Corona viruset sprider sig

 
Så som de kört kronan i botten via styrräntan för att få upp inflationen hoppas jag du får rätt ..
Tror jag inte att styrräntan som kört kronan i botten utan som står på dom flesta ekonomisidor att när marknaden är osäker flyr investerare mindre valutor.
Mot baht så är ju bahtens uppgång en större bov än kronans nedgång.
Och när man säger att utländska investerare köper upp baht och ser det som safe heaven så betyder inte utlänningar i första hand västerlänningar kanske.
Nog mer Kineser.
 
Hej

Här har vi en Svensk professor som tycker att räkningen av antalet döda har blåsts upp alldeles för mycket och då speciellt av media, 85% av dom som har avlidit med covid-19 hade även andra sjukdomsr och många hade förmodligen avlidit senare under året även utan covid-19.

Det allvarliga enligt denne professor är att folk med cancer, hjärt- och kärlsjukdomar eller psykiska problem inte längre söker vård i samma utsträckning som förr, vad effekterna blir av detta vet vi inte ännu, men det kommer förmodligen att leda till ökad dödlighet och det även bland yngre.

Nedstängningarna får enligt professorn dramatiska effekter på ekonomin i klass med den på 1930-talet, nedstängningarna drabbar dessutom inte bara det land som väljer att stänga, det påverkar hela världen, UNICEF räknar ex.vis med att 80-90 miljoner barn kommer att hamna i fattigdom och miljontals barn kommer att dö före 5 års ålder p.g.a detta.


Mvh isan lover
 
Hej

Svårt att få 60% av Thailändarna, vilket är 40 miljoner människor vaccinerade under 2021 säger landets ledande virolog, det kommer att krävas 80 miljoner doser vaccin, han tror att man kommer att få dras med coronaviruset i ytterligare 2 år i landet.

Virologist says it will be difficult for 40m Thais to get COVID-19 vaccine in 2021
  • November 25, 2020
  • 7A27E13F-65E6-4A49-BD0A-8BFC2A2098E1.jpeg
Thailand’s leading virologist Dr. Yong Pooworavan has admitted that it will be a challenge to get 60% of the Thai population, about 40 million people, vaccinated against COVID-19 next year because at least 80 million doses would be required.
He predicted, however, that the COVID-19 situation in Thailand will ease next year, although it will remain in the country for up to 2 years, after which the contagion will transform into a seasonal infection, like the flu.


Mvh isan lover
 
Citat "Covid-19 bedömdes vara den direkta dödsorsaken i 15 procent av dödsfallen. För en majoritet av de avlidna – hela 70 procent – var covid-19 en bidragande snarare än direkt orsak. Hos 15 procent bedömdes dödsorsaken vara andra sjukdomar, då oftast hjärtsjukdom.
Ja det är riktigt, men som jag sade, det blir 85% har dött på grund av Covid-19. Bidragande orsak är på läkarspråk att Covid-19 var det som triggade att personen dog av den sjukdom som är noterad.
Jämför t.ex. om en person som en följd av cancer utvecklar en hjärtsvaghet och han sedan dör av hjärtslag där cancer var den bidragande orsaken, att han inte dog på grund av canser?
Du försöker vidarebefordra exakt samma fel som reportern gjorde som senarare åstadkom att artikeln blev rättad.
Rätt siffra är då att 85% dog på grund av Covid-19 enligt studien, 15% bedömdes det att Covi-19 inte bidrog till dödsfallet.
På det sätt som läkare och vetenskapsmän anger och anser.

15 procent av coronadöda i region Östergötland dog av andra orsaker än covid-19
" Hos 15 procent bedömdes dödsorsaken vara andra sjukdomar, då oftast hjärtsjukdom. "
Covid-19 oftast inte ensam dödsorsak bland äldre - Läkartidningen
Dödsfall med bekräftad covid-19 granskas

Alla tre länkarn är samstämmiga och säger att 15% inte hade dött på grund av Covid-19, övriga var döda på grund av Covid-19.
Det i en studie på en begränsad grupp människor som dött i en miljö med mycket låg läkartäthet.
 
Senast ändrad:
Ja det är riktigt, men som jag sade, det blir 85% har dött på grund av Covid-19. Bidragande orsak är på läkarspråk att Covid-19 var det som triggade att personen dog av den sjukdom som är noterad.
Jämför t.ex. om en person som en följd av cancer utvecklar en hjärtsvaghet och han sedan dör av hjärtslag där cancer var den bidragande orsaken, att han inte dog på grund av canser?
Du försöker vidarebefordra exakt samma fel som reportern gjorde som senarare åstadkom att artikeln blev rättad.
Rätt siffra är då att 85% dog på grund av Covid-19 enligt studien, 15% bedömdes det att Covi-19 inte bidrog till dödsfallet.
På det sätt som läkare och vetenskapsmän anger och anser.

