillar Thailand


He he!Hade varit kul att se dig resa omkring i S.e.a i gasmask o vuxenblöja![]()
Nää , men du tillför ju absolut inget i någon diskussion så nu hamnar du i båset , TjingBlev jobbigt för farbror nu?![]()
Detta blir ju resultatet tyvärr efter otydlighet att skyddsutrustning endast behövs på sjukhus men inte på äldreboende.Brister i hanteringen av coronan har påverkat många inom vården och ger arbetsmiljöverket mängdproblem:
![]()
500 corona-ärenden utreds: ”Ett enormt mörkertal”
Nära 1 000 arbetsrelaterade anmälningar har kommit in till Arbetsmiljöverket till följd av coronapandemin, det visar ett underlag som tagits fram åt SvD. De allra flesta berör vården. – Jag tror tyvärr att mörkertalet är enormt, säger överläkaren och huvudskyddsombudet Clara Strömberg.www.svd.se
Skrämmande, går de in till patienter med endast visir och handskar, inget andningsskyddBrister i hanteringen av coronan har påverkat många inom vården och ger arbetsmiljöverket mängdproblem:
![]()
500 corona-ärenden utreds: ”Ett enormt mörkertal”
Nära 1 000 arbetsrelaterade anmälningar har kommit in till Arbetsmiljöverket till följd av coronapandemin, det visar ett underlag som tagits fram åt SvD. De allra flesta berör vården. – Jag tror tyvärr att mörkertalet är enormt, säger överläkaren och huvudskyddsombudet Clara Strömberg.www.svd.se
Den Covid som finns på äldreboenden är mycket mindre smittsamDetta blir ju resultatet tyvärr efter otydlighet att skyddsutrustning endast behövs på sjukhus men inte på äldreboende.
Secken sopa som Hästen skulle sagtNää , men du tillför ju absolut inget i någon diskussion så nu hamnar du i båset , Tjing

Vem skulle du vilja ha istället för AT?AT försvarar nu den Svenska modellen med att tack vare denna så blir det ingen "andra våg" i Sverige. Vad jag funderar över är att varje dag kommer det nya påståenden från AT. Men de verkar inte vara underbyggda på något sätt, han vet ju inte säger han ena stunden, andra stunden kommer ett nytt dåligt förankrat, han står bara och messar på det han tror att Svensken vill höra, eller vad han fått i uppdrag att säga
påstående, inget land har fått en andra våg ÄNNU ! Hur kan han uttala sig så tvärsäkert om detta , jag anser inte att han är trovärdig i sina uttalanden.
Det börjar nu omvärlden även se
Varför svarar du inte istället för att fly?Nää , men du tillför ju absolut inget i någon diskussion så nu hamnar du i båset , Tjing
Jag tror att läkemedel kommer relativt snart, finns ju nu sk, shots som de ger, vaccin till hösten påstås det, Vem vetDet ser ljusare ut, men jag tror vi får vänta på ett vaccin ett bra tag.
Ta hojen Phonta eller bjud damen på en Taxi.Varför tillåter UL att så många får kliva på bussen . Under lördagen så var 811bussarna knökfulla ,som går ut till oss här i Östhammar . Varför lyssnar ingen. Vi har tillräckligt mycket sjukfall här ute. Nu tycker vi det räcker. Bussarna ut till Östhammar är fulla och våra affärer blir knökfulla av sommargästerna. Kan inte folket bara försöka att ta sitt ansvar. Blir så förbannat less på dumt folk
Björn Olsen har bra åsikter,men honom har de tystat nu verkar det som, han var kanske för uppenbart negativ till AT s modell ,Varför inte köpa in den tjänsten av den Norske epidemiologen, han verkar mycket klartänkt och sansad, dementerar helt påståendet av AT att de i slutändan får samma andel avlidna som oss . varför har Kina samt Nordkorea inte samma spridning, att släppa lös draken som gjorts här är som jag ser det inte alls smartVem skulle du vilja ha istället för AT?
Jag tror att läkemedel kommer relativt snart, finns ju nu sk, shots som de ger, vaccin till hösten påstås det, Vem vet