Corona viruset sprider sig

 
Hej

Eftersom det uppenbarligen mest är Burmesiska gästarbetare som hsr drabbats så borde det underlätta tycker jag, dom bor ju på speciella ställen och många tillsammans, det borde inte vara svårt att provta dessa i deras baracker.

Men övriga besökare på en marknadsplats blir det nog svårare att hitta.

Mvh isan lover
Det är enorma mängder burmeser i området.
Kanske många hundra tusen.
Konservfabrikerna är gigantiska och fiskeflottan stor.
Allt utspritt på en väldigt lång sträcka.

Här kan det fort få spridning, det vet man från Singapore och gästarbetarnas förläggningar där snabbt blev utom kontroll.
 
Av de ca. 1200 personerna de testade igår med anknytning till marknaden så var 43% smittade.
Det är ju en knutpunkt för vidare transport även till andra marknader i Bangkok etc, idag (hittills) har det upptäckts 19 fall i Bangkok med anknytning till marknaden i Samut Sakhon. Personligen har jag svårt att se hur detta skall kunna kontrolleras, spårning ligger ju alltid långt efter.
Tror dock spridningen kan gå långsammare pga väder, maskbärande samt hur rädda folk härnere är för att få det. Många som kan håller sig mer isolerade vilket tyvärr även innebär än värre ekonomi för land och folk.
Vaccinering härnere är också långt borta, talas om först till sommaren (Maj).

/ SatanG

Hej

Ja viruset har ju uppenbarligen inte trivts så bra i regionen, värme och sol samt att folk mestadels vistas utomhus verkar ju inte direkt gynna spridningen, sen måste det väl ändå ses som positivt att smittspårning och testning är igång och ger resultat ha en påverkan.

Mvh isan lover
 
Hej

Visst hade det förmodligen varit lättare på ett varhus, men nu var det ju en marknad det rörde sig om, så man får väl utgå ifrån att kolla upp dom Burmesiska gästarbetarna som bevisligen i många fall har visat sig vara smittade, sen kan man ju uppmana övriga kunder ifrån marknaden att testa sig.

Ett så här begränsat utbrott borde man i mina ögon kunna hantera skapligt, det hade varit betydligt värre om det fanns smitta spridd till många städer och regioner, där är vi ju inte ännu, så chansen att begränsa smittspridningen borde fortfarande finnas, åtminstone med min optimistiska läggning sett

Mvh isan lover
Jo jag vet du saknar erfarenhet och ibland gör för enkla tolkningar av svårighetsgraden.
Jag såg samma sak många gånger under en kortare period när jag jobbade som radio och tv reparatör. Min TV är svart, det kan inte vara så svårt hitta felet.
Marknader är rena mardrömmen jämfört med andra platser, speciellt när det handlar om en smitta som sprider sig i utandningsluften, de som smittas först och mest är kunderna och inte de som jobbar där. Kunderna är de som är svårast hitta i tid eftersom de traditionellt handlar kontant på marknader.
 
Det är enorma mängder burmeser i området.
Kanske många hundra tusen.
Konservfabrikerna är gigantiska och fiskeflottan stor.
Allt utspritt på en väldigt lång sträcka.

Här kan det fort få spridning, det vet man från Singapore och gästarbetarnas förläggningar där snabbt blev utom kontroll.

Hej

Ja det är sant, men samtidigt reser ju inte gästarbetarna runt så mycket och det borde ju vara positivt, vi får väl se hur det utvecklar sig.

Mvh isan lover
 
Jo jag vet du saknar erfarenhet och ibland gör för enkla tolkningar av svårighetsgraden.
Jag såg samma sak många gånger under en kortare period när jag jobbade som radio och tv reparatör. Min TV är svart, det kan inte vara så svårt hitta felet.
Marknader är rena mardrömmen jämfört med andra platser, speciellt när det handlar om en smitta som sprider sig i utandningsluften, de som smittas först och mest är kunderna och inte de som jobbar där. Kunderna är de som är svårast hitta i tid eftersom de traditionellt handlar kontant på marknader.

Hej

Utomhus ska ju risken vara mindre att smittas, det rör väl sig om en vanlig marknad utomhus antar jag?

Mvh isan lover
 
Hej

Utomhus ska ju risken vara mindre att smittas, det rör väl sig om en vanlig marknad utomhus antar jag?

