Corona viruset sprider sig

 
Hej

Mer upprättelse för Sveriges ansvarigas agerande under pandemin, nu backar OECD ifrån uppgifterna i en av sina rapporter där dom pekade ut Sverige som sämst inom flera områden när det handlade om hanteringen av covid-19.

Det var räknefel ifrån OECD sida som låg bakom att Sverige felaktigt pekades ut, även Tyskland, Nederländerna och Spanien hade drabbats av samma matematiska misstag, nu kommer OECD att revidera sin rapport

i dag kl 03:52av Hans Österman
OECD pekade nyligen, i en uppmärksammad rapport, ut Sverige som sämst i flera kategorier när det gäller hanteringen av covid-19.
Nu tvingas organisationen backa efter att ha blandat ihop antalet tester per 100 000 invånare.
”Det är ett räknefel för Tyskland, Nederländerna, Spanien och Sverige. Vi kommer att uppdatera rapporten inom de närmsta dagarna”, skriver Guillaume Dedet på OECD till SVT.
I rapporten pekades Sverige ut som sämst på att skriva ut patienter från intensivvård, sämst på att hålla nere det så kallade R-talet och sämst på att minska smittspridningen.
– Det är skrämmande och häpnadsväckande att de släppt igenom dessa faktafel. Det visar på bristande insikt i covidepidemin, säger Anders Björkman, professor i infektionssjukdomar vid Karolinska institutet, till SVT.
Det är ännu oklart om misstaget påverkar övriga slutsatser i rapporten.
I en annan färsk granskning, från nyhetsbyrån Bloomberg, hamnade Sverige på plats 16 av 53 när det gäller helhetsförmågan att möta pandemin
.

Mvh isan lover
 
Äldre med covid-19 dog ofta av andra orsaker | SVT Nyheter

Covid-19 oftast inte ensam dödsorsak bland äldre - Läkartidningen (lakartidningen.se)

Citat från läkartidningen " Dödsorsaken i dödsorsaksintyget har varit covid-19, men granskningen visar att andra sjukdomar kan ha bidragit eller varit avgörande dödsorsak – till exempel hjärtsjukdom, lungsjukdom eller demens. " slut citat
Exakt, det refererar till östergötlandstudien.
Där kom man fram till att inom den begränsade gruppen de tittade på, i en miljö med mycket låg läkertäthet hade 85% dött på grund av Covid-19 och ca 15% hade alltså fått viruset diagnosterat som orsak trots att det troligen kanske inte var den triggande.
I sluten vård räknar man att denna felprocent är ca 0%, vilket ger i snitt 7% felmarginal.
NU skal man också veta att man har inte grävt upp kroppen och gjort en ny undersökning, utan man har läst igenom de journaler som fanns bevarade och baserat på dem gjort en ny bedömning. Det ligger alltså en felkälla redan här, att det är större risk det blir fel längre tid efter tillfälllet. Så man måste ta det med en nypa salt. Det är inte en andra bättre undersökning det handlade om, utan enbart ytterligare en till åsikt, baserat på nu gammalt material.

Det man måste minnas är att definitionen av död på grund av Covid-19 är att man skulle troligen ha levt idag om man inte haft sjukdomen.
D.v.s, om du har Kol, vilken inte är en akut dödande sjukdom med den vård vi har idag, anges dödsorsaken i registret till död av Kol som en följd av Covid-19. Man säger att Covid-19 var den bidragande orsaken att man dog av Kol.
Vissa här vill använda begreppet på ett annat sätt än hur läkarna använder och säger ungeför så här, nej de dog inte alls av det, det bara bidrog, med syftningen att man alltså inte dött på grund av Covid-19.
Nu använder vetenskapen och medicin inte begreppet bidragande som den senare, utan istället i betydelsen att det triggade.
Jag gissar att det inte är nytt att Covid-19 i första hand var dödlig i de personer som befann sig i riskgrupp? Hade personerna i denna riskgrupp inte fått Covid-19 hade de troligen levt idag, det är definitionen på "Död på grund av Covid-19" Det är mycket få personer som dött enbart av Covid-19 utan att ha haft en svaghet i kroppen som Covid kan skjuta in sig på för att bli dödlig.
 
