Att isolera sitt thailändska hus rätt

 
"Lunkan " sa:
Tänkte inte sova där :) utan sitta och jobba där med datorn om jag vill ha lite omväxling från att sitta på kontoret.

(((Jag har en utearbetsplats med datorn i Sverige nu, och det blir varmt ibland, men i Thailand tänkte jag sitta i skuggan, I Sverige skuggar jag bara datorn, för den brukar få värmeslag annars :)

---
Då det inte fläktar ute,
så kanske det finns korsdrag,
och om det inte gör det heller, så finns det elfläktar... :)

Lycka till...Det funkar inte riktigt så i Thailand... kanske i sverige..
 
"Gazton " sa:
Lycka till...Det funkar inte riktigt så i Thailand... kanske i sverige..
Mycket möjligt att du har rätt gällande mitt på dagen, eftersom solen då nästan står rakt över, så det blir liten värmeskillnad på olika sidor av huset*,
MEN om det det jag skrev normalt inte stämmer, varför har då en del faranger problem med att deras thaifruar öppnar korsdrag i AC-kylda hus, för att de är vana med att öppna för att få luftgenomströmmning? :)

Och elfläktar fungerar i Thailand också :)

(((*(Preliminärt.) Tänkte ha verandan mitt emot huvudingången med bara vardagsrum och matplats emellan, så luften inte får så svårt att ta sig igenom :)
 
"legolas " sa:
Har inte märkt bland mina vänners familjer eller min egen fru att de skulle vara speciellt korkade här vad det gäller att vädra när A/C är på!!!! Min egen fru fattar till 100% att det kostar pengar om vår A/C skall värme upp all luft utomhus också (!!!) Dom är ju inte "dinga" härnere, eller????

Även om jag ser att folket som bor utefter den nylagda cementvägen fortsätter att kasta ut vatten för att stilla dammet som alltid fanns där förut när det var en jordväg....(!!!!!!!!!!!)
De behöver inte vara dinga, det kan finnas bra vanor, som senare i livet blev till ovanor då de fick AC :)

Då jag skrev det var poängen att det måste finnas korsdrag i Thailand också, för annars vore det ingen vits för dem utan AC att öppna korsdrag :)
 
Lunkan:Nu kommer en fråga som jag vill få besvarad pga att du ofta berættar om hur du ska bygga ditt hus i Thailand och undrar vilka erfarenheter du har dærifrån och i vilket område.

Hur ofta har du varit i Thailand och var i landet har du tillbringat tiden under vilken årstid ?

Orsaken till denna fråga ær før att min erfarenhet av boende/leverne dær nere inte riktigt stæmmer med de som sægs ibland och då undrar jag vad som gør dessa olikheter.
Ær det før att du bott på hotell på nedre/øvre plan?, liten/stor enplansvilla,2 - 3 vånings hus och i vilka delar av landet ?---sødra eller norra delen och vilken årstid har du spenderat i Thailand?,,,som bekant så vet vi ju alla thairesenærer att det ær en avseværd skillnad mellan Chiang mai och Krabi - januari - december.

Detta vore mycket intressant att høra då jag sjælv har skaffat 1 etagelægenhet ,håller på att bygga 1 hus samt ska køpa några lægenheter alt hus på spridda platser i landet før en investering samt eget intresse och har inga problem med vare sig værme,mygg eller ljud pga enkla løsningar,,,har jag haft tur eller bara hamnat på rætt plats ?,,,Mvh Roger
 
>helgonet
Nej, jag tror du har skicklighet.

OBS! Har du lagt märke till att andrahandsmarknaden ofta brukar vara mycket DÅLIG, eftersom många hellre vill ha nytt?
Det fick jag INTE från "mina thai", utan det läste jag på något forum.
Så om du ska investera så ska du nog INTE bygga nytt, utan köpa något begagnat. Fast det kanske inte gäller de "heta" områdena, som jag inte kollar.

Jag har samlat uppgifter från i huvudsakligen thai, och "modifierat" efter skillnader farang < > thai, eftersom det skulle ta över 200 år :) * att skaffa sig de erfarenheterna genom att bygga och leva där själv.

