Ubon bygger en farm....

 
Nytt koskjul med begagnat material,

jämför jag med andras koskjul så är detta ett lyxbygge. jag ville lägga på nytt tak, hon tyckte det
skulle bli bra med begagnat som vi hade, vilket jag tycker ser för djäkligt ut, men men, ok.

Hon flyttade platsen för byggnaden, bra tycker jag, slipper flytta mätaren på andra sidan vägen
till nästa stolpe, nu kan vi dra en ledning från mätaren tvärs över vägen, farmen och boendet
har skilda mätare.

Monk work 015.JPG


Monk work 017.JPG


Monk work 018.JPG


Monk work 020.JPG
 
Nästa bil in, grus,sand, cement, i veckan anlitat arbetsgäng, tur att "kloka mannen" såg fel i sin almanacka.

Jag följer min plan och planering.

Tror nog jag får ha en förhandling med beställaren, var är armeringsmattan?

behövs inte, vi har aldrig använt säger hon, tror nog det blir en hård förhandling, nattmangling, armeringsmatta, ja tack.

Post 005.JPG


Post 006.JPG
 
Härlig tråd och visst f-n har Du rätt om armeringsmattan. Thailändare och cement är en förfärlig kombination, dom jag pratat med på byggen tror att cementen härdar över natten och är klar att låta torka ut nästa dag....När jag var nere och grävde på tomten i januari, fastnade grävaren i taggtråden till inhägnaden och i Sverige hade tråden gått av. Här brast i stället en hel rad stolpar, taggtråden var starkare än betongstolparna, så dålig var gjutningen! Får jag påpeka en detalj? Med det stora taköveräng kohuset har, bör Du nog styva upp överhänget med någon form av strävor, så inte vinden kan få full kraft att lyfta taket, i händelse av rejält blåsväder.
 
Är Du inte klar snart? med tanke på storleken på farmen? nej Phonta, detta projekt kommer att ta några år...

Pb, tycker nog att Du är en aning falsk, Du blockerar mig i din egen tråd, men Du går in i en annan och svarar mig?

Tråden har PMS bekymmer, vi får se om det blir en fortsättning...
 
Får jag påpeka en detalj? Med det stora taköveräng kohuset har, bör Du nog styva upp överhänget med någon form av strävor, så inte vinden kan få full kraft att lyfta taket, i händelse av rejält blåsväder.
Ja tänkte precis på samma sak, såg lite klent ut dock slipper de ju räkna på snölaster som tur är :D
 
Absolut en beroendeframkallande tråd. Sluta inte och kom ihåg att du kan begära att oönskade individer stängs av från tråden.
 
  • Like
Reactions: BGW
Hej Ubon, härlig tråd börjar ta form efter en massa "grisprat";) ( jag är på sidan 10 på denna nyupptäckta tråd ) ska försöka läsa ikapp, men minska inte på skriveriet för min skull :wai: Kan inte vänta tar en sida till innan datorn stängs av.
 
Ja tänkte precis på samma sak, såg lite klent ut dock slipper de ju räkna på snölaster som tur är :D


Denna kan jag svara på, om min beräkning är riktig eller ej, får framtiden utvisa, titta noga på bilden, 90-95 % är nordlig vind,
huset som jag bor i kommer att ta den största vindstötarna, vilken även ligger högre, (se bilden) vinden som kommer fram till
koskjulet har nu en turbolens, samtidigt när Du ser bilden så kommer vinden att gå in samt att vinden trycker på taket,
självutjämning, varför är nu överhänget mindre på baksidan, (se bild) utav den enkla anledningen, vinden in vill lyfta taket på
baksidan och jag vill släppa ut trycket, rätt eller fel, vet ej.

För några år sedan drog det förbi en orkester här, trombonen hade ett bra ljud i pipan, drog förbi 4-5 village, slet av tak,
en allmän ödeläggelse, bilder finns på en tidigare tråd, Ubon familjetråden, vilken en hästskospringare förstörde.

Monk work 027.JPG


Digger 086.JPG
 
 

Liknande trådar

M
Svar
0
Visningar
1 K
mikeus
M
 
Tillbaka
Topp