Senast ändrad:

Tänk vad bra! Då kan vi tvinga skeptiska människor att spruta in skiten i blodet och läkemedelsbolagen får tjäna sina pengar. Den var ju inte så otippad direkt.
läkemedelsbolagen har redan sålt hela nästa års produktion. Avstår du kan staten sälja din dos till något Uland. till ex. Norge.
 
Där kom man fram till att inom den begränsade gruppen de tittade på, i en miljö med mycket låg läkertäthet hade 85% dött på grund av Covid-19 och ca 15% hade alltså fått viruset diagnosterat som orsak trots att det troligen kanske inte var den triggande.
Citat "Covid-19 bedömdes vara den direkta dödsorsaken i 15 procent av dödsfallen. För en majoritet av de avlidna – hela 70 procent – var covid-19 en bidragande snarare än direkt orsak. Hos 15 procent bedömdes dödsorsaken vara andra sjukdomar, då oftast hjärtsjukdom.
 
Då gjorde de väl rätt då de generellt gav pallativ vård till alla äldre som fick Corona då? Det är väl inte dyrt och dessutom utvecklat för att ge så lite obehag som möjligt? Typ fri tillgång till morfin och inga smärtsamma behandlingar?
Samma resonemang hade Nazisterna i Tyskland. Då gavs systematiskt en avlivningsspruta på institutioner.
 
Hej

Ja alla som har svåra smärtor ges smärtstillande i livets slutskede och det oavsett om dom bär på covid-19 eller ej, skulle man inte gett palliativ vård till dom som vårdades med just covid-19 hade det blivit rabalder för detta, nu fick dom smärtstillande och det var tydligen också fel.

Mvh isan lover
Problemet var att det i många fall så det bara tittades det bara på födelsedatum när det skulle avgöras för om det skulle ges livsförlängande vård.
Vet inte hur vanligt att det var, men har förekommit.
 
Dagens Expressen tar upp avvägningen mellan ekonomi och nedstängning. Sveriges extrema dödstal pekas ut. Här är en del:

”Det är en misslyckad strategi”
Lars Calmfors backas nu upp av Hubert Fromlet, affilierad professor i nationalekonomi vid Linnéuniversitetet och tidigare chefsekonom på Swedbank.

– Det är en misslyckad strategi, det räcker med att titta på dödssiffran. Man har lite godtroget förlitat sig på att människor tar eget ansvar. Dessutom har Sveriges ekonomi inte utvecklats särskilt mycket bättre än i jämförbara länder.

– Det finns alltid en avvägning mellan liv och ekonomi, och jag tycker att vi har varit för hårda i den avvägningen. Om man tänker på att Sveriges rykte tar skada, så kan det också få effekter på ekonomin i längden. Internationellt är det få som tycker att Sverige har valt en framgångsrik väg, säger Hubert Fromlet.

Tidskriften Kvartal har analyserat Consensus Economics senaste bnp-prognoser för 2020 i en rad länder, och jämfört med antalet döda per 1 miljon invånare. Sifforna visar att den ekonomiska utvecklingen i Sverige är snarlik övriga Norden, samtidigt som dödstalen avviker kraftigt. Exempelvis har Sverige elva gånger fler döda per capita än Norge.
 
Som jag postade på en annan plats här på forumet, så har tydligen Australien beslutat att du måste vara vaccinerad för att få resa internationellt.
De har sedan tidigare stenhårda krav för att inte riskera få in annan biologi i landet.
Då följer de en gammal tradition. Redan under Spanska sjukan tillämpade de hårda inreserestriktioner. Så med det landets historik så är det logiskt.
 
