Hej
Det bästa exemplet på detta var väl Finland om man ska tro på media och Finländska regeringen, just beredskapslagren var enligt dessa den stora skillnaden i tillgång på materiel när pandemin bröt ut. Men även NATO länderna Norge och Danmark verkade ha en större beredskap för sånt här.
Jag tror inte heller på enorma beiredskapslager med utrustning som blir omodern, men man borde kunna gå en medelväg och ex.vis ha en större mellanlagring av ex.vis skyddsutrustning till vården, där man hela tiden tar av lagret till förbrukning men ändå har ett stort lager som skulle komma till nytta om den fria rörligheten av varor störs t.ex av krig, pandemi eller något liknande.
Inom vården kunde man ex.vis ha en viss överkapacitet i både utrustning, lokaler och personal så att man snabbt kan ställa om vid en pandemi, samt extra utrustning och personal inom ex.vis försvaret, dessa skulle kunna sättas in och hjälpa till vid kriser eller katastrofer inom landet och även användas till utlandsinsatser, på det viset skulle man ha nytta av resursen och utrustningen även om vi inte har en pågående pandemi.
Som det är nu har vi ju av besparingsskäl i princip nästan en underkapacitet inom vård och omsorg, att det finns stora brister blev ju väldigt tydligt nu närl pandemin slog till.
Även jag är medveten om att detta kostar pengar, men staten borde kunna åstadkomma en bra lösning tillsammans med våra myndigheter, universitetssjukhus, forskare, industri och försvar, jag hoppas och tror att dom stora brister som visades finnas kommer att leda till förändringar.
Mvh isan lover