Ubon
Forumveteran
Precis!
Fast svenska barnbidrag fungerar inte.
TV-licensen på skattsedeln är riktigt bra.
Tv-licensen är inget annat än en kassa-ko, orättvis och dryg, och drivs in av skatteverket...
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Precis!
Fast svenska barnbidrag fungerar inte.
TV-licensen på skattsedeln är riktigt bra.
Näääää, fel låt vann
/ SatanG
Personligen anser jag att upprördheten är en överdriven reaktion.Innerst inne tror jag till och med du inser att det eventuella beteendet på marginalen knappast leder till så stora volymer så att toalettpapper tar slut i butikerna.
Spela inte dum.
Då skulle socialister gilla Thailands hårdare regler.Du lär behöva ta Sverige tillbaka till det socialistparadis det var innan globaliseringen tog fart i slutet av åttiotalet med kapitalkontroller för att ”råda bot” på det.
Nej, öppna samarbeten och fri rörlighet på pengar och människor är det värsta socialister vet. Då försvinner ju mannan de vill komma åt direkt någon annanstans.
Det var ett steg i modernare riktning. Det var redan för 12 år sedan uppenbart att det gamla var föråldrat.Precis!
Fast svenska barnbidrag fungerar inte.
TV-licensen på skattsedeln är riktigt bra.
Problemet är att skattebördan fördelas orättvist.Pengarna skeppas in i folks plånböcker, vilket är en katastrof.
Har du inte användning av fritidshuset så är det bara banken som vinner.Man är inte nolltaxerare ifall man har både lägenhet och fritidshus.
De som röstade har en annan åsiktNäääää, fel låt vann
/ SatanG
Problemet är att skattebördan fördelas orättvist.
Har du inte användning av fritidshuset så är det bara banken som vinner.
Kommer snart ur verktygslådan SKR....Om någon deltagare hottat upp Internationalen, så skulle vi ha en given segrare på förhand....
är svårt att genomföra utan att det blir högre kapitalflykt så där är risken att de negativa konsekvenserna blir för stora. däremot fastighetsskattens nivå kan diskuteras. Förstår inte varför ett ruckel i övre Norrland skall betala nästan lika mycket som en lyxvilla på LidingöPå vilket sätt?
Jag undrar om du även förespråkar förmögenhetsskatt?
Har du användning av fritidshuset så är det en fördel med ränteavdragen. Ingen användning så bara en bördaHur menar du?
Varför skulle banken vara vinnare?
Har du användning av fritidshuset så är det en fördel med ränteavdragen. Ingen användning så bara en börda
De flesta är fastigheter är belånade. Där tjänar banken.
Problemet är att skattebördan fördelas orättvist.
är svårt att genomföra utan att det blir högre kapitalflykt så där är risken att de negativa konsekvenserna blir för stora. däremot fastighetsskattens nivå kan diskuteras. Förstår inte varför ett ruckel i övre Norrland skall betala nästan lika mycket som en lyxvilla på Lidingö
är svårt att genomföra utan att det blir högre kapitalflykt så där är risken att de negativa konsekvenserna blir för stora. däremot fastighetsskattens nivå kan diskuteras. Förstår inte varför ett ruckel i övre Norrland skall betala nästan lika mycket som en lyxvilla på Lidingö
Flera EU-länder har ingått avtal med ryska investeringsfonden om att producera vaccinet Sputnik V.Det finns fler rapporter om blodproppar på de som fått andra vaccin än de som fått det med Astra:s vaccin så allt tyder på att propparna inte har med vaccinet att göra
Senaste nytt från dagens DI:
Australien kommer att fortsätta med utrullningen av Astra Zenecas covid 19-vaccin trots att flera europeiska länder satt det på paus efter rapporter om blodproppar hos några vaccinerade. I Thailand har nu landets premiärminister Prayuth Chan-ocha och andra regeringsmedlemmar tagit en dos av vaccinet efter att ha pausat det i fredags.
Misstänker att fler skadats i trafikolyckor inom kort efter vaccinering så innebär det då att man skall skrika stopp för att vaccinet orsakar trafikolyckor ?Hej
Ja 37 fall av blodpropp på 17 miljoner vaccinerade låter ju inte så allvarligt, men många verkar ändå välja att ta det säkra före det osäkra, kanske har man problemen med svininfluensa vaccinet i minne.
Mvh isan lover