Mvh isan lover
Det finns många marknader i området.
Lika många inomhus som ute.
Vi stoppade ofta på vägen mellan flygplatsen och hemmet i Kanchanaburi för att handla fisk mm.
En väldigt stor ganska nära stora vägen minns jag, som ett China Town. Butiker på båda sidor om vägen. Ett myller av människor.
Flera km lång.
Sen alla grossister och dess marknader som förser hela Bangkok och andra regioner med fisk.
Det rullar lastbilar in och ut varje minut.
 
Det finns många marknader i området.
Lika många inomhus som ute.
Vi stoppade ofta på vägen mellan flygplatsen och hemmet i Kanchanaburi för att handla fisk mm.
En väldigt stor ganska nära stora vägen minns jag, som ett China Town. Butiker på båda sidor om vägen. Ett myller av människor.
Flera km lång.
Sen alla grossister och dess marknader som förser hela Bangkok och andra regioner med fisk.
Det rullar lastbilar in och ut varje minut.

Hej

Då låter det genast lite jobbigare, då får vi väl önska dom lycka till samt hoppas att sol och värme ger dom lite extra hjälp i att stoppa smittspridningen.

Mvh isan lover
 
Hej

Ja viruset har ju uppenbarligen inte trivts så bra i regionen, värme och sol samt att folk mestadels vistas utomhus verkar ju inte direkt gynna spridningen, sen måste det väl ändå ses som positivt att smittspårning och testning är igång och ger resultat ha en påverkan.

Mvh isan lover
Konstigt att viruset tvivts så bra i Brasilien, Indien, Filippinerna, Indonesien och flera länder i Mellanöstern som har liknande klimat eller med mer sol och ännu varmare.

Din teori sätts nu på prov då Thailand brukar vara väldigt kallt i december och januari.
 
I Sverige är situationen inte bra på många ställen och nu kommer kritiken mot FHM och regeringen. Här i Expressen uttalanden från en gammal kompis till Stefan:

Gro Harlem Brundtland har tidigare kritiserat Sveriges hantering av coronapandemin – men Norges före detta statsminister skärper tonen rejält mot regeringen och Anders Tegnell med anledning av de senaste siffrorna.

– Situationen i Sverige är bara helt otrolig, säger Brundtland till VG.

Gro Harlem Brundtland var Norges statsminister i tre omgångar under 1980- och 1990-talet. Hon var även chef för Världshälsoorganisationen (WHO) från 1998 till 2003.

Brundtland är nöjd med Norges hantering av coronapandemin, men detsamma gäller verkligen inte grannlandet. De senaste siffrorna visar att 367 120 personer har smittats av covid-19 i Sverige och 7 993 har dött jämfört med drygt 43 000 personer smittade och 404 döda i Norge enligt Worldometers.
---------------------------------
Situationen i Sverige nu innebär att regeringen kritiseras med att allt den gör är för sent. Det skrivs att handeln kommer att ha reor och göra uppror mot regeringen. Det är ju inget lagbrott hävdar de.

Det påstås också att Lena ska skynda på med pandemilagen. Det är säkert bra men extremt sent.
 
Konstigt att viruset tvivts så bra i Brasilien, Indien, Filippinerna, Indonesien och flera länder i Mellanöstern som har liknande klimat eller med mer sol och ännu varmare.

Din teori sätts nu på prov då Thailand brukar vara väldigt kallt i december och januari.

Hej

Ja det är lite märkligt att viruset inte verkar trivas i vissa länder som ex.vis Thailand, Kambodja och Vietnam, men tittar man på Coronavirus Update (Live): 76,645,997 Cases and 1,692,244 Deaths from COVID-19 Virus Pandemic - Worldometer så här nästan alla länder i botten på listan med minst smitta i världen belägna i den varma delen söder och norr om ekvatorn.

100 av dom minst drabbade länderna i världen enligt listan kan klassas som tropiska eller subtropiska, bland dessa 100 minst drabbade länder återfinns bara några få i den norra och kallare delen av världen.

Mvh isan lover
 
Hej

Utomhus ska ju risken vara mindre att smittas, det rör väl sig om en vanlig marknad utomhus antar jag?

