A
Anonyma
Gäst
Kolla den här
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Kolla den här
Det har stått i media att den delen av Italien som vart mest smittad har en väldigt hög medelålder och det är anledningen, mycket gamlingar.Ja, faktiskt så kan du ha en poäng där.
Har länge funderat på varför just Italien är så hårt drabbat, både i antal smittade och speciellt i antal döda
Tyvärr har det funnits en övertro på att man har kunnat behandla slutenvården ungefär som försvaret d v s stora nedskärningar och krav på att det ska fungera i alla fall. Det har skett en övergång till öppenvård i samband med operationer trots att detta i en del fall inneburit risker. Många med oklara symtom har skickats hem med instruktionen "ring om det blir värre" i stället för att tas in för observation. För kvinnor som slussar har det skett stora försämringar. Korta vårdtider i bästa fall annars bilfödsel. Efterkontrollerna har minimerats. Risken finns att kvinnor blir rädda för att få barn.
Det har skett förändringar som har motiverats av ny teknik t ex titthålsoperationer mm men all vård har inte kunnat utvecklats på samma sätt. Ta t ex offer för bilolyckor, arbetsplatsolyckor och våldsdåd. Dessa kommer även i fortsättningen att kräva en doktors skickliga hand och en säng.
Dessutom finns ambitioner att klara nya patientgrupper. Möjligheten att bota cancer har förbättrats.
Det är heller inte fel att ha en liten reserv för oförutsedda behov. Ett optimalt vårdutnyttjande av sängplatser ska ligga på omkring 85% för att undvika överbeläggningar. Nu är byråkratin så vist ordnad att man mäter inte in överbeläggningar på akutenheten och man bekymrar sig inte om det är fel sorts avdelning vid mätningen. Att sedan personalen inte klarar av fel sorters patienter i denna specialiserade värld bryr man sig inte om.
Därför kan man få höra att på akutenheten ligger patienterna i fyrdubbla led eller är utlokaliserade.
Alla dessa problem löser man inte genom enbart skattehöjningar och att sjunga internationalen. Det krävs strategiskt tänkande och politiker som tar sin uppgift seriöst och inte enbart tänker på egna förmåner. En utopi???
Enl. nyheter: Så har 6 st hitintills dött av viruset, var av 5 utav dem är från STHLM el. Fjollträsk för er andra och alla el. samtliga är av den äldre sorten 60+are...
Crew change genomförs om det finns möjlighet på ett så säkert sätt som möjligt. Men samtliga måste vara beredda på att det inte fungerar under dessa extraordinära omständigheter. Det kan bli problem för mig som har en avlösare från Polen. Frugan är förberedd på att jag kanske inte kan komma hem när det är så dags.
Ja det är besvärliga tider, särskilt då om hustrun/sambon är ensam hemma. Då måste det kännas väldigt svårt. Skönt då att Messenger, Skype mm finns så att man åtminstone kan se varandra, det är en hjälp om än liten.Ja får se hur det går med våra crew change om några dagar? Det har varit Skypemöten även på lördagen och söndagen för HR avdelningen men det har gällt frågor gällande Norge och inte det fartyg jag jobbar på och vi var inte kallade att deltaga. Det kan bli väldigt konstiga situationer när man t.ex. behöver att resa från ett fartyg till ett annat. Låt oss säga att man mönstrar av ett fartyg i t.ex. Norge och det blir karantän då man kommer iland i Norge i 14 dagar. Sedan reser personen till Sverige och har antingen ledigt ett tag eller får ge sig direkt av till ett annat fartyg utanför Norden. När personen ankommer landet planet landar i så åker personen in i 14 dagars karantän även där innan det tillåts vidare resa. Inte nog med detta så kan det ju bli så att vid en mellanlandning så blir det problem så att det är omöjligt att ta sig vidare och det kan då falla sig att man måste tillbringa 14 dagar i karantän även i det. När slutligen den påmönstrande kommer ombord och den avmönstrande skall resa hem så börjar problemen även för denna personen och det kan som bekant bli så att det inte finns några flyg alls att resa med när man jobbar i andra världsdelar.
Jag meddelade min sambo ett flertal gånger innan jag åkte hemifrån och dagligen när jag kör Messenger samtal (så att vi även ser varandra) att jag troligtvis inte kommer kunna komma hem. Det är då rätt jobbigt att höra ”hoppas du kommer hem”varje gång vi pratar, men hon är ensam...Tyvärr så följer hon inte alls med vad som händer varken nu eller annars vad som händer i Sverige och kollar aldrig på svenska nyheter på TV. Det är Thai TV via Malimar TV och blir det några nyheter så är det på Thai och från Thailand. Idag så berättade hon i alla fall att hon hört på thailändsk TV att allt är bra om två månader. Jag förklarade att ingen vet! och det just nu bara blir värre och värre på de allra flesta platserna och länderna. Nu hade i alla fall blåsten lagt sig så att hon kan cykla men det är 6 km till närmaste butik. Hon vill dock få tag i Thai grönsaker så då blir det även att åka buss till närmaste stad och det är ju inte säkert att de har fått så mycket nu förklarade jag för henne. Det jag mest är orolig för är att hon blir sjuk medans jag är borta och det vore bäst att hon inte exponerar sig för smitta. Vid lindrig sjukdom så hade det ju varit bäst om vi kunde ta hand om varandra.
Nu förbereder EU stopp för inresor till Sverige och övriga Schengen...![]()
Källa på denna? tack...
Och vilka kommer detta att gälla?
Källa på denna? tack...
Och vilka kommer detta att gälla?
Läs DI.seKälla på denna? tack...
Och vilka kommer detta att gälla?
www.khaosodenglish.com
Det kommer säkert INTE att gälla för dem som står beredda att storma gränsen mellan Turkiet och Grekland. Sök asyl om du vill in.![]()
Fake news,
det står inte att man kommer att stänga gränsen, eller stoppa transporter, det handlar om icke nödvändiga resor,
och hur skulle det se ut om Ubon som en svensk meborgare, knackar på hos gränsvakten och vill komma in, och
blir nekad inträde?
Jag förstog det som förbud när det gällde inresor. Och allmänt reseförbud avrådan till resor inom unionen.