(*Smilet p g a att vissa kritiker hävdar att jag måste vara 200 år, för att ha hunnit med det jag gjort, fastän DET gällt saker, som man LÄTT kan göra parallellt :)

Allt är från inlandet, eftersom jag tänker bygga där någonstans enskilt på landsbygden. Huvudsakligen är det från landsbygden i Sakon Nakhon och Chiang Mai-trakterna. T ex det jag skrev om att bygga på stolpar hämtades främst från Chiang Mai.

Så som investeringar platsmässigt är det säkert DÅLIGT att göra, som jag funderar på att göra. Jag gör det efter hur jag själv vill bo, och för att SJÄLV bo där till jag dör. Som gamling - eller med dåliga knän :) - är det mycket bekvämare utan att behöva gå i trappor mellan våningsplanen. Som investering antar jag att det är mycket bättre att bygga på helt ANDRA ställen än hur jag vill bo.

Vet inte hur ingående de funderade innan de svarade, men de (få) thai, som jag frågat vad de tycker om mina husbyggaridéer, har i stort sett tyckt att planen var bra (En ville ha ett duschrum ytterligare.) Men före byggande tänker jag såklart kolla det ingående med minst en thailänsk byggherre, som jag sett byggt bra hus.

(((Om det blir hon, som det lutar åt nu, så blir det enklare, eftersom morbrodern är byggherre, och det är han som byggt "min" thaifamiljs fina hus för bara 500 000. Då kan man ju utgå ifrån hur det huset är byggt om bygget görs där det passar att bygga så.)))
 
Tack Lunkan før svaret och om din erfarenhet ær ifrån Chiang mai trakterna så førklarar de en del av dina erfarenheter då de regnar nå kopiøst i førhållande till sødra delen,,,fuktigare klimat,,,,mera mygg,,,,,mycket kallare på vintern,,,,etc men dock inga øversvæmningsrisker som går att jæmføra ex med den sødra delen då de ær ett mer bergigt område.

Precis som du sæger så brukar de vara bættre att investera i begagnat MEN,,,inte i turistorterna om placeringen på objektet ær i uppbyggnadsfasen samt vælplacerat,,,,då ær det bættre att bygga nytt då standarden ær høgre idag och krævs likvæl så av de nya som flyttar in.Bara en sån sak vad gællande toaletter och eldragning. På landsbygden ær det en annan sak och som en fastighetsmæklare sa till mig:Ska du bygga før førsæljning alt investering så se till så att priset ær øverkomligt æven før en thai familj.

Ska du investera før dig sjælv dæremot så finns inga grænser enligt mig,,,,då får det kosta vad de vill.

Jag tolkar ditt svar som att du inte bott/rest till Thailand så mycket då du inte svarat på frågan samt hænvisar till andra. Utan du har bildat dig en uppfattning av många andra istællet vilket jag tycker att du ska tænka på i dina planer.Den egna kænslan før saker och ting på rætt plats ær trots allt avgørande før de slutgiltiga beslutet och likheten mellan Thailand och Sverige ær enligt mig,,,,,,,nada,,, då de har en helt annan bogrund,temperatur,vind och solskillnader som stæller helt andra och førøvrigt enklare krav i byggkonstruktionen æn den svenska varga vintern.

Stålbalkar,betong,plastrør och kakelplattor ær de 4 ingredienserna før ett hus hær nere vilket sæger sig sjælvt.
Vad gæller byggnationen av huset så ær de bara att åka runt till olika byggfirmor och høra sig før innan du væljer att låta någon i slækten bygga åt dig.Varfør ?,,,,jo før att mellanskillnaden i førtjænsten kan i slutændan vara så liten men slutresultatet helt annat och ær dina planer som føljer,,,,Bo sjælv med familj utan planer før førsæljning,,,,,så tycker jag nog att de får kosta lite extra och vært att spara infør om de ær knapert med ekonomin.
 
