Corona viruset sprider sig

 
Hej

Denna Gro verkar vara lika vilse i pannkankan som många andra just nu,

Fixeringen vid antal döda med covid-19 är vilseledande​

bild
Johnny Ludvigsson,
professor, pediatrik, Linköpings universitet
CITERAS SOM:
Läkartidningen. 2020;117:28 aug 2020
Lakartidningen.se 2020-08-28
(uppdaterad 2020-11-10)

I februari–mars 2018 dog 17 774 personer i Sverige. Under samma period 2020 dog 1 687 färre, men med daglig rapportering av antal döda i covid-19. Rapporteringen har fortsatt, trots att Sverige sedan mitten av juni inte har någon överdödlighet jämfört med 2015–2019


Här ger SCB sin syn på överdödlighet-underdödlighet under pandemin.


Mvh isan lover
Jag delar inte din uppfattning. Gro vet mycket väl vad hon pratar om genom sina tidigare jobb. Frågan är om du vet det. Du tjatar mycket om överdödlighet med bortser från andra effekter. Många förefaller ha fått långvariga följdsjukdomar av C 19. Detta orsakar svårt lidande och kostar mycket pengar. Samhället kommer att få ta stora smällar av C 19 i form av stora kostnader och sämre utbildning. Sannolikt kommer företag att slås ut och många människor förlorar hoppet om en bra framtid.

Redan nu hävdar många inom sjukvården att landet behöver ta fram rehabiliteringsprogram för sådana som drabbats hårt av C 19 men överlevt.

C 19 är ett så stort problem för Sverige att man väckt regeringen ur dess dvala eftersom de flesta förstått att FHM inte har gjort ett tillräckligt bra jobb och att den svenska infrastrukturen när det gäller lagstiftning och äldreomsorgen haft stora brister. När det gäller äldreomsorgen fanns en utredning på plats som påtalade felen när S-regeringen tillträdde men den sopades under mattan.
 
Jag delar inte din uppfattning. Gro vet mycket väl vad hon pratar om genom sina tidigare jobb. Frågan är om du vet det. Du tjatar mycket om överdödlighet med bortser från andra effekter. Många förefaller ha fått långvariga följdsjukdomar av C 19. Detta orsakar svårt lidande och kostar mycket pengar. Samhället kommer att få ta stora smällar av C 19 i form av stora kostnader och sämre utbildning. Sannolikt kommer företag att slås ut och många människor förlorar hoppet om en bra framtid.

Redan nu hävdar många inom sjukvården att landet behöver ta fram rehabiliteringsprogram för sådana som drabbats hårt av C 19 men överlevt.

C 19 är ett så stort problem för Sverige att man väckt regeringen ur dess dvala eftersom de flesta förstått att FHM inte har gjort ett tillräckligt bra jobb och att den svenska infrastrukturen när det gäller lagstiftning och äldreomsorgen haft stora brister. När det gäller äldreomsorgen fanns en utredning på plats som påtalade felen när S-regeringen tillträdde men den sopades under mattan.

Hej

Här är statistik ifrån SCB t.o.m v.49, inte heller syns någon större överdödlighet p.g.a covid-19, så man ska nog inte överdiva det här, visst kostar det pengar att vårda sjuka, men det kostar också pengar att stänga ned, göra folk arbetslösa och driva företag i konkurs.

Själv tror jag fortsatt att antalet döda kommer att vara ungefär som vanligt när man tillsist sammanfattar det här.



Mvh isan lover
 
Säkerligen har Norge gjort mycket som är bra. Men det är väldigt lätt att slå sig för bröstet och framhäva sig själv. Smittan sprids som en löpeld när den väl fått fart. Se på Danmark, Tyskland, Polen som tidigare i våras och i somras klarat sig bra.

Sverige ligger nu på 15 plats i Europa och Norge ligger sist. Det är INTE Sverige som är speciellt avvikande i Europa. Det är istället Norge som avviker.