15 procent av coronadöda i region Östergötland dog av andra orsaker än covid-19
" Hos 15 procent bedömdes dödsorsaken vara andra sjukdomar, då oftast hjärtsjukdom. "
Covid-19 oftast inte ensam dödsorsak bland äldre - Läkartidningen
Dödsfall med bekräftad covid-19 granskas

Alla tre länkarn är samstämmiga och säger att 15% inte hade dött på grund av Covid-19, övriga var döda på grund av Covid-19.
Det i en studie på en begränsad grupp människor som dött i en miljö med mycket låg läkartäthet.
Jag hoppas du är medveten om att det finns två studier? En publicerad runt 11 augusti och en runt 31 augusti. De jag tog citat ur är från 11 augusti. Det är alltså ingen rättelse utan två studier gällande två olika saker. Men det vet du nog innerst inne...
 
Hej

Här har vi en Svensk professor som tycker att räkningen av antalet döda har blåsts upp alldeles för mycket och då speciellt av media, 85% av dom som har avlidit med covid-19 hade även andra sjukdomsr och många hade förmodligen avlidit senare under året även utan covid-19.

Det allvarliga enligt denne professor är att folk med cancer, hjärt- och kärlsjukdomar eller psykiska problem inte längre söker vård i samma utsträckning som förr, vad effekterna blir av detta vet vi inte ännu, men det kommer förmodligen att leda till ökad dödlighet och det även bland yngre.

Nedstängningarna får enligt professorn dramatiska effekter på ekonomin i klass med den på 1930-talet, nedstängningarna drabbar dessutom inte bara det land som väljer att stänga, det påverkar hela världen, UNICEF räknar ex.vis med att 80-90 miljoner barn kommer att hamna i fattigdom och miljontals barn kommer att dö före 5 års ålder p.g.a detta.


Mvh isan lover
Resultatet senarelagt vårdsökande och canceroperationer får vi vänta några år att få veta. vi kan nog förvänta oss att få en topp om några år vad det gäller dödlighet på grund av försummad vård.
 
Från dagens SvD. Stockholm har problem.

Bara Madrid har flera döda i covid-19 per 100 000 invånare än Stockholm. Det gör Stockholm till en av de hårdast drabbade huvudstäderna i Europa. Det skriver Aftonbladet som gjort en egen sammanställning.
 
Från dagens SvD. Stockholm har problem.

Bara Madrid har flera döda i covid-19 per 100 000 invånare än Stockholm. Det gör Stockholm till en av de hårdast drabbade huvudstäderna i Europa. Det skriver Aftonbladet som gjort en egen sammanställning.
Nja... Så här skriver Aftonbladet Citat "

Med hjälp av fyra olika sammanställningar av dödligheten i huvudstäder har Aftonbladet fått fram en lista med åtta europeiska metropoler. De åtta är Berlin, Bryssel, London, Madrid, Oslo, Paris, Rom och Stockholm.

• Listan toppas av Bryssel, med 193 döda i covid-19 per 100 000 invånare hittills under coronapandemin. Totalt rör det sig om 2 361 personer.

• På andra plats hamnar Madrid. Den spanska huvudstaden har 170 döda per 100 000 invånare. Totalt har 11 349 människor gått bort.

• Stockholm är trea med 113 döda per 100 000 invånare, totalt 2 688 döda.

• Sist på listan ligger Oslo, med bara 63 döda, vilket motsvarar 9 döda per 100 000 invånare. Slut citat..


Jag håller med om att Stockholm är hårt drabbad men åtta stycken huvudstäder är definitivt inte alla huvudstäder i Europa. Kan tänka mig att flera andra huvudstäder i forna östeuropa och balkan kan ligga högt (men det vet jag inte säkert). Nu ligger Sverige på 13 plats i Europa gällande antal döda per i miljon invånare. Jag hoppas bara att vi inte börjar klättra i den listan igen. Covid-19 har "exploderat" i mitt område med mer inlagda på sjukhuset nu än i april. Dock tack och lov betydligt mindre antal på intensiven.



