PanPan
Nedtystad
Jag bor i grannkomun nära Laem Chabang, ökänd för sin japanska community.Det finns restauranger i Korat som bara släpper in japaner.
Japanska företag har mycket tillverkning/montering av AC, vitvaror, ljudanläggningar i stan där ledningen är japaner.
Samma i Filippinerna där det finns exklusiva resorts som bara tar emot japanska gäster och målgruppen är direktörer och ledare för japanska företag bosatta i landet.
Dom lever i sin slutna värld och umgås sällan med landets medborgare.
Lite av en överlägsen attityd att dom är finare och bättre.
Dom japanska turisterna är öppnare och mer normala men håller sig för sig själva till största delen.
Min uppfattning om japaner är inte positiv utan dom är väldigt rasistiska och ser sig som övermänniskor mot andra asiatiska folk.
En härskarmentalitet.
Samma erfarenhet som dig men blivit bättre.
Japanska ungarna på skolan uppfattade jag som små svin hur dom bettedde sig mot thai, som dom vore kungar.