#Country,
Other
Total
Cases
New
Cases
Total
Deaths
New
Deaths
Total
Recovered
Active
Cases
Serious,
Critical
Tot Cases/
1M pop
Deaths/
1M pop
Total
Tests
Tests/
1M pop
Population
1San Marino2,107551,736316562,0341,61923,312686,35433,965
2Belgium623,760+2,72118,545+9042,911562,30453953,7111,5976,575,746566,22511,613,301
3Italy1,938,08368,4471,249,470620,1662,78432,0771,13324,991,705413,63460,419,904
4Slovenia105,0132,31482,54120,15820450,5101,113624,140300,2012,079,073
5Bosnia and Herzegovina105,5243,62570,62031,27932,2591,108483,053147,6703,271,163
6North Macedonia77,9492,27453,34522,33013837,4161,092379,229182,0302,083,334
7Spain1,817,44848,926N/AN/A1,92038,8651,04624,918,644532,86746,763,305
8Andorra7,560806,9635171797,7721,035180,0882,329,03577,323
9Montenegro43,70962433,7889,2976869,589993162,961259,449628,103
10UK2,004,21967,075N/AN/A1,36429,45198649,579,548728,54068,053,296
11Czechia624,140+5,28110,331+36533,30780,50259258,2319643,525,589328,93110,718,326
12Bulgaria191,0296,55198,02686,45254227,5919461,100,834158,9966,923,671
13France2,460,55560,418183,5712,216,5662,72737,65792530,346,777464,43465,341,427
14Hungary302,989+2,9678,099+18597,443197,44752031,4028392,504,837259,6029,648,775
15Sweden367,1207,993N/AN/A28136,2457893,989,420393,87010,128,783
16Switzerland403,9896,602311,50085,88743746,5207603,256,315374,9678,684,263
17Croatia192,9873,101169,76820,11830647,147758941,420229,9914,093,288
18Romania587,94414,296493,37980,2691,27430,6597454,587,552239,22219,176,946
19Luxembourg44,06744035,2378,3904369,8696981,585,5102,513,841630,712
20Moldova134,5782,727117,00214,84926433,398677526,159130,5754,029,539
21Poland1,194,11025,254927,723241,1331,69531,5686686,839,477180,80937,827,071
22Liechtenstein1,711251,4242621644,81565516,453430,94438,179
23Netherlands676,67310,459N/AN/A56039,4506105,253,381306,27117,152,700
24Portugal370,7876,063294,81469,91048536,4145955,186,675509,36310,182,675
25Austria337,2095,209300,61131,38948937,3415773,568,286395,1379,030,496
26Ireland78,7762,15423,36453,2582915,8714342,187,167440,6474,963,536
27Malta11,6211879,8811,5531826,286423481,7091,089,603442,096
28Greece130,4854,1029,989116,39453412,5483943,107,673298,84410,398,986
29Ukraine964,448+8,32516,585+116581,162366,70117722,1163805,209,462119,45743,609,455
30Lithuania112,359+2,9271,019+1450,72160,61919841,5503771,504,085556,2002,704,217
31Albania52,5421,07427,83123,6373918,267373232,38980,7942,876,316
32Russia2,819,42950,3472,254,742514,3402,30019,31634584,904,111581,679145,963,926
33Germany1,493,96126,4141,085,500382,0474,93917,80431531,974,158381,05483,909,818
34Serbia296,5282,63231,536262,36032634,0033022,130,707244,3268,720,744
35Channel Islands2,526521,5359391014,466298244,7961,401,943174,612
36Isle of Man3732534444,37629319,848232,83885,244
37Slovakia149,2751,510106,36141,40430427,3352771,295,720237,2735,460,887
38Latvia30,29742720,5349,3365216,147228780,983416,2371,876,296
39Gibraltar1,21161,058147135,950178108,6723,226,02933,686
40Denmark131,6061,01989,57041,0178622,6841769,260,5081,596,1495,801,783
41Belarus171,5791,316149,35320,91018,1611393,748,073396,7119,447,859
42Estonia21,21917013,4887,5613315,991128577,314435,0671,326,955
43Finland32,85348922,5009,864305,925882,303,406415,4205,544,769
44Iceland5,621285,467126316,42282418,4451,222,519342,281
45Monaco7233616104418,3637651,9531,319,54239,372
46Norway43,58240437,6585,520348,010742,584,584475,0135,441,086
Europe21,166,840+22,221489,496+44110,115,18710,562,15726,387
47Faeroe Islands5395162311,011182,9593,737,67148,950
48Vatican City27151233,666802
Total:21,166,840+22,221489,496+44110,115,18710,562,15726,387
Jämfört med andra nordiska länder framstår inte Sverige som bäst i klassen. Det som jag tycker är den stora frågan är om Sverige gjort allt vad kunnat man teoretiskt sett för att bekämpa C 19. Sverige har många förnämliga sjukhus med många experter inom skilda medicinska områden. Dessa har man inte mobiliserat för att agera offensivt. I stället har man förlitat sig på FHM, som enligt mig har kännetecknats av långsamhet och otydlighet samt en övertro på prat.