Search:

#Country,
Other
Total
Cases
New
Cases
Total
Deaths
New
Deaths
Serious,
Critical
Tot Cases/
1M pop
Deaths/
1M pop
Total
Tests
Tests/
1M pop
Population1 Death
every X ppl
1Belgium574,448+3,61916,461+12299849,4771,4185,871,418505,70311,610,413705
2San Marino1,58645946,7021,32517,069502,62133,960755
3Andorra6,610762085,493983168,6352,181,11477,3161,017
4Spain1,646,19244,6682,77735,20395521,917,246468,69546,762,2701,047
5Italy1,564,53254,3633,76225,89290021,637,641358,09160,424,9851,112
6UK1,605,17258,0301,41723,59485342,605,903626,25568,032,8761,172
7North Macedonia60,7231,69913829,147816329,086157,9612,083,3391,226
8Bosnia and Herzegovina87,374+3742,620+3426,701801416,554127,2963,272,3271,249
9France2,208,69952,1273,77733,80779820,418,493312,52965,333,1641,253
10Montenegro34,4544816854,854766131,011208,583628,0991,306
11Czechia518,6498,05483948,3947523,044,925284,11610,717,1891,331
12Slovenia75,381+1,1171,384+4819436,257666517,240248,7862,079,0561,502
13Sweden243,1296,68122124,0126603,174,798313,55510,125,1761,516
14Romania471,536+5,55411,193+1481,25024,5795834,097,782213,60119,184,2701,714
15Moldova105,8522,26925326,266563457,130113,4304,030,0751,776
16Netherlands518,910+5,5859,349+2351830,2565454,043,482235,76417,150,5301,834
17Bulgaria141,7473,74943120,464541964,461139,2396,926,6551,848
18Switzerland318,2904,645+2449536,6675352,679,348308,6588,680,6371,869
19Luxembourg33,9743064153,9164861,361,9392,161,372630,1272,059
20Hungary211,527+6,8194,672+15665721,9194841,639,076169,8499,650,1772,066
21Poland985,075+11,48317,029+2832,10026,0404506,187,205163,55537,829,4402,221
22Portugal290,7064,36352928,5444284,351,221427,24510,184,3732,334
23Croatia126,612+2,9191,712+5726030,921418744,319181,7754,094,7332,392
24Ireland71,9422,0503114,5034131,934,809390,0534,960,3722,420
25Liechtenstein1,253151232,82439314,040367,79938,1732,545
26Austria279,708+4,0473,105+8769130,9843443,061,067339,0809,027,5532,907
27Malta9,752+143133+11822,062301424,923961,303442,0283,324
28Isle of Man3692514,33029318,159213,08985,2183,409
29Ukraine722,679+12,97812,213+12017716,5662804,463,249102,31143,624,4513,572
30Channel Islands1,21848106,979275199,4911,143,084174,5203,636
31Albania36,7907872712,790274181,84463,2172,876,4953,655
32Russia2,269,316+26,68339,527+4592,30015,54727175,900,000520,004145,960,3483,693
33Greece103,0342,2236069,9052142,354,043226,30910,401,8934,679
34Germany1,044,475+2,50516,410+333,85412,45019627,859,242332,07583,894,4875,112
35Lithuania60,193+1,976493+1113222,2411821,251,462462,4122,706,3805,490
36Serbia169,214+6,1791,549+6525219,3991781,760,489201,8278,722,7545,631
37Slovakia105,733+1,100816+1823019,3621491,073,571196,5985,460,7366,692
38Gibraltar1,014+55330,10114889,9682,670,70433,6876,737
39Denmark79,352+998829+64313,6801437,366,3491,269,9255,800,6166,997
40Belarus135,008+1,6841,151+814,2901223,253,148344,3209,448,0368,209
41Latvia16,975+414197+4369,041105622,404331,5091,877,4859,530
42Estonia12,052+355112+3179,08384475,043358,0091,326,90411,847
43Iceland5,381+1026215,72776389,3401,137,909342,15413,160
44Monaco6073415,4237651,9531,320,07839,35613,119
45Finland24,629+322393194,442711,934,071348,8415,544,27714,108
46Norway35,546328316,536602,224,045408,9335,438,65716,581
Europe17,017,947+96,869388,414+1,71029,250
47Faeroe Islands50210,257166,8813,409,91048,940
48Vatican City2733,666802
Total:17,017,947+96,869388,414+1,71029,250
.
 
Intressant att vaccin inte stoppar viruset, det utvecklas vidare ändå.. och kanske blir resistenta mot vaccin på köpet..
Innan världens befolkning är vaccinerade som tar mer än fem år blir det många nya mutationer.


