Är det demokrati att begränsa folks rätt att rösta med fötterna?Är det demokrati att sprida smitta? 555 ska man skratta eller gråta? viket resonemang, det är ju inte underligt att det år krig med sådana påståenden,
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Är det demokrati att begränsa folks rätt att rösta med fötterna?Är det demokrati att sprida smitta? 555 ska man skratta eller gråta? viket resonemang, det är ju inte underligt att det år krig med sådana påståenden,
Där håller jag med, eftersom du troligtvis har ett visst grundskydd från tidigare influensor.Nej det kan jag inte säga då dödsrisken i influensa inte står i proportion till dödsrisken i Corona.
DEFINE_ME
Och då är det viktigt att fundera på varför det är så lågt.@magunnar tipsa mig om PE, det är viktigt och kolla på bolag under 10.
Sjömän vurmar nog inte mer för just Thailändskor, dock gör våran arbetssituation det så att vi kan bo var som helst i världen och flygs på plats när det är dags att mönstra på, så många hamnar tex i Thailand.Vad är det med det här forumet och båtar som så många diskussioner alltid utmynnar i. Verkar vara en stark korrelation på sjömän och Thailändskor.![]()
Men alla jobbar inte. finns många som sitter hemma. Ca. 9% på Akassaa plus en massa pensionärer och sjukskrivna.Sjömän vurmar nog inte mer för just Thailändskor, dock gör våran arbetssituation det så att vi kan bo var som helst i världen och flygs på plats när det är dags att mönstra på, så många hamnar tex i Thailand.
Förbannat tråkigt att vara ledig varannan månad i Sverige när alla jobbar.
Många som nu förordar statlig fabrik verkar blunda för vad som krävs för detta. Det verkar ha en tro att har man bara en fabrik så kan man tillverka vaccin.
Så enkelt är det inte då utveckling av vacciner, eller mediciner för den delen är ett mycket långt medicinskt utvecklingsprojekt. De stora internationella drakarna har kapacitet som Sverige lokalt inte kan uppbringa.
Hade man kunnat uppbringa den hade organisationen varit så stor och kostsam att politikerna skulle göra allt för att banta ned den.
För kostsam. Speciellt mot bakgrund som du säger, något som händer kanske med 50-100 år mellan.
Även om dom sitter på a-kassa så är nog sjömän överlag lite mer äventyrslystna.Men alla jobbar inte. finns många som sitter hemma. Ca. 9% på Akassaa plus en massa pensionärer och sjukskrivna.
antagligen närmare 20% som inte är på arbetsplatserna.
Men nu är det ju inte tårgas vi talar om här? En skyddsmask är ju gjord för att skydda mot den gasen (som dessutom är partiklar). Och åter igen, har man gjort lumpen, och genomgått det testet i tält som du beskriver, så vet man också att om masken inte används på rätt sätt, t.ex. sluter tätt, så hjälper den inte utan man får i sig gasen ändå. Men med din inställning borde vi väl alltid använda skyddsmask, även då Coronan är över? För att skydda oss mot "alla sorters virus man hittar efter vägkanten"?
Hade i Korea en instruktör i varvssäkerhet, såg skitsnygg ut där hon stod och höll föreläsning med mask, sen tog hon av sig den......Alltid skyddsmask på? då lär nativiteten sjunka, för vem i he.....e vill ragga upp en brud iklädd gasmask?
Gäller även telefonröst. Där har man blivit lurad några ggr.Hade i Korea en instruktör i varvssäkerhet, såg skitsnygg ut där hon stod och höll föreläsning med mask, sen tog hon av sig den......
Hon skulle behållt den på.
Ansiktsmasker är lömska.
Sjömän vurmar nog inte mer för just Thailändskor, dock gör våran arbetssituation det så att vi kan bo var som helst i världen och flygs på plats när det är dags att mönstra på, så många hamnar tex i Thailand.
Förbannat tråkigt att vara ledig varannan månad i Sverige när alla jobbar.
precis vad jag skrev sen brakade h-vetet lös å okvädningsorden haglade för det gäller att ha "rätt" partibok för att yttra sejHar inte läst i denna tråden på ett tag. Vad gäller idioterna som hävdar sin demokratiska rättighet genom att demonstrera mot pandemilagarna kan jag bara säga en sak. Bura in dom eller ge varje deltagare kraftiga böter, detta är enbart total brist på respekt för människoliv. Upprörande, förbannade jubelidioter!![]()
Jag har inte samma partibok som du men vi har definitivt en sak gemensamt, sunt förnuft samt respekt för andra människor. Allvarliga saker som detta har faktiskt inget med politik att göra, eller borde inte ha det.precis vad jag skrev sen brakade h-vetet lös å okvädningsorden haglade för det gäller att ha "rätt" partibok för att yttra sej
Jag har inte samma partibok som du men vi har definitivt en sak gemensamt, sunt förnuft samt respekt för andra människor. Allvarliga saker som detta har faktiskt inget med politik att göra, eller borde inte ha det.
Det är olika regler och restriktioner överallt.Såg nu från polare på fb.
Krav på mask hemma om man inte är ensam och kontinuerligt luftflöde på Fillipinerna..
Stämmer det @kurant eller bara nåt man går ut med.
Har ju märkt att många regler här gäller när media är på plats.
Va på Shabushi och åt i veckan, såg inga avskiljningar eller bufferestriktioner.
Sen förra veckan bär inte ens poliserna som kontrollerar trafiken vid yngste sonens skola anskitsmasker längre.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()