T
TS73
Gäst
Det känns så, tror det är säkert omJa ska handla mjörk och apelsiner till morsan. Tar på mig engångshandskar och ställer på altanen. Sedan tar hon dom där efter ett dygn. Borde väl vara tillräckligt säkert?
Känns självklart att man anlitar hjälp av de som är kunniga. En svetsare ska inte kunna hur man hanterar detta. Likväl är ytterst stadsministern ansvarig och har lön för att ta rätt beslut med de underlag han ser till att ta fram.En organisationsfråga av stor (?) betydelse i dagens coronasverige:
![]()
Doldisen leder Löfvens krisgrupp – ”som ett krig”
Så nära ett krig vi kommit. En utmaning som inte liknar någon annan i vår livstid. Gruppen som leder Sverige genom krisen sitter i ett fönsterlöst rum i regeringskansliet. Högst ansvarig är en för allmänheten okänd tjänsteman, men hon har varit steget bakom den yttersta makten länge. Hur de...www.expressen.se