Mvh isan lover
Nej och ja..
Om man jämför utomhus med inomhus är utmhus bättre, men det betyder inte att du går säker.
Orsaken att det är bättre utomhus är att vinden sprider jämfört med den jämförelsevis stilla vinden inomhus.
Men, grunden är att du smittas av närheten personer, inte var du är.
Marknader är folktäta, du blir högst sannolikt smittad om du passerar det luftrum en smittad person precis har andats ut i.
På en marknad spelar det alltså absolut ingen roll att du är utomhus.
De är så nära personer som andas ut smittan att du helt tar bort det skydd du har för att du är utomhus.

Utomhus brukar ofta betyda att du har mer distans till folk, mer frisk luft.
På en marknad har du inte det, där är risken lika stor som att vara inomhus.
 
I Sverige är situationen inte bra på många ställen och nu kommer kritiken mot FHM och regeringen. Här i Expressen uttalanden från en gammal kompis till Stefan:

Gro Harlem Brundtland har tidigare kritiserat Sveriges hantering av coronapandemin – men Norges före detta statsminister skärper tonen rejält mot regeringen och Anders Tegnell med anledning av de senaste siffrorna.

– Situationen i Sverige är bara helt otrolig, säger Brundtland till VG.

Gro Harlem Brundtland var Norges statsminister i tre omgångar under 1980- och 1990-talet. Hon var även chef för Världshälsoorganisationen (WHO) från 1998 till 2003.

Brundtland är nöjd med Norges hantering av coronapandemin, men detsamma gäller verkligen inte grannlandet. De senaste siffrorna visar att 367 120 personer har smittats av covid-19 i Sverige och 7 993 har dött jämfört med drygt 43 000 personer smittade och 404 döda i Norge enligt Worldometers.
---------------------------------
Situationen i Sverige nu innebär att regeringen kritiseras med att allt den gör är för sent. Det skrivs att handeln kommer att ha reor och göra uppror mot regeringen. Det är ju inget lagbrott hävdar de.

Det påstås också att Lena ska skynda på med pandemilagen. Det är säkert bra men extremt sent.

Hej

Denna Gro verkar vara lika vilse i pannkankan som många andra just nu,

Fixeringen vid antal döda med covid-19 är vilseledande​

bild
Johnny Ludvigsson,
professor, pediatrik, Linköpings universitet
CITERAS SOM:
Läkartidningen. 2020;117:28 aug 2020
Lakartidningen.se 2020-08-28
(uppdaterad 2020-11-10)

I februari–mars 2018 dog 17 774 personer i Sverige. Under samma period 2020 dog 1 687 färre, men med daglig rapportering av antal döda i covid-19. Rapporteringen har fortsatt, trots att Sverige sedan mitten av juni inte har någon överdödlighet jämfört med 2015–2019


Här ger SCB sin syn på överdödlighet-underdödlighet under pandemin.


Mvh isan lover
 
Nej och ja..
Om man jämför utomhus med inomhus är utmhus bättre, men det betyder inte att du går säker.
Orsaken att det är bättre utomhus är att vinden sprider jämfört med den jämförelsevis stilla vinden inomhus.
Men, grunden är att du smittas av närheten personer, inte var du är.
Marknader är folktäta, du blir högst sannolikt smittad om du passerar det luftrum en smittad person precis har andats ut i.
På en marknad spelar det alltså absolut ingen roll att du är utomhus.
De är så nära personer som andas ut smittan att du helt tar bort det skydd du har för att du är utomhus.

Utomhus brukar ofta betyda att du har mer distans till folk, mer frisk luft.
På en marknad har du inte det, där är risken lika stor som att vara inomhus.

Hej

Men i Thailand använder man ju dom munskydd du så ivrigt har förespråkat, hjälper dom inte?

Mvh isan lover
 
Hej

Men i Thailand använder man ju dom munskydd du så ivrigt har förespråkat, hjälper dom inte?

Mvh isan lover
Ja man gör det, men eftersom smittograden varit så låg har folk på senare tid mer och mer börjat fuska med det.
Fuskar man med det som kan hjälpa, har man ju ingen hjälp. Så enkelt är det.
Förutom det här du säger med du, lär du kanske lägga till snart sagt hela forskarkårens studier, inkl den danska som felaktigt av aktivister hävad att den visar motsatsen.
Enligt studien själv, sade den att med 80% säkerhet hjälpte munskyddet, orsaken att de inte kunde säga att den hjälpte vara att dels det inte var 100%, dels var det inte det man studerade.
Av den lista på studier som FHM presenterade var det enbart de två första de hade valt lägga först som inte entydigt sade det hjälpte, alla övriga de själva listade sade att det hjälpte.
Läs på nogrannare. Propaganda hjälper lika lite som att inte använda munskyddet.
 