IMG_20201130_051901.jpg



 
Intressant att vaccin inte stoppar viruset, det utvecklas vidare ändå.. och kanske blir resistenta mot vaccin på köpet..
Innan världens befolkning är vaccinerade som tar mer än fem år blir det många nya mutationer.


IMG_20201130_051901.jpg




Hej

Ja det finns tydligen en hel del som tyder på att vaccinet inte kommer att göra oss kvitt coronaviruset, ska man tro på en del experter kommer vi att få dras med det här eländet i många år till, känns lite oroande minst sagt, många trodde ju att en vaccination skulle sätta stopp för viruset och att allt skulle återfå till det vanliga ganska fort.

Mvh isan lover
 
Hej

Ja det finns tydligen en hel del som tyder på att vaccinet inte kommer att göra oss kvitt coronaviruset, ska man tro på en del experter kommer vi att få dras med det här eländet i många år till, känns lite oroande minst sagt, många trodde ju att en vaccination skulle sätta stopp för viruset och att allt skulle återfå till det vanliga ganska fort.

Mvh isan lover
Även om vaccin finns för alla är det en gigantisk uppgift att vaccinera alla inom en kort tid.
Det finns inte dubbla uppsättningar av sjuksköterskor och vårdcentraler redo.
Logistik är också svårt samt att minst hälften av alla människor inte vill bli vaccinerade heller.

Ingen vet hur länge ett vaccin har effekt?
En dos per halvår eller per år?
 
Även om vaccin finns för alla är det en gigantisk uppgift att vaccinera alla inom en kort tid.
Det finns inte dubbla uppsättningar av sjuksköterskor och vårdcentraler redo.
Logistik är också svårt samt att minst hälften av alla människor inte vill bli vaccinerade heller.

Ingen vet hur länge ett vaccin har effekt?
En dos per halvår eller per år?

Hej

Dessutom ska ju vaccinet transporteras och förvaras nedkylt till - 70 grader, tilldett krävs det speciell utrustning som det också är brist på, så det blir en gigantisk uppgift att få det här att fungera.

Mvh isan lover
 
Hej

För Sveriges del tror Regeringens krischef stt vi får leva coronaviruset hela 2021 och kanske t.o.m våren 2022.

Regeringens krischef: Vi får leva med viruset hela 2021
SPRIDNINGEN AV CORONAVIRUSETPublicerad 29 nov 2020 kl 20.13

640@60.jpg

Regeringskansliets krissamordnare Elisabeth Backteman som också är statssekreterare hos inrikesminister Mikael Damberg (S).Foto: ANETTE NANTELL/DN/TT / DN TT NYHETSBYRÅN

Regeringens krissamordnare, Elisabeth Backteman, flaggar nu för att svenska folket ska ha ”fysisk och mental beredskap” för att leva med coronaviruset under hela nästa år.
Regeringskansliet planerar för nya utbrott och fortsatta restriktioner.
– Pandemin kommer inte att försvinna bara för att vi får ett vaccin, säger hon till Dagens nyheter.


Mvh isan lover
 
En del av ett inlägg av Tom Britton från dagens SvD;


Dagsläget beskriver han som oroande. Smittspridningen är hög och många ligger på sjukhus.

Men han ser också hopp – restriktionerna tycks ha effekt.

– Granskar man antalet inskrivna på sjukhus går det att se en viss minskning. Det gör att jag tror vi kommer få se en vändning till Lucia eller fram mot jul. Då kommer det vara fler som skrivs ut än in, på sjukhusen.

Och antalet döda till nyår?

– Jag befarar att det kommer handla om ytterligare cirka 300–400 personer. Vi har nära 6 700 avlidna hittills av covid-19 i Sverige. Det kan bli över 7 000 till årsskiftet men inte så mycket mer, säger Tom Britton.

Matematikprofessorn säger att han är bekymrad över tonläget i den svenska coronadebatten. Det har blivit lite skyttegravskrig över det hela, en synpunkt han först framförde i en intervju i DN nyligen.

På ena sidan Folkhälsomyndigheten med statsepidemiolog Anders Tegnell i spetsen. På den andra diverse experter och professorer inom smittskydd och virusforskning som är kritiska till mycket av det myndigheten gör.

– Folkhälsomyndigheten har fattat många bra beslut. Men också en del dåliga. Det är beklagligt att de verkar ha så svårt att erkänna misstag, säger Tom Britton.
 
 
 
Tillbaka
Topp