De nordiska damerna som styrt våra grannar har varit tuffare i sitt agerande än Stefan. Det tror jag har spelat roll.

Norge har möjligen haft en fördel mot Sverige. Undervisningssjukhusen är statliga i Norge sedan några år. Detta ensamt kan dock inte förklara skillnaderna.
 
Jämfört med andra nordiska länder framstår inte Sverige som bäst i klassen. Det som jag tycker är den stora frågan är om Sverige gjort allt vad kunnat man teoretiskt sett för att bekämpa C 19. Sverige har många förnämliga sjukhus med många experter inom skilda medicinska områden. Dessa har man inte mobiliserat för att agera offensivt. I stället har man förlitat sig på FHM, som enligt mig har kännetecknats av långsamhet och otydlighet samt en övertro på prat.

De nordiska damerna som styrt våra grannar har varit tuffare i sitt agerande än Stefan. Det tror jag har spelat roll.

Norge har möjligen haft en fördel mot Sverige. Undervisningssjukhusen är statliga i Norge sedan några år. Detta ensamt kan dock inte förklara skillnaderna.

Nej, vi har inte gjort allt vi kan för att stoppa Covid. Alla vet att en nedstängning är det mest effektiva. Det är dock andra problem som uppstår på sidan av själva covidproblemet vid en nedstängning.
Arsenik är även det ett botemedel mot covid om man isolerat sett endast ser på covidproblematiken.
 
Hej

Här är statistik ifrån SCB t.o.m v.49, inte heller syns någon större överdödlighet p.g.a covid-19, så man ska nog inte överdiva det här, visst kostar det pengar att vårda sjuka, men det kostar också pengar att stänga ned, göra folk arbetslösa och driva företag i konkurs.

Själv tror jag fortsatt att antalet döda kommer att vara ungefär som vanligt när man tillsist sammanfattar det här.



Mvh isan lover
Även i Sverige kommer det att finnas företag som gått i KK och arbetslöshet. Om det är bättre i Sverige än i jämförbara länder så här långt har jag inte sett några uppgifter om.

Misstänker att du gravt underskattar de mänskliga kostnaderna av C 19. Många har fått följdsjukdomar och andra sjuka t ex cancersjuka har fått sina behandlingar inställda eller uppskjutna.

Har inte ditt intresse av överdödlighet utan mitt intresse rör främst de överlevande och hur de har påverkats av C 19. De döda kan man inte göra mycket åt medan de överlevande måste tas om hand och rehabiliteras. Hela samhället måste till stor del återställas.
 
Även i Sverige kommer det att finnas företag som gått i KK och arbetslöshet. Om det är bättre i Sverige än i jämförbara länder så här långt har jag inte sett några uppgifter om.

Misstänker att du gravt underskattar de mänskliga kostnaderna av C 19. Många har fått följdsjukdomar och andra sjuka t ex cancersjuka har fått sina behandlingar inställda eller uppskjutna.

Har inte ditt intresse av överdödlighet utan mitt intresse rör främst de överlevande och hur de har påverkats av C 19. De döda kan man inte göra mycket åt medan de överlevande måste tas om hand och rehabiliteras. Hela samhället måste till stor del återställas.

Det samma gäller vid nedstängning.
Bara hemmakontor har gett folk stora problem. Många som är lite halvglada i alkohol har nog slitit.
Jag har haft hemmakontor i två omgångar. Mars-april och nu från början av november.
För mig fungerar det ganska bra, men jag vet att många mår riktigt dåligt av det.
I tillägg så kan det vara lite knepigt om man har småbarn hemma, då dom inte riktigt förstår att man jobbar.
Sjasar man iväg ungarna och ”isolerar” sig på sitt kontor så kan man börja undra vad barnen tänker.
Själv har jag fått lite dåligt samvete när dottern vill leka, hon ser att jag är hemma men vill av någon för henne outgrundlig anledning inte komma ner och umgås med övriga familjen.
Det finns dock folk som har det jävligare, kan jag tänka mig.
 
jämfört med andra nordiska länder framstår inte Sverige som bäst i klassen
Har du den utgångspunkten kommer du nog alltid att vara besviken. Norge har ju lägst dödstal per miljoner invånare i Europa (Färöarna/Vatikanstaten har inga dödstal överhuvudtaget). Sverige har klarat sig lika dåligt/bra som många andra länder i Europa. Skulle vi ta bort Stockholmsområdet från statistiken skulle vi klara oss hyfsat. Stockholm sticker ut och det kan nog bero på många olika faktorer där storleken på staden och många invånare med utländsk härkomst som är överrepresenterade inte bara av socioekonomiska faktorer utan även av okända biologiska faktorer (D-vitamin?)...
 