En expert lägger sig i munskyddsdiskussionen. Från dagens Expressen:


När allt fler invånare i andra länder tar på sig munskydd – väljer Sverige och Folkhälsomyndigheten att strunta i rekommendationen.

Vissa forskare och rapporter redovisar om att munskydd inte hjälper – och en del hävdar tvärtom.

Tom Britton, professor i matematisk statistik vid Stockholms universitet, säger till Dagens Nyheter, att han är ”lite mittemellan”.

– Jag tror att man ska undvika trängsel, det är det överlägset viktigaste rådet, och att stanna hemma när man har symtom. Men i vissa situationer är det svårt att undvika trängsel och då tror jag att munskydd kan vara bra, säger Tom Britton, till DN.
 
Problemet var att det i många fall så det bara tittades det bara på födelsedatum när det skulle avgöras för om det skulle ges livsförlängande vård.
Vet inte hur vanligt att det var, men har förekommit.

Hej

Så hoppas man ju verkligen att det inte har gått till, förhoppningsvis har man ju haft vissa kriterier för när palliativ ska sättas in även under pandemin, men misstag kan säkert ha begåtts under den press personalen och vården utsattes för.

Mvh isan lover
 
Men det är ju det forskarna gör, säger samma sak som mig. Men inte som du säger.
FHM registrerar alla som är infekterade. Alltså döda med.
Dödsorsaksregistret registrerar enbart vad man dör av och inget annat. Alltså döda på grund av.
SCB registrerar alla dödsfall och noterar inte orsak, utan bara kön, datum och åldersgrupp.
När du säger att Dödsorsaksregistret registrerar med, så har du ju bara fel.
När man jämför registren för döda på grund av med registret döda med, ser man att det bara är ett fåtal som enbart dött med.

Vad det gäller SCB register på döda kan man inte jämföra med föregående år och se hur många som dog av Covid detta år, eftersom uppgiften helt enkelt inte finns med i SCB.
Man kan inte heller förutsätta att det nya antal döda man har är Covid, eftersom antalet döda per år varierar kraftigt naturligt. Det är alldrig lika många.
Det här har vi talat om förut. SCB statitistik för överdödlighet kan aldrig vara ett intrument för att bestämma antal döda av en viss orsak, eftersom orsaken inte finns registrerad och man inte har en aning om vilka andra dödsorsaker som ökat eller minskat.
En annan faktor som jag saknar är alla Svenskar som flyttat till annat land. Eftersom många av de här är äldre så hade troligen statistiken sett annorlunda ut om de stannat kvar.
 
En expert lägger sig i munskyddsdiskussionen. Från dagens Expressen:


När allt fler invånare i andra länder tar på sig munskydd – väljer Sverige och Folkhälsomyndigheten att strunta i rekommendationen.

Vissa forskare och rapporter redovisar om att munskydd inte hjälper – och en del hävdar tvärtom.

Tom Britton, professor i matematisk statistik vid Stockholms universitet, säger till Dagens Nyheter, att han är ”lite mittemellan”.

– Jag tror att man ska undvika trängsel, det är det överlägset viktigaste rådet, och att stanna hemma när man har symtom. Men i vissa situationer är det svårt att undvika trängsel och då tror jag att munskydd kan vara bra, säger Tom Britton, till DN.

Hej

Själv tycker jag att Tom Britton har en bra inställning i frågan, en del experter verkar ju ha en övertro på munskydden och tillskriver dessa väldigt positiva egenskaper som inte alls har styrkts vetenskapligt, medans andra kanske är för kritiska mot munskydd.

Mvh isan lover
 
Dagens Expressen tar upp avvägningen mellan ekonomi och nedstängning. Sveriges extrema dödstal pekas ut. Här är en del:

”Det är en misslyckad strategi”
Lars Calmfors backas nu upp av Hubert Fromlet, affilierad professor i nationalekonomi vid Linnéuniversitetet och tidigare chefsekonom på Swedbank.

