Hej
Ett problem är att Svensk fångad fisk och skaldjur är dyrare än importerad Dansk och Norsk fisk och skaldjur, våra lokala butiker här ute är lojala och säljer svenskt, man sätter t.o.m ut båtens nummer och namn på skyltar i disken.
Alla vet då vilken båt det är ifrån och många känner skepparen och besättningen.
Men på dom stora varuhusen i städerna som säljer till lockpriser så är det ibland lägre pris än vad en Svensk fiskare får på auktionen, det är då inte från Svenska båtar utan importerat från grannländerna, fast ibland skriver dom Smögenräkor o.s.v ändå, detta har fiskare härifrån konfronterat butiksinnehavare för och bett dom ta bort den falska skyltningen.
Här ute handlar det inte bara om priset utan om att bevara dom få fiskebåtar som fortfarande finns kvar, utan dom skulle en tradition dö ut, fisket är ju dessutom en del av samhället och även en turistattraktion.
Så människor här värnar fiskarna och vi har t.o.m haft insamlingar bland ortsborna för att betala böter för trålare som har blivit bötfällda, så engagemanget för fiskarna är stort, tänk om man även i städerna började fråga om den fisk och skaldjur man köper är fiskad av en svensk båt eller importerad via lastbil från grannländerna.
Mvh isan lover