Tror de flesta har bra möjligheter att optimera pensionen och livet som pensionär om man bara börjar planera för olika scenarion i god tid och tänker lite utanför boxen.
Finns många möjligheter att inom EU flytta runt och välja land för oss med tjänstepension, exvis Grekland och Malta just nu där man med det senare kan få en beskattning på 15% och högkvalitativ sjukvård inom EU men bara behöver vara på Malta minst 90 dagar fysiskt.
För andra kan Frankrike med sin sambeskattning vara ett klockrent alternativ. Har man exvis en person som står för all intjäning, sparande och pension och den andre i princip ingenting kan det ta ner den totala skatten rätt rejält samtidigt som man får en bra klimatmässig bas att utgå från i förhållande till upp till 6 månader i Thailand varje år med.
Sverige är faktiskt ett ganska dåligt alternativ för de flesta svenskar att pensioneras i rent ekonomiskt. Sedan finns det så klart en mängd andra anledningar till varför man kan vilja vara här som pensionär.
Alla har vi olika preferenser och behov samt förutsättningar.