Hockeysäsongen 2023 - 2024

 
Status
Ej öppen för ytterligare svar.
Undras vad som händer med Djurgården?

Snart dags att spendera stålar på dyra nyförvärv.

Förlorar man derbyt mot AIK så går nog storsläggan.

BTT
I Stockholmshockeyn finns inga stålar att spendera, dom pengar som finns går till att betala stan för att spela på en av Sveriges äldsta hockeyarenor där man dessutom inte får intäkterna för försäljning
 
Så är match två mot HV71 spelad, kom hem 22.30 igår. Vi fick jubla igen efter en 2-0 seger där Daniel Marmenlind var som en vägg återigen. Hans räddningsprocent ligger på drygt 94% nu, strålande. Man kan kanske skönja en viss Lindbom-effekt i HV men dom har en del att jobba med.

Samtidigt förlorade dom onämnbara, nu är vi 5 poäng före i tabellen.
 
c21bf7a9-54cd-4bdb-9e41-75ade2d7a3c920231025182945Tove Dolff9766422JPG.jpeg


"Vi inkasserade fjärde raka segern när Kalmar besegrades med 5–2 i kvällens bortmatch. Målen gjordes av Tyler Kelleher, Jack Kopacka x2, Johannes Kinnvall och Miks Indrasis.
Det var inte så vårdat spel under den första perioden och det var några chanser för båda lagen.

Det skulle bli mer händelserikt i periodens slutskede. I vårt första powerplay gjorde Tyler Kelleher mycket snyggt 1–0 när han fintade bort en Kalmarspelare och placerade in pucken i krysset. I sekvensen innan trodde många att samma Kelleher hade gjort 1–0 men målet kom alltså i andraläget.

Ledningen blev dock kortvarig och redan sju sekunder senare var det kvitterat.

I periodens sista minut fick Anton Rödin ett kanonläge framför mål men sköt över när han försökte hitta krysset.

Kalmar ställde om och fick ett friläge som dagens målvakt Damian avvärjde på ett bra sätt.

När Kalmar ådrog sig sin andra utvisning för matchen skulle han kliva fram återigen. Jack Kopacka kan inte sluta göra mål och skrinnade in från höger och prickade första krysset. Andra målet i powerplay i matchen och Jack Kopackas åttonde mål för säsongen.

Men likt som den första perioden skulle hemmalaget replikera direkt när kvitteringsmålet styrdes in cirka 20 sekunder senare.

Vi skulle sedan visa kvalité och gå ifrån målmässigt. Först gjorde Johannes Kinnvall 3–2, ett mål som fick videobedömmas då Anton Rödin blivit inknuffad i målvakten. Målet kvarstod och det var Johannes Kinnvalls andra mål för säsongen.

Miks Indrasis utökade sedan till 4–2 när han mycket vaket snodde pucken från en Kalmarspelare och förvaltade friläget på allra bästa sätt.

I periodens slutskede ådrog vi oss två utvisningar på kort varsel och hamnade i spel tre mot fem. Det klarade vi av bra och var faktiskt närmast att göra mål när Simon Bertilsson spelade uppoffrande och fick ett kontringsläge. Vi höll tätt resten av perioden och hade en tvåmålsledning inför den sista perioden.

Det hände inte så mycket i den sista perioden och vi agerade stabilt. När Kalmar i matchens sista minuter tog ut målvakten kunde Jack Kopacka sätta spiken i kistan till 5–2.

Segern innebar fjärde raka segern och vi ligger fortsatt etta i HockeyAllsvenskan. Nu laddar vi på för fredagens toppmöte hemma mot Björklöven!

Köp dina biljetter här!

Matchfakta
Kalmar-Brynäs 2–5 (1–1, 1–3, 0–1)

Första perioden: 0–1 (14.41) Tyler Kelleher (Chad Billins, Tyler Vesel), spel fem mot fyra, 1–1 (14.50) Victor Laz.

Andra perioden: 1–2 (2.22) Jack Kopacka (Johannes Kinnvall, Miks Indrasis), spel fem mot fyra, 2–2 (2.41) Jimmy Andersson (Teemu Olavi Lepaus, Erik Norén). 2–3 (6.05) Johannes Kinnvall (Tyler Vesel), 2–4 (14.49) Miks Indrasis.

Tredje perioden: 2–5 (19.14) Jack Kopacka (Miks Indrasis, Johan Larsson) , i tom bur spel fem mot sex.

Utvisningsminuter, KHC: 3×2 min. BIF: 4×2 min.

Skott: 18–18 (10–4, 4–8, 4–5).

Publik: 2 500."
 
Så är match två mot HV71 spelad, kom hem 22.30 igår. Vi fick jubla igen efter en 2-0 seger där Daniel Marmenlind var som en vägg återigen. Hans räddningsprocent ligger på drygt 94% nu, strålande. Man kan kanske skönja en viss Lindbom-effekt i HV men dom har en del att jobba med.

Samtidigt förlorade dom onämnbara, nu är vi 5 poäng före i tabellen.

Hoppas att ni håller resten av sträckan med. Maratonloppet är ju enbart i början.

Förra året ledde ni väl serien efter 10-12 omg?

Men gratulerar till sluspelsplatsen just nu.

BTT
 
Hoppas att ni håller resten av sträckan med. Maratonloppet är ju enbart i början.

Förra året ledde ni väl serien efter 10-12 omg?

Men gratulerar till sluspelsplatsen just nu.

BTT
Kvalspel lär det säkert bli för Brynäs men det gäller att passera det nålsögat också. Där har många blivit snuvade genom åren.

För egen del blir det bevakning av direktreferatet ikväll när Redhawks möter Skellefteå borta. En svår match där varje eventuella poäng är en bonus.
 
Kvalspel lär det säkert bli för Brynäs men det gäller att passera det nålsögat också. Där har många blivit snuvade genom åren.

För egen del blir det bevakning av direktreferatet ikväll när Redhawks möter Skellefteå borta. En svår match där varje eventuella poäng är en bonus.

Nålsögat!
Är bättre än att behöva genomlida X...
:laugh2:

@JBK.Ltd.
 
Kul att Dif vann över AIK hoppas det vänder nu. Har ju varit bedrövligt. Ryktas om att Montén ska gå in som tränare och Garpen blir sportchel och Stoppel enbart VD. Den som lever får se.
Ja lycka till med Monten i så fall. Han gjorde ju stor succé i HV71.

För vår del blev det som väntat stryk igår mot Skellefteå men pågarna stod upp bra. Växjö imorgon i Arenan med bröderna Sylvegård, det blir mycket intressant.
 
En sen match ikväll, Kl. 20:30 så är det matchtröjan på för Brynäs IF och mottagande av IF Björklöven på hemmaplan.
Det klassiska slagsmålet om vem som ska få och behålla förstaplatsen i tabellen...

Screenshot_20231027-105231~2.png


@JBK.Ltd.
En gång Brynäs alltid Brynäs!
Det blir tidig uppgång i morgon Lördag för mig eller om jag går upp ännu tidigare och ser Kalmars match.
 
Status
Ej öppen för ytterligare svar.
 

Liknande trådar

 
Tillbaka
Topp