Gamla beslut påverkar dagens utveckling. Här är en synpunkt från dagens SvD:

Niklas Arnberg, professor i virologi på Umeå universitet, säger att ett flertal restriktioner kommit för sent.

– Jag landar tyvärr i att det generellt finns för lite kunskap om virusinfektioner och hur de smittar. Vi ser nu dessvärre konsekvensen av att en stor del av virusforskarna försvann i samband med att Smittskyddsinstitutet ombildades till Folkhälsomyndigheten 2014, säger Arnberg.

– Restriktioner och begränsningar borde absolut ha kommit långt tidigare. Vi får betala ett högt pris för det nu. Jag hoppas att vi kan lära oss av det som nu händer så att vi klarar nästa pandemi bättre.
 
Har du den utgångspunkten kommer du nog alltid att vara besviken. Norge har ju lägst dödstal per miljoner invånare i Europa (Färöarna/Vatikanstaten har inga dödstal överhuvudtaget). Sverige har klarat sig lika dåligt/bra som många andra länder i Europa. Skulle vi ta bort Stockholmsområdet från statistiken skulle vi klara oss hyfsat. Stockholm sticker ut och det kan nog bero på många olika faktorer där storleken på staden och många invånare med utländsk härkomst som är överrepresenterade inte bara av socioekonomiska faktorer utan även av okända biologiska faktorer (D-vitamin?)...

Ah, nu fick du mig att spinna vidare då ordet socioekonomiska faktorer kom på tal.

I Sverige har vi ingen covid alls om vi tar med socioekonomiska faktorer.
Det samma gäller mord, våldtäkt, rån och misshandel.
Har vi ett problem så lägger vi in socioekonomiska faktorn i ekvationen, så blir allt frid och fröjd.

Malmö har riktigt bra ekonomi när socioekonomisk faktor läggs in i beräkningen.
 
Även i Sverige kommer det att finnas företag som gått i KK och arbetslöshet. Om det är bättre i Sverige än i jämförbara länder så här långt har jag inte sett några uppgifter om.

Misstänker att du gravt underskattar de mänskliga kostnaderna av C 19. Många har fått följdsjukdomar och andra sjuka t ex cancersjuka har fått sina behandlingar inställda eller uppskjutna.

Har inte ditt intresse av överdödlighet utan mitt intresse rör främst de överlevande och hur de har påverkats av C 19. De döda kan man inte göra mycket åt medan de överlevande måste tas om hand och rehabiliteras. Hela samhället måste till stor del återställas.
Jag ser det här med fokuseringen på överdödligheten som ett led i den förnekelse många har visat prov på.
Det har hetat många saker under den här tiden.
Nej det räknas fel, bara med och inte på grund av.
Titta de säger vi är bra.
Snedtolkning av statistik,,
Listan kan göras rätt lång.
Titta nu ser vi att de äldre skulle dött iaf eftersom vi nu har en underdödlighet.
Nu är det populärt fokusera på överdödligheten, titta det är inte så många fler som dör det här året än förut, det kan inte vara så illa som det sägs.
Jag ser det enbart som förnekelse.
1. Vi vet inte vad dödligheten hade varit utan corona.
2. över/underdödlighet innehåller inga siffror på hur många som dött i corona och kommer aldig göra det, ens med tiden.

Jag ser det enbart som ett led i förnekelsen.
 
Har du den utgångspunkten kommer du nog alltid att vara besviken. Norge har ju lägst dödstal per miljoner invånare i Europa (Färöarna/Vatikanstaten har inga dödstal överhuvudtaget). Sverige har klarat sig lika dåligt/bra som många andra länder i Europa. Skulle vi ta bort Stockholmsområdet från statistiken skulle vi klara oss hyfsat. Stockholm sticker ut och det kan nog bero på många olika faktorer där storleken på staden och många invånare med utländsk härkomst som är överrepresenterade inte bara av socioekonomiska faktorer utan även av okända biologiska faktorer (D-vitamin?)...
Jag vill bara säga att jag respekterar dina inlägg, har förstått att du arbetar i vården och har därmed en annan insyn och insikt än oss övriga dödliga. Själv kan jag inte göra annat än att spekulera i vad som är rätt och fel som den lekman jag är. Vi har inget facit än på ett bra tag, nu hoppas jag personligen att jag kan klara mig undan eländet tills det är dags att få vaccin. Ju fortare desto bättre!
 