– Det är en misslyckad strategi, det räcker med att titta på dödssiffran. Man har lite godtroget förlitat sig på att människor tar eget ansvar. Dessutom har Sveriges ekonomi inte utvecklats särskilt mycket bättre än i jämförbara länder.

– Det finns alltid en avvägning mellan liv och ekonomi, och jag tycker att vi har varit för hårda i den avvägningen. Om man tänker på att Sveriges rykte tar skada, så kan det också få effekter på ekonomin i längden. Internationellt är det få som tycker att Sverige har valt en framgångsrik väg, säger Hubert Fromlet.

Tidskriften Kvartal har analyserat Consensus Economics senaste bnp-prognoser för 2020 i en rad länder, och jämfört med antalet döda per 1 miljon invånare. Sifforna visar att den ekonomiska utvecklingen i Sverige är snarlik övriga Norden, samtidigt som dödstalen avviker kraftigt. Exempelvis har Sverige elva gånger fler döda per capita än Norge.
SVT- text skrev att 73% av alla dödsfall med covid19 skett i äldreomsorgen. Var och en får dra sin egen slutsats av det.
Men hur är det om man jämför med de som är utanför den här sektorn?
hur står sig Sverige där?
Att jämföra med ett land som inte har brist på sjukvårdspersonal är lite som att jämföra äpplen och päron. Tar man inte hänsyn till såna faktorer så haltar jämförelsen.
 
Bara för att alla ska få koll på läget i Europa. Döda per miljoner invånare. Sverige är nu på 12 plats och om några dagar är vi ännu längre ner i listan ifall utvecklingen håller i sig ...