Ja, jag samlar från "alla" i inlandet, som jag tror är något att lyssna på. Mest info har jag från Sakon Nakhon, men Chiang Mai trakten börjar komma ikapp, eftersom det nu lutar åt att jag kommer att hamna ganska nära där.
Ja, mycket olika från Sverige. Därför frågar jag mest thai, och försöker "översätta" till vad vi menar.
(((T ex har thai helt andra mått på "avskilt" och "lugnt" :)
Men thai kan ju berätta mycket om sådant som t ex instekter, ormar, översvämningsnivåer olika år... Sedan får man lägga till sådant som vi faranger brukar vilja ha extra.

Gällande bygg för försäljningen har du säkert mycket bättre koll än vad jag har.

Jag har sett några objekt, som nog skulle kunna vara bra att göra iordning, om jag hade velat bo där.
(((Ett t ex låg bra annars, men intill en iofs mindre men ändå en huvudlandsväg i den riktningen (från Roi Et.) Ett "farang"-hus nära Mekongfloden verkade fint också jämfört med priset.)))

Jag tänkte INTE anlita släkten för att hålla nere priset,
utan för att morbrodern är byggherre, som gjort fina hus billigt, och han vill knappast lura systerdottern :)
I planeringen finns redan att bygga hela yttre delen direkt, för det är enklare, men inredningen av vissa delar kan vänta, som t ex behövs ju inte många duschrum och toaletter innan familjen växer, så de rummen kan få börja som förrådsrum.
 
"Lunkan " sa:
>helgonet
Nej, jag tror du har skicklighet.

OBS! Har du lagt märke till att andrahandsmarknaden ofta brukar vara mycket DÅLIG, eftersom många hellre vill ha nytt?
Det fick jag INTE från "mina thai", utan det läste jag på något forum.
Så om du ska investera så ska du nog INTE bygga nytt, utan köpa något begagnat. Fast det kanske inte gäller de "heta" områdena, som jag inte kollar.

Jag har samlat uppgifter från i huvudsakligen thai, och "modifierat" efter skillnader farang < > thai, eftersom det skulle ta över 200 år :) * att skaffa sig de erfarenheterna genom att bygga och leva där själv.

(*Smilet p g a att vissa kritiker hävdar att jag måste vara 200 år, för att ha hunnit med det jag gjort, fastän DET gällt saker, som man LÄTT kan göra parallellt :)

Allt är från inlandet, eftersom jag tänker bygga där någonstans enskilt på landsbygden. Huvudsakligen är det från landsbygden i Sakon Nakhon och Chiang Mai-trakterna. T ex det jag skrev om att bygga på stolpar hämtades främst från Chiang Mai.

Så som investeringar platsmässigt är det säkert DÅLIGT att göra, som jag funderar på att göra. Jag gör det efter hur jag själv vill bo, och för att SJÄLV bo där till jag dör. Som gamling - eller med dåliga knän :) - är det mycket bekvämare utan att behöva gå i trappor mellan våningsplanen. Som investering antar jag att det är mycket bättre att bygga på helt ANDRA ställen än hur jag vill bo.

Vet inte hur ingående de funderade innan de svarade, men de (få) thai, som jag frågat vad de tycker om mina husbyggaridéer, har i stort sett tyckt att planen var bra (En ville ha ett duschrum ytterligare.) Men före byggande tänker jag såklart kolla det ingående med minst en thailänsk byggherre, som jag sett byggt bra hus.

(((Om det blir hon, som det lutar åt nu, så blir det enklare, eftersom morbrodern är byggherre, och det är han som byggt "min" thaifamiljs fina hus för bara 500 000. Då kan man ju utgå ifrån hur det huset är byggt om bygget görs där det passar att bygga så.)))

Hej Lunkan, bra svarat av dig där, men jag undrar fortfarande om du kan svara på en av helgonets frågor om hur många ggr och var du har varit i Thailand, då det ofta skiljer sig på det man kan snappa upp via internet mot hur det verkligen fungerar i Thailand på plats live så att säga.

mvh b-tung
 
Jag har anmält detta till forumvärdarna och bett om att få ut din ip-adress för en polisanmälan!

// Inlägget redigerat av Admin.


Off topic-inlägg tas nu bort och jag kommer stänga av de personer som smutskastar andra medlemmar och inte respekterar forumregler. Några IP-adresser lämnas aldrig ut av ChaiMai under några omständigheter.