Senast ändrad:
Hej

Det planerade nyårsfirandet i Korat ställs nu in p.g.a oro för covid-19.

New Year’s countdown festival in Nakhon Ratchasima cancelled due to concern about COVID-19​

7 mins ago TN
Main Gate of Korat in Nakhon Ratchasima

Main Gate of Korat in Nakhon Ratchasima Province. Photo: Edogawa - CC BY-SA 3.0.

Nakhon Ratchasima – Nakhon Ratchasima’s public relation’s page called ‘Korat Next Step’ announced online that one of the provincial New Year’s celebrations ‘Korat Countdown Festival 2021’ is canceled due to concerns about concert arrangements and the situation of the Covid-19 outbreak.
The Festival was initially scheduled at Mayfair Market for seven days and seven nights, from December 25 to the 31st, featuring free concerts and various artists. A statue of a giant cow was used to promote the event and was planned to be staged to the festival to welcome the Year of the Ox in the Chinese year calendar.

Full story: thepattayanews.com

Mvh isan lover
Shit va du skall upprepa allt, om inställningen i Korat och nya smitt spridningen har redan skrivit.
Och nu sista 19 lokalt smittade i Bangkok.
 
I Sverige är situationen inte bra på många ställen och nu kommer kritiken mot FHM och regeringen. Här i Expressen uttalanden från en gammal kompis till Stefan:

Gro Harlem Brundtland har tidigare kritiserat Sveriges hantering av coronapandemin – men Norges före detta statsminister skärper tonen rejält mot regeringen och Anders Tegnell med anledning av de senaste siffrorna.

– Situationen i Sverige är bara helt otrolig, säger Brundtland till VG.

Gro Harlem Brundtland var Norges statsminister i tre omgångar under 1980- och 1990-talet. Hon var även chef för Världshälsoorganisationen (WHO) från 1998 till 2003.

Brundtland är nöjd med Norges hantering av coronapandemin, men detsamma gäller verkligen inte grannlandet. De senaste siffrorna visar att 367 120 personer har smittats av covid-19 i Sverige och 7 993 har dött jämfört med drygt 43 000 personer smittade och 404 döda i Norge enligt Worldometers.
---------------------------------
Situationen i Sverige nu innebär att regeringen kritiseras med att allt den gör är för sent. Det skrivs att handeln kommer att ha reor och göra uppror mot regeringen. Det är ju inget lagbrott hävdar de.

Det påstås också att Lena ska skynda på med pandemilagen. Det är säkert bra men extremt sent.
Säkerligen har Norge gjort mycket som är bra. Men det är väldigt lätt att slå sig för bröstet och framhäva sig själv. Smittan sprids som en löpeld när den väl fått fart. Se på Danmark, Tyskland, Polen som tidigare i våras och i somras klarat sig bra.

Sverige ligger nu på 15 plats i Europa och Norge ligger sist. Det är INTE Sverige som är speciellt avvikande i Europa. Det är istället Norge som avviker.

