Hej
Det är nog ganska många falanger runt om i landet som inte bor ihop med andra utlänningar, utan kanske på landsbygden, i byar och städers områden där det inte finns andra utlänningar, men det är nog inte så många av dom som försörjer sig själva och sin familj genom arbete och inkomst i Thailand, det tror jag är lite av en förutsättning för att känna av uppgångar och nedgångar i konjunktur och ekonomin i landet på samma sätt som Thailändarna runtomkring dom.
Mvh isan lover
Eller att man lever med dem dagligen som enda utlänning. Det finns alltså inga andra att få input av. Det är helt klart inte ett isolerat liv.
Tre hemma bredvid mig nu.
En Kronblom, en diversearbetare där det går hitta arbete, samt en bilmekaniker. Brukar vara några till vanligtvis.
Är inte de här, är jag ofta hos dem. Några (3st)av mina närmaste vänner jobbar på Fujikura, som hade ett kort produktionsstopp under våren och nu återtar personalen. Systern till Kronblom jobbar på Thai Press, en tygfabrik tillsammans med fyra yngre kvinnliga vänner som jag känner väl.
Fem av grannarna på Thai Food Group.
En av grannarna som alltid försöker övertyga mig att dricka och jag envist säger nej, äger en parkskötselfirma och jobbar i princip i alla industriområdena här.
En risbonde med ca 20 anställda. Två på bank. En har byggfirma och honom träffar jag nu bara någon gång i veckan för att han har så mycket att göra då affärerna blommat upp för honom rejält.
En hårfrissörska, två tatuerare. En grisuppfödare.
Höll på att glömma, en förman på Hitachi också.
Det funkar inte med att försöka förklara att du är den enda som har rätt och alla andra bara är utlänningar som inte fått kontakt med ortsborna på det sätt du fått.
Jag har redan förklarat att förutsättningar är olika i olika delar av landet. Vad gäller industrin och affärsverksamheten där jag bor, är det ingen förändring. Inga stängda affärer eller mathak. Tvärtom är det flera som tidigare var tomma som nu öppnat.
1. De du talat med har haft andra förutsättningar.
2, Ja ekonomin har tidigare fått en dip som påverkat hela landet, men är inte på väg ned som du vill ha det till, det har vänt och den går sakta uppåt igen, men ännu inte tillbaka som förut, generellt sett. Thailand är inte i ett stadigt fall utför, saker ändrar sig med tiden, som alltid.
Vart det hamnar totalt sett, det får vi se senare.