Köpa toalett / hjälpmedel för äldre

 
Status
Ej öppen för ytterligare svar.
A

ano

Gäst
Svärmormor var inblandad i en krasch när hon åkte med bak på moppen. Hon slog sig ganska illa. Nu har hon problem med ett knä och klarar inte ståtoaletten. Behöver knappast beskriva vad det innebär sanitärt :(

Det borde väl finnas några hjälpmedel för äldre som kan installeras? Har ingen aning hur det är med det i Thailand.

Kollar på möjligheten att installera en "vanlig" toa också.
Vad kostar en vanlig toalettstol att köpa och installera? Avloppet ska väl funka bra som det är.
Har bett att min kära kollar, men någon här har kanske investerat i en toa till "stugan" nyligen?
Såg att Home Pro hade toaletter mellan 2000 och 7000 bath.
 
:wai: :wai: :wai:
I mina trakter bygger all numera med vanlig toa, vill man ha båda delar kan man ju bara sätta på en gren på avloppet och har man inte rinnande vatten kan man ju spola med en hink.
Tycker du är fin som ängnar henne dessa tankar. Har hon sen problem att resa sig finns det armstöd att fästa i väggen på samma sätt som vi gör i handikapptoa i sverige, dock inte säkert de har hemma men de kan ta hem till dig.
Skit i om det kostar dig ett par tusen mer, du får det i retur av henne på något sätt.
Om inte annat så klarar hon sig själv
 
Kontakta Provincial health Office, och hör dig för.

Här kostar hjälpmedel 0 Bath, leverans och installation ingår

Ubon
 
"Ubon " sa:
Kontakta Provincial health Office, och hör dig för.

Här kostar hjälpmedel 0 Bath, leverans och installation ingår

Ubon

Tycker detta är helt rätt, sen är det ju upp till dig om du tycker det är nog med hjälp för vi vet ju att thai inte har samma krav som vi. Har du tur kan de även dela ut lite ideer
 
Status
Ej öppen för ytterligare svar.
 

Liknande trådar

A
Svar
2
Visningar
972
Anonyma
A
A
Svar
15
Visningar
3 K
anonymous
A
 
Tillbaka
Topp