#Country,
Other
Total
Cases
New
Cases
Total
Deaths
New
Deaths
Total
Recovered
Active
Cases
Serious,
Critical
Tot Cases/
1M pop
Deaths/
1M pop
Total
Tests
Tests/
1M pop
Population
1San Marino2,107551,736316562,0341,61923,312686,35433,965
2Belgium623,760+2,72118,545+9042,911562,30453953,7111,5976,575,746566,22511,613,301
3Italy1,938,08368,4471,249,470620,1662,78432,0771,13324,991,705413,63460,419,904
4Slovenia105,0132,31482,54120,15820450,5101,113624,140300,2012,079,073
5Bosnia and Herzegovina105,5243,62570,62031,27932,2591,108483,053147,6703,271,163
6North Macedonia77,9492,27453,34522,33013837,4161,092379,229182,0302,083,334
7Spain1,817,44848,926N/AN/A1,92038,8651,04624,918,644532,86746,763,305
8Andorra7,560806,9635171797,7721,035180,0882,329,03577,323
9Montenegro43,70962433,7889,2976869,589993162,961259,449628,103
10UK2,004,21967,075N/AN/A1,36429,45198649,579,548728,54068,053,296
11Czechia624,140+5,28110,331+36533,30780,50259258,2319643,525,589328,93110,718,326
12Bulgaria191,0296,55198,02686,45254227,5919461,100,834158,9966,923,671
13France2,460,55560,418183,5712,216,5662,72737,65792530,346,777464,43465,341,427
14Hungary302,989+2,9678,099+18597,443197,44752031,4028392,504,837259,6029,648,775
15Sweden367,1207,993N/AN/A28136,2457893,989,420393,87010,128,783
16Switzerland403,9896,602311,50085,88743746,5207603,256,315374,9678,684,263
17Croatia192,9873,101169,76820,11830647,147758941,420229,9914,093,288
18Romania587,94414,296493,37980,2691,27430,6597454,587,552239,22219,176,946
19Luxembourg44,06744035,2378,3904369,8696981,585,5102,513,841630,712
20Moldova134,5782,727117,00214,84926433,398677526,159130,5754,029,539
21Poland1,194,11025,254927,723241,1331,69531,5686686,839,477180,80937,827,071
22Liechtenstein1,711251,4242621644,81565516,453430,94438,179
23Netherlands676,67310,459N/AN/A56039,4506105,253,381306,27117,152,700
24Portugal370,7876,063294,81469,91048536,4145955,186,675509,36310,182,675
25Austria337,2095,209300,61131,38948937,3415773,568,286395,1379,030,496
26Ireland78,7762,15423,36453,2582915,8714342,187,167440,6474,963,536
27Malta11,6211879,8811,5531826,286423481,7091,089,603442,096
28Greece130,4854,1029,989116,39453412,5483943,107,673298,84410,398,986
29Ukraine964,448+8,32516,585+116581,162366,70117722,1163805,209,462119,45743,609,455
30Lithuania112,359+2,9271,019+1450,72160,61919841,5503771,504,085556,2002,704,217
31Albania52,5421,07427,83123,6373918,267373232,38980,7942,876,316
32Russia2,819,42950,3472,254,742514,3402,30019,31634584,904,111581,679145,963,926
33Germany1,493,96126,4141,085,500382,0474,93917,80431531,974,158381,05483,909,818
34Serbia296,5282,63231,536262,36032634,0033022,130,707244,3268,720,744
35Channel Islands2,526521,5359391014,466298244,7961,401,943174,612
36Isle of Man3732534444,37629319,848232,83885,244
37Slovakia149,2751,510106,36141,40430427,3352771,295,720237,2735,460,887
38Latvia30,29742720,5349,3365216,147228780,983416,2371,876,296
39Gibraltar1,21161,058147135,950178108,6723,226,02933,686
40Denmark131,6061,01989,57041,0178622,6841769,260,5081,596,1495,801,783
41Belarus171,5791,316149,35320,91018,1611393,748,073396,7119,447,859
42Estonia21,21917013,4887,5613315,991128577,314435,0671,326,955
43Finland32,85348922,5009,864305,925882,303,406415,4205,544,769
44Iceland5,621285,467126316,42282418,4451,222,519342,281
45Monaco7233616104418,3637651,9531,319,54239,372
46Norway43,58240437,6585,520348,010742,584,584475,0135,441,086
Europe21,166,840+22,221489,496+44110,115,18710,562,15726,387
47Faeroe Islands5395162311,011182,9593,737,67148,950
48Vatican City27151233,666802
Total:21,166,840+22,221489,496+44110,115,18710,562,15726,387
 
Säkerligen har Norge gjort mycket som är bra. Men det är väldigt lätt att slå sig för bröstet och framhäva sig själv. Smittan sprids som en löpeld när den väl fått fart. Se på Danmark, Tyskland, Polen som tidigare i våras och i somras klarat sig bra.

Sverige ligger nu på 15 plats i Europa och Norge ligger sist. Det är INTE Sverige som är speciellt avvikande i Europa. Det är istället Norge som avviker.

