R
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Just USA och Trump har dubbla budskap nu.
Fullt krig mellan Vita huset och guvernören i New York i media.
Trump hävdar i direktsändning att landet är bäst rustade i världen, gör tester i såna mängder som inget annat land i världen ens kommer nära.
Läkare och sjukhus håller inte med och har panik över bristen på utrustning.
Synd att han har flyttat valrörelsen till stabsrummet i Vita huset.
![]()
![]()
HejHej
Det var nog en grov missräkning ifrån deras sida i såna fall, med tanke på utvecklingen som pågick runtomkring dom och alla varningar som kom borde dom allt både ha reagerat och agerat tidigare, att nu när allt som förutspåddes har inträffat ropa på hjälp och begära att hemlandet ska ta ansvar för dom tycker jag är fel, dom gjorde ju själva ett val och vägrade följa dom råd som gavs.
Mvh isan lover
Det är ointressant för Trump som ger sig själv 10 poäng av 10 på sina presskonferenser som sker dagligen.Sydkorea är väl det land i världen som testar mest i princip, USA är väl inte ens nära om man räknar tester i förhållande till befolkning?
HejDagens kurva i de nordiska länderna.
![]()
![]()
Vinsten kan ju bli en lång semester. Har man pengar så man klarar sig och tycker att det vore roligare att sitta på hotellet, huset eller condon i Thailand några månader än eventuellt arbete och vardagsliv i Sverige så finns det en vinst så sett. Eller få mer tid med familjen i Thailand, det ska man inte underskatta som en vinst i sammanhanget![]()
När det gäller motion i vid mening anser jag att man ska räkna i den risk som det innebär att åka till t ex en fjällanläggning. Under resan sitter ett antal människor nära varandra med stor smittorisk. Motion utomhus borde också vara mindre farligt än gym inomhus. I dag kom uppgift om att Sats öppnar igen. Jag är skeptisk till detta.
En aspekt på IL knattar är väl också vad hade alternativet varit?
Själv föredrar jag promenader tillsammans med frugan eller ensam.
Ja gym sprider rätt bra med smitta i normala fall. Men nu är det som sagt var inte några regler i Sverige mot att sprida smittan så länge man inte gör det med uppsåt, ren nonchalans och dumhet är helt ok. Vi anser oss väl ha råd med lite fler döda och lite mer åtgärder längre fram. Det stod ju till och med i den artikeln tidigare idag där Sveriges väg kunde fungera bara vi accepterar ett stigande antal döda.
Vi är dessutom fruktansvärt bortskämda med att fritid och sociala aktiviter är en grundläggande rättighet som överspeglar det mesta i vårt samhälle. Saknas en fritidsgård får du typ frikort på bilbränder och våldtäkter. Är skolan stängd är det då fan bäst att kommunen har aktiviteter till ungarna som annars är ursäktade om de eldar upp kommunen. Andra länder är inte riktigt lika bortskämda med att sådant är givet i varje situation. Hellre stänga ner arbetsplatser än fritidsgårdar...
Bulgarien har stenhårda straff just nu på att åka omkring och sprida smitta, Frankrike har böter, Tyskland böter, Saudi böter, Turkiet böter.. Ja många länder som kör med böter på onödiga aktiviteter som inte är nödvändiga likt arbete, sjukhus, apotek och affärer. Turkiet använder t. ex. poliser för att köra ut mat till äldre i flera byar och städer för att skydda dessa grupper.
På något sätt, tror jag att de som åker till fjällen oavsett om de bor i stuga eller hotell, inte åkte dit för att isolera sig.Hej
Mestadels handlar det tydligen om familjer som reser i egen bil till fjällen, har man hyrt en stuga och har självhushållning är väl knappast risken större att smittas där än hemma, att vistas utomhus och andas in frisk luft är nog bara bra, men man bör följa dom direktiv som myndigheterna ger, promenera är ett utmärkt sätt att få luft och bryta tristessen hemma för många, man kan ju t.o.m tala med folk man möter om man håller ett visst avstånd.
Mvh isan lover
Hej
Ang. Thailand, när jag åkte ner här för 14 dar sedan var det ingen generell avrådan, endast den gamla avrådan om muslimprovinserna i söder.
Är det ngt Sverige har gjort riktigt bra, och det ända sen barnsben så är det att invagga oss alla i falsk trygghet.
Ingen fara ännu, bara fortsätt som vanligt.
Nä Sverige ska bara fortsätta vara den internationella socialbyrå och bidragsgivare det varit så länge.
Det har de röda gjort bra och skall fortsätta med om så ända tills en konkurs el ngt annat omdanande
sker.
Mvh
På något sätt, tror jag att de som åker till fjällen oavsett om de bor i stuga eller hotell, inte åkte dit för att isolera sig.
Samlingspunkten, hela syftet med resan är samvaro i skidbacken, restaurangen och baren.
Jag anser att din teori inte håller, den resan är en stark spridningspunkt för smittor.
Region? Du menar din unika by som du inte ens är i hoppas jag, och så gissar du på det.
En detalj är att Stockholm har hög statistik vad det gäller drabbade. staden är känd för höga halter av luftföroreningar. Kan det finnas ett samband eller är det enbart att folk trängs ihop mera där?