Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Men kan ju stoppa all fartygstraffik, du får lobba för det @Khuntan
Ja det hade säkert vart bäst, jag var ju i Singapore för 5 veckor sen och Egypten för en vecka sen.Det var inte enbart riktat till dig Panpan. Men om jag hade bott granne med dig skulle jag hållit avstånd från din familj oavsett.
Just flyget och flygplatsen är väl dom värsta ställena att vistas på. Mycket folk på liten yta, spec i planet. Taxi är väl också en stor risk. På båten är det nog lugnt men du tar många risker på vägen till/från båten.Reser runt som inget hänt 55555, jag reser ombord och stannar där i 4 veckor och sen direkt hem.
Inte precis så jag är ute bland folk mer än på flyget då.
Finns nog värre bovar än mig, nu flyger jag till Singapore imorrn, transport står och väntar på flygplatsen som kör direkt till hamnen och båt ut och 5 veckor ombord.
Antar du sitter inlåst var du nu än befinner dig och inte vistas ute bland folk överhuvudtaget.
All besättning ombord har minimalt att göra med dom länder fartygen går till, inte som förr då folk hade tid att gå på land.Krigslagar mot Corona kan väl införas som exempel 6 eller 12 månads mönstring. Vid av mönstring till närmaste hamn inte sprida besättningen vid av mönstring runt hela världen.
Ni har såpass bra betalt och de flest lever hand i min så inte mycket att sätta emot.
Ja alla som flyger tar väl samma risk, du tar väl samma risk i HH i en taxi som jag i Pattaya en gång var 4de vecka?Just flyget och flygplatsen är väl dom värsta ställena att vistas på. Mycket folk på liten yta, spec i planet. Taxi är väl också en stor risk. På båten är det nog lugnt men du tar många risker på vägen till/från båten.
All besättning ombord har minimalt att göra med dom länder fartygen går till, inte som förr då folk hade tid att gå på land.
Du kommer ombord stannar ombord sen flyger du hem.
Tror nog turister utsätts för mer risk eller den vanlige ICA handlaren![]()
Ja alla som flyger tar väl samma risk, du tar väl samma risk i HH i en taxi som jag i Pattaya en gång var 4de vecka?
Jag åker aldrig taxi, försöker hålla mig utomhus så mycket som möjligt när jag umgås med folk och ser till att hålla stora avstånd till folk i butiker mm, vänder ryggen till om nån kommer för nära.Ja alla som flyger tar väl samma risk, du tar väl samma risk i HH i en taxi som jag i Pattaya en gång var 4de vecka?
Jasså, han var på Koh Samet sist och skrev att det blev nog inte direkt hem efter det, HH är väl där det vart flest fall efter Bangkok.Men du kan var en super spridare vilket nmax inte är han håller sig i HH.
Då kan du heller inte umgås med någon som kommit till Thailand på 14 dagar då dom utsetts för minst lika mycket risk.Jag åker aldrig taxi, försöker hålla mig utomhus så mycket som möjligt när jag umgås med folk och ser till att hålla stora avstånd till folk i butiker mm, vänder ryggen till om nån kommer för nära.
Resan du gör till/från båten är ju nåt helt annat. Där tar du många stora smittrisker.
Men du har ju inte mycket val, bara hoppas att det går bra. Men jag skulle inte heller vilja umgås med dig 14 dagar efter du kommit hem![]()
Jasså, han var på Koh Samet sist och skrev att det blev nog inte direkt hem efter det, HH är väl där det vart flest fall efter Bangkok.
Han är ju mer ute än mig med, vi håller ju oss mest hemma.
Klart jag gör det men det är inte större risk att jag är smittad efter en flygtur än andra.Känsligt kan jag förstå men tycker fortfarande du utgör en större risk.
Klart jag gör det men det är inte större risk att jag är smittad efter en flygtur än andra.
Nej jag försöker att inte göra det, sätter mig inte precis bredvid nån som nyss kommit hit, umgås med mina vänner utomhus å sitter inte å "knör". I bilen är det bara jag å tjejen.Då kan du heller inte umgås med någon som kommit till Thailand på 14 dagar då dom utsetts för minst lika mycket risk.
Mönstrar inte alla på/av vid samma tillfälle?Jo det är det beroende på att du träffar och lever när under din 4 veckor ombord med människor från världens alla hörn. Att under en begränsad tid nu gå över till 6 eller 12 månader borde var en säkerhets åtgärd både för er själv och rederiet.
Mönstrar inte alla på/av vid samma tillfälle?
Om dom gör det och är ute i 4 v och ingen blivit sjuk lär han ju inte smittas på båten, den blir ju lite av en karantän. Det är väl eg resan hem som är störst risk för familjen i Thailand.
Filippinarna är ombord i 6 månader och skandinaver i 4 veckor.Mönstrar inte alla på/av vid samma tillfälle?
Om dom gör det och är ute i 4 v och ingen blivit sjuk lär han ju inte smittas på båten, den blir ju lite av en karantän. Det är väl eg resan hem som är störst risk för familjen i Thailand.
Ja så 4v till sjöss blir ju en rätt bra karantän eller hur?Det är ju frågan hur lång tid det tar samt visa är sjuka utan symptom. Nu talar man om 2- 3 veckor här.