#Country,
Other
Total
Cases
New
Cases
Total
Deaths
New
Deaths
Total
Recovered
Active
Cases
Serious,
Critical
Tot Cases/
1M pop
Deaths/
1M pop
Total
Tests
Tests/
1M pop
Population
1San Marino2,107551,736316562,0341,61923,312686,35433,965
2Belgium623,760+2,72118,545+9042,911562,30453953,7111,5976,575,746566,22511,613,301
3Italy1,938,08368,4471,249,470620,1662,78432,0771,13324,991,705413,63460,419,904
4Slovenia105,0132,31482,54120,15820450,5101,113624,140300,2012,079,073
5Bosnia and Herzegovina105,5243,62570,62031,27932,2591,108483,053147,6703,271,163
6North Macedonia77,9492,27453,34522,33013837,4161,092379,229182,0302,083,334
7Spain1,817,44848,926N/AN/A1,92038,8651,04624,918,644532,86746,763,305
8Andorra7,560806,9635171797,7721,035180,0882,329,03577,323
9Montenegro43,70962433,7889,2976869,589993162,961259,449628,103
10UK2,004,21967,075N/AN/A1,36429,45198649,579,548728,54068,053,296
11Czechia624,140+5,28110,331+36533,30780,50259258,2319643,525,589328,93110,718,326
12Bulgaria191,0296,55198,02686,45254227,5919461,100,834158,9966,923,671
13France2,460,55560,418183,5712,216,5662,72737,65792530,346,777464,43465,341,427
14Hungary302,989+2,9678,099+18597,443197,44752031,4028392,504,837259,6029,648,775
15Sweden367,1207,993N/AN/A28136,2457893,989,420393,87010,128,783
16Switzerland403,9896,602311,50085,88743746,5207603,256,315374,9678,684,263
17Croatia192,9873,101169,76820,11830647,147758941,420229,9914,093,288
18Romania587,94414,296493,37980,2691,27430,6597454,587,552239,22219,176,946
19Luxembourg44,06744035,2378,3904369,8696981,585,5102,513,841630,712
20Moldova134,5782,727117,00214,84926433,398677526,159130,5754,029,539
21Poland1,194,11025,254927,723241,1331,69531,5686686,839,477180,80937,827,071
22Liechtenstein1,711251,4242621644,81565516,453430,94438,179
23Netherlands676,67310,459N/AN/A56039,4506105,253,381306,27117,152,700
24Portugal370,7876,063294,81469,91048536,4145955,186,675509,36310,182,675
25Austria337,2095,209300,61131,38948937,3415773,568,286395,1379,030,496
26Ireland78,7762,15423,36453,2582915,8714342,187,167440,6474,963,536
27Malta11,6211879,8811,5531826,286423481,7091,089,603442,096
28Greece130,4854,1029,989116,39453412,5483943,107,673298,84410,398,986
29Ukraine964,448+8,32516,585+116581,162366,70117722,1163805,209,462119,45743,609,455
30Lithuania112,359+2,9271,019+1450,72160,61919841,5503771,504,085556,2002,704,217
31Albania52,5421,07427,83123,6373918,267373232,38980,7942,876,316
32Russia2,819,42950,3472,254,742514,3402,30019,31634584,904,111581,679145,963,926
33Germany1,493,96126,4141,085,500382,0474,93917,80431531,974,158381,05483,909,818
34Serbia296,5282,63231,536262,36032634,0033022,130,707244,3268,720,744
35Channel Islands2,526521,5359391014,466298244,7961,401,943174,612
36Isle of Man3732534444,37629319,848232,83885,244
37Slovakia149,2751,510106,36141,40430427,3352771,295,720237,2735,460,887
38Latvia30,29742720,5349,3365216,147228780,983416,2371,876,296
39Gibraltar1,21161,058147135,950178108,6723,226,02933,686
40Denmark131,6061,01989,57041,0178622,6841769,260,5081,596,1495,801,783
41Belarus171,5791,316149,35320,91018,1611393,748,073396,7119,447,859
42Estonia21,21917013,4887,5613315,991128577,314435,0671,326,955
43Finland32,85348922,5009,864305,925882,303,406415,4205,544,769
44Iceland5,621285,467126316,42282418,4451,222,519342,281
45Monaco7233616104418,3637651,9531,319,54239,372
46Norway43,58240437,6585,520348,010742,584,584475,0135,441,086
Europe21,166,840+22,221489,496+44110,115,18710,562,15726,387
47Faeroe Islands5395162311,011182,9593,737,67148,950
48Vatican City27151233,666802
Total:21,166,840+22,221489,496+44110,115,18710,562,15726,387
På den listan var det väl bästa att ligga sist på listan då den var sorterad på antal döda per milj invånare. De som ligger före på listan har högre antal döda och är därmed sämre.
Eller missförstod jag vad du skrev nu?
 
 
 
Tillbaka
Topp