Tråden handlar om "Att isolera sitt thailändska hus rätt".

//
 
För att återgå till ämnet ! Nån som har lite fler goda tips gällande isolering av hus i thailand, själva planerar vi att bygga i surin och jag tar tacksamt emot alla goda tips som tänkas kan komma.

Soliga söndagshälsningar 8)
Mats
 
"matteisurin " sa:
För att återgå till ämnet ! Nån som har lite fler goda tips gällande isolering av hus i thailand, själva planerar vi att bygga i surin och jag tar tacksamt emot alla goda tips som tänkas kan komma.

Soliga söndagshälsningar 8)
Mats
En del står i annan/andra trådar t ex "Markiser".

Står issolerglas typ tonade rutor någonstans? Jag tänker knappast använda det själv, men jag såg att det fanns på ett ganska DYRT hus.
 
"Lunkan " sa:
En del står i annan/andra trådar t ex "Markiser".

Står issolerglas typ tonade rutor någonstans? Jag tänker knappast använda det själv, men jag såg att det fanns på ett ganska DYRT hus.

Tonade mörka glas e inte mycke dyrare än klara glas ivarje fall däromkring ja håller till...

sen isolering varför okey de ska vara för oljud då men behöver vi de för kylan värmen fasen ja har inte äns AC för de blir inte så varmt inne hos oss okey vi har riktigt högt i tak kan bero på de o sen har vi balkong dörren öppen på natten men ja måste ha tjockt täcke annars fryser ja o de även på deras sommar


glimten66 :o
 
"glimten66 " sa:
Tonade mörka glas e inte mycke dyrare än klara glas ivarje fall däromkring ja håller till...

sen isolering varför okey de ska vara för oljud då men behöver vi de för kylan värmen fasen ja har inte äns AC för de blir inte så varmt inne hos oss okey vi har riktigt högt i tak kan bero på de o sen har vi balkong dörren öppen på natten men ja måste ha tjockt täcke annars fryser ja o de även på deras sommar


glimten66 :o


Och du har ju inga mygg.... Vilken rötegubbe!!
 
Helt rätt Berra inga mosquitos hos men varför vet ja inte riktigt, kan ju bero på att vi bor öppet så de blir lite vind runt omkring oss
 
"glimten66 " sa:
Tonade mörka glas e inte mycke dyrare än klara glas ivarje fall däromkring ja håller till...

sen isolering varför okey de ska vara för oljud då men behöver vi de för kylan värmen fasen ja har inte äns AC för de blir inte så varmt inne hos oss okey vi har riktigt högt i tak kan bero på de o sen har vi balkong dörren öppen på natten men ja måste ha tjockt täcke annars fryser ja o de även på deras sommar


glimten66 :o
Ja, högt i tak spelar säkert roll, eftersom värmen ju stiger uppåt.

Vet inte om de "tonade" rutorna bara var det eller om det var något mer med dem. (Såg inte.) Mäklaren hävdade att de fönstren issolerade bra mot värme.

Du kanske är som min pappa. Mamma vill ha öppet fönster mitt i vintern, och pappa tycker det är för kallt mitt på sommaren,
och då jag hade bar överkropp brukade han ha två tröjor :)
(Då han var meddelålders alltså. Nu är ha gammal så nu är det inget konstigt.)
 
He he värkar stämma rätt bra me mig ja måste ha mitt tjocka täcke vart ja än e spelar ingen roll om de e 30 grader varmt har ändå mitt dun täcke o blir de för varmt så tar ja ut ena foten ur täcket funkar gottt de ;)
 
"glimten66 " sa:
He he värkar stämma rätt bra me mig ja måste ha mitt tjocka täcke vart ja än e spelar ingen roll om de e 30 grader varmt har ändå mitt dun täcke o blir de för varmt så tar ja ut ena foten ur täcket funkar gottt de ;)


Bevare mig väl! Du måste ha något fel på termostaten till din inbyggda A/C. ;D ;D ;D
 
 

Liknande trådar

 
Tillbaka
Topp