Har du den utgångspunkten kommer du nog alltid att vara besviken. Norge har ju lägst dödstal per miljoner invånare i Europa (Färöarna/Vatikanstaten har inga dödstal överhuvudtaget). Sverige har klarat sig lika dåligt/bra som många andra länder i Europa. Skulle vi ta bort Stockholmsområdet från statistiken skulle vi klara oss hyfsat. Stockholm sticker ut och det kan nog bero på många olika faktorer där storleken på staden och många invånare med utländsk härkomst som är överrepresenterade inte bara av socioekonomiska faktorer utan även av okända biologiska faktorer (D-vitamin?)...
Självklart vill jag att det ska gå bra för Sverige och att Sverige ska bli bättre. Möjligt att jag kommer att få vara besviken på landets sätt att hantera C 19 medan du möjligen kan hitta bortförklaringar och alltid vara glad. Lyckligtvis har jag ändra glädjeämnen t ex barn och barnbarn.
 
Självklart vill jag att det ska gå bra för Sverige och att Sverige ska bli bättre. Möjligt att jag kommer att få vara besviken på landets sätt att hantera C 19 medan du möjligen kan hitta bortförklaringar och alltid vara glad. Lyckligtvis har jag ändra glädjeämnen t ex barn och barnbarn.
Att det ska gå bra för Sverige (och alla andra länder gällande covid-19) vill vi nog alla. Kanske ska vi börja med det till synes lätta att hålla avståndet... I en sån här situation är det alltid lätt att försöka hitta syndabockar trots att ansvaret till absolut största del ligger hos den enskilda människan/familjen.

Vi behöver inte ordna tillställningar/fester just nu (Grannen hade fest igår!). Vi kan hålla bättre avstånd. Vi kan tvätta händerna oftare. Vi ska absolut inte gå till arbetet ifall vi ens bara har lite snuva. Vi kan tänka efter innan vi handlar så att vi inte behöver gå till affären i onödan. Vi kan sluta gnälla och försöka hålla humöret uppe.

Jag tycker situationen är s#¤t tråkig. Jag ska berätta hur arbetssituationen är just nu för mina kollegor (Jag har semester för jag hade planerat att åka till Thailand och tog ingen i somras). De går i visir ,munskydd och plastförkläden hela dagarna. Vi besöker patienter i deras hem men till och med i bilen dit måste den kollega som inte kör bära munskydd och visir för att inte smittan ska spridas mellan kollegorna. Antalet smittade bara ökar och ökar och så gör dödsfallen medans vi "slåss" mot ett virus vi inte ser...

Så sluta skriv att jag alltid är glad.....
 
Här får folk dö av de orsaker som dom är vana att avlida av,
som stroke, cancer, hjärtbesvär, diabetes, influensa, drunkning, olyckor, mord och i många fall dör åldringar helt utan orsak här. ;) :cool:
Många äldre dör till och med i sömnen. :cool:

Det största problemet är att det inte är tillåtet att ha likvaka och festa i en eller två veckor med den döde.

När jag bodde i Thailand var en vanlig dödsorsak ont i magen.
Ingen brydde sig om det något mer och innan kvällen var det fest och inom något dygn kremerades den döde.
 
Senast ändrad:
Sverige strategi har varit väl avvägd och vi har ett allmänt bra skydd bland befolkningen och är bra positionerade inför det som komma skall. Tänker på länder som helt stängt ned och enbart förlitat sig på ett vaccin de har nu ingen immunitet bland en uppskrämd befolkning.
Deras ända lösning kommer bli ytterligare hårdare nedstäningar för redan hårt drabbade invånare. Ur ett vetenskapligt perspektiv borde länder som Norge och New Zeeland få vaccinera först för att sedan öppna helt då får vi ett en bra uppfattning om det är värt att vänta på ett vaccin eller inte. Det är ett stort pris de stora flertalet människor får betala just nu för att rädda livet på några få.
 
Enligt Bangkok Post är det Räkmarknaden som är mest utsatt.
Det är en stor grossistmarknad som levererar till stora delar av landet och där även handlare åker och köper mindre och större partier.
Stor potential för spridning.
Man har tidigare hittat virus på förpackningarna till fisk och skaldjur.
Dom fraktas i kyla som får viruset att överleva betydligt längre.
 
 
 
Tillbaka
Topp