Chaiyaphum MCDII, Thailand
3.392 svar - 102.289 visningar
Jag blev ganska förfärad när jag läste nedan artikel I en dagstidning här I Thailand nyligen. Jag vet ju att Thailand är ett frimärksland, ett U-land, ett ganska efterblivet land på många sätt. På många fler sätt än vad detta löjliga typer tror och tycker som uttrycker för allt och alla inne på internet hur mycket de älskar allt som har med thai att göra.
Thailand ligger i många stycken oerhört långt efter i det mesta här i livet. Landet drivs av den gamla typen av företrädare, alltså folk som egentligen skiter i Thailand. Och de skiter i folket, och håller bara en enda sak heligt och det är de pengar som de kan lura till sig ifrån alla andra. Hade vi haft denna typ av ”elit” hemma i Sverige eller i vilket västland som helst, så hade det inte hjälpt hur mycket man än hade smilat, och lagt sina leenden i en aldrig sinande ström.
I västvälden så hjälper det inte, och det ursäktar inte ens usla handlingar om man stjäl ifrån sitt egna land. Det är landsförräderi. Men det finns ju ingen som håller dessa as redovisningskyldiga alls. Tvärtom de skyddar varandra ända in i döden. Vi hade definitivt slängt de jävvlarna i den djupaste fängelsehåla som vi hade kunnat finna, och de hade aldrig fått ett jobb mer i sitt liv i våra länder.
Men här i Thailand så är de hjältar och de hyllas som hjältar, men bara så länge som de har pengar och tillgångar. Här köper man krypskyttar. Bombmördare och knivmarodörer som skall göra ens smutsiga hantverk. Kritisera en av de besuttna och du kommer inte att befinna dig i livet speciellt länge... Heja Thailand.
För att ytterligare lägge en ”tvist” på detta land som så många svenskar älskar till vansinne, så kan man nu rakt ut läsa sig till vad de håller på med angående storskurken Thaksin. Killen och hans familj som sitter på mängder av miljarder thailändska ”stulna” baht.
Jo de ”röda” som hans parti heter, som ju nu sitter vid makten, gör ju nu allting i deras makt för att rentvå den redan dömda skurken Thaksin, och ta honom tillbaka, och ge honom hans pass tillbaka, och även hans konfiskerade miljarder. Vägen dit går genom oppositionen, ty de röda har inte absolut makt att ändra på redan gjoda domar, och upphäva beslut som högsta domstolen har tagit.
Men om de kan få oppositionspartiet de ”gula” att gå med på att ändra i grundlagen och ändra domen mot Thaksin, så kan han återvända till Thailand som hjälte med alla sina miljarder intakta. För att nå detta resultat, så har de diktat ihop en historia där den förre primiärministern Abhisit har anklagats, och nu fällt av domstolen (som ju kontrolleras av de Röda) som ansvarig för att flera medlemmar i det Röda partiet har mördats av de gula.
Nu säger de röda att om Abhisit går med på att skriva under på att Tthaksin skall få pass och domen emot sig upphävd, så skall han friges och anklagelserna skall försvinna som i ett trollslag. Detta är alltså det Thailand som herr och fru Svensson hemma i Sverige älskar till vanvett. Grattis Era idioter säger jag bara.....
Quote
Democrats say they will never make compromises to whitewash Thaksin
BANGKOK: -- Former prime minister Abhisit Vejjajiva and former deputy PM Suthep Thaugsuban said yesterday that they were ready to accept their fate in relation to the murder charges levelled against them, but said they would never make compromises and let amnesty be provided to former PM Thaksin Shinawatra.
Abhisit and Suthep told the press that the charges they face had been motivated by efforts to push them into whitewashing Thaksin via an amnesty bill.
The Democrats held a press conference immediately after a Department of Special Investigation official, Pol Captain Piya Raksakul, visited the party headquarters to hand over summonses for Abhisit and Suthep to officially acknowledge the charges on Wednesday.
Unquote
Handskak