#Country,
Other
Total
Cases
New
Cases
Total
Deaths
New
Deaths
Total
Recovered
Active
Cases
Serious,
Critical
Tot Cases/
1M pop
Deaths/
1M pop
Total
Tests
Tests/
1M pop
Population
1Belgium564,967+3,16416,077+13936,569512,3211,07148,6621,3855,720,922492,75211,610,138
2San Marino1,514+22441,2312391044,5821,29616,307480,18333,960
3Andorra6,534+106765,6498092084,511983168,6352,181,14277,315
4Spain1,637,844+7,99144,374+337N/AN/A2,81535,02594921,917,246468,69646,762,171
5Italy1,509,875+29,00352,850+822661,180795,8453,84624,98787521,188,898350,66260,425,469
6UK1,574,562+17,55557,031+498N/AN/A1,48023,14583842,217,206620,55968,030,932
7North Macedonia58,608+1,1571,630+3036,06420,91413828,132782322,875154,9802,083,339
8France2,183,660+13,56350,957+339158,2361,974,4674,01833,42478020,224,617309,56565,332,377
9Bosnia and Herzegovina84,252+9242,480+5148,78032,99225,746758408,424124,8073,272,438
10Montenegro33,316+508469+1021,72111,1266153,043747127,227202,559628,098
11Czechia511,520+4,0517,779+146431,87471,86783947,7297263,000,834280,00510,717,081
12Sweden236,3556,622+15N/AN/A22023,3446542,914,088287,81610,124,832
13Slovenia71,073+1,7671,245+4649,65420,17421534,185599500,071240,5282,079,055
14Romania449,349+9,00510,712+171323,514115,1231,22623,4225584,011,887209,11619,184,967
15Moldova102,894+1,6912,229+2090,48510,18025325,531553450,022111,6644,030,126
16Netherlands503,123+4,4709,184+75N/AN/A54329,3365363,893,908227,04617,150,324
17Switzerland313,978+4,5094,509+116218,90090,56950436,1715192,652,082305,5298,680,292
18Bulgaria136,628+3,5683,529+16244,87588,22443019,724509950,354137,1976,926,939
19Luxembourg32,873+773294+623,4049,1754452,1734671,338,5592,124,457630,071
20Hungary192,047+6,3604,229+11549,616138,20264019,9014381,566,619162,3399,650,310
21Portugal280,394+6,3834,209+82193,94482,24151627,5314134,351,221427,23810,184,535
22Poland941,112+16,68715,568+580494,869430,6752,10924,8784126,098,759161,21637,829,666
23Ireland71,494+3072,036+323,36446,0943614,4144101,919,657387,0224,960,071
24Croatia115,626+4,0091,552+5192,34921,72525228,237379713,729174,2984,094,871
25Liechtenstein1,208+25141,0101841231,64536714,040367,79938,173
26Austria266,038+5,5262,773+106196,34266,92370529,4703072,993,814331,6419,027,273
27Isle of Man36925338614,33029318,159213,09485,216
28Malta9,405+152125+37,1652,1151821,277283415,971941,064442,022
29Channel Islands1,14748960139106,573275199,4911,143,136174,512
30Ukraine677,189+15,33111,717+225317,395348,07717715,5232694,279,02598,08543,625,879
31Albania35,600+656753+1017,35217,4952112,376262177,61761,7472,876,512
32Russia2,187,990+25,48738,062+5241,685,492464,4362,30014,99026174,270,930508,844145,960,007
33Greece99,306+2,0182,001+999,98987,3166089,5471922,311,870222,24910,402,170
34Germany1,005,307+21,57615,767+386676,100313,4403,82611,98318827,859,242332,08183,893,027
35Lithuania53,756+2,103449+1712,65540,65211719,8611661,303,893481,7482,706,586
36Serbia148,214+7,6061,366+5131,536115,31224316,9911571,703,985195,3458,722,946
37Gibraltar991590383329,41814887,5832,599,90533,687
38Denmark75,395+1,191811+959,25015,3344212,9981407,127,0521,228,6955,800,505
39Slovakia101,257+1,953749+1756,37844,13021918,5431371,045,215191,4065,460,722
40Belarus130,012+1,5631,128+9108,76920,11513,7611193,158,352334,2869,448,053
41Latvia15,171+898188+41,71913,264318,080100603,529321,4371,877,598
42Iceland5,323+11265,131166215,55876385,6901,127,280342,142
43Monaco600+6353067515,2467651,9531,320,11239,355
44Estonia10,955+41599+26,4974,359178,25675458,690345,6861,326,899
45Finland23,148+49638816,8005,960214,175701,872,653337,7665,544,230
46Norway34,748+48031620,95613,476336,389582,224,045408,9505,438,425
Europe16,497,254+225,066376,498+5,2766,726,3259,394,43129,697
47Faeroe Islands500498210,217165,8223,388,34148,939
48Vatican City27151233,666802
Total:16,497,254+225,066376,498+5,2766,726,3259,394,43129,697
 
Härligt med jämförande statistik från olika nyhetsbyråer och andra organ.

Ingen klår Masbate i alla fall, för här har ingen dött av Covid-19, inte heller med Covid-19.

Däremot några hundra dödsfall på grund av Covid-19 som depression, missbruk, självmord, mord och svält.

Bra jobbat på snart tio månader.
 
Härligt med jämförande statistik från olika nyhetsbyråer och andra organ.

Ingen klår Masbate i alla fall, för här har ingen dött av Covid-19, inte heller med Covid-19.

Däremot några hundra dödsfall på grund av Covid-19 som depression, missbruk, självmord, mord och svält.

Bra jobbat på snart tio månader.
Jag saknar uppgifter om vad som kan ses som effekter av åtgärderna.
I fattiga länder kan restriktionerna orsaka fler dödsfall än sjukan.
Sverige öser ut pengar för att uppehålla konsumtionen. Pengar som det för bara ett år sedan var mycket svårt att få fram till investeringar och underhåll.
 
 
